Onun Benzerini Yapamazsın!

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Onun Benzerini Yapamazsın!

Cenâb-ı Hak buyuruyor:

“Eğer kulumuza indirdiklerimizden herhangi bir şüpheye düşüyorsanız, haydi onun benzeri bir sûre getirin, eğer iddianızda doğru iseniz Allah'tan gayri şahitlerinizi (yardımcılarınızı) da çağırın.” (Bakara, 23)

Rasûlullah (sav) buyurdular:

“Size iki önemli şey bırakıyorum. Biri, insanı doğruya götüren bir rehber ve nur olan Allah’ın KitabıKur’ân’dır. Ona yapışın ve sımsıkısarılın…” (Müslim, Fezâlü’s-sahâbe 37)

Arapların ilk filozofu olan meşhur Kindî’ye talebeleri:

“–Ey filozof, bize şu Kur’ân’ın bir dengini yapıver.” demişler. O da:

“–Peki, hepsinin değil ama bir kısmının benzerini yapayım.” demiş. Bir kenara çekilip günlerce çalışmış, sonra da çıkıp şöyle demiş:

“–Vallâhi buna ne bizim kudretimiz yetecek ne de başka birinin! Mushaf’ı açtım, karşıma Mâide Sûresi çıktı, baktım ahde vefâyı emretmiş,sözden dönmeyi yasaklamış, bir umûmî tahlilde bulunmuş, sonra bir istisnâ yapmış, sonra da kudret ve hikmetinden haber vermiş ve bütün bunları iki satıra sığdırmış, bunu ise hiç kimse ciltlerle yazı yazmadan ifâde edemez!” (Ebû Hayyân, el-Bahru’l-Muhît, III, 411; Elmalılı M. Hamdi, III, 1546,)

Her Güne Bir Esma-ül Hüsna (Allah’ın En Güzel İsimleri)

el-Âhir:Varlığının sonu olmayan, tüm varlıkların hayatı son bulsa da varlığı daimi olan, demektir.

Kısa Günün Kârı

Kur’an’a sarılan müslümanlar yükselmeye devam eder. Kur’an’a uygun yaşamayanlar perişan bir hayat sürerler.