Okumakmi? Basortusumu?

Türkiyedeki bu þartlar altýnda önünüze iki seçenek sunulsa siz?okumakmi? baþörtüsü?

• Kullanılan toplam oy
    37
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Merih

Well-known member
Cevap: okumakmi? basortusumu?

bence bunu tartışacağımıza dünyada başörtüsünün bu denli tartışıldığı tek ülke olan türkiyede neden hala türbanının sorun olduğunu konusunda tartışmamız gerekir. yada insanları başörtüsümü ? okumakmı ? böyle bir denklem arasındaki bırakan sebebleri tartışmak gerek

Eyvàh!

Well-known member

onu gerekli kisiler gereken yerde tartisiyor merih

biz daha kendi icimizde okumak sart ama illada basortusu diyemezken neyin tartismasini yapacagizki

yada insanları başörtüsümü ? okumakmı ? böyle bir denklem arasındaki bırakan sebebleri tartışmak gerek
diyorsun

bizler bu dunya ya imtihan icin gelmissek elbette bu tur denklemler cikacak cikarilacak onemli olan bunlarin seline akip gitmemek

o yuzden sorma geregi duyuyorum fikir atolyesi kahramlari hayattami? diye sanirim hayatta surekli fikirler uretiriz cok laf az icraat

tamam dunyanin cok az ulkesi kadinlarin uygun kiyafet giyip giymediklerini denetler basta Suudi Arabistan orda da mutavva adli din polisleri zorla kadinlara ortunun der ki seriat kanunlarini uygularlar Turkiyede ise tam tersine acmaya zorlar
sozde laikTurk polisi

ama adilde olmak gerek Türkiye'nin kiyafet yasalari Suudi Arabistan a kiyasla cok daha hafif Turkiye de sadece kamusal alan denen yerlerde uygulaniyor bu

o yuzden 3. yoldayiz yani libarel demokrasi sukurmu etmeliyim bu liberal demokrasiye bilemiyorum ... ama ...tamda turk toplumun ihtiyaci olan ..ve hak ettigi.. bir model ...yani evet basortusu diyemeyen halkin hak ettigi model

İnsanlar, dünyalarını düzene sokmak için dinlerine ait bir şeyi terk ettiler mi,
Allah onları ondan daha zararlı bir şeye uğratır.

( Hz.Ali)

Merih

Well-known member

Gerekli kişiler senelerdir tartışıyor ama türkiye bu kaos ortamından bir türlü kurtulamıyor.

Eyvàh!

Well-known member

Gerekli kişiler senelerdir tartışıyor ama türkiye bu kaos ortamından bir türlü kurtulamıyor.
ne diyim merih asr suresini okuyup dagilalim insallah..ama kafasinda bindert olan birinin yuzune asr suresini okuyupta el fatiha demeklede asr suresi okunmus olmaz

peygamerim hiradan sehre indikten sonra haril haril kitap okuma faaliyetine girmemis kendine kitaplarla dolu kutuphane aramamis vira bismillah deyip tarihin onune cikmis kendini peygember olarak tanitmis meydana atilmis

mekkede hukum suren o gunki tefeci bezirgan takimina tam bir meydan okumus onun bu meydan okumasi 23 yil surmus bu okumanin sonucun toplaminda da Kur an i Kerim cikmis yani fil disi kulelerde oturarak cikmamis

Kur ani Kerim o yuzden de Kur an i Kerim i okurken icinden disarida gurul gurul akan hayatin sesini, diri diri topraga gomulen kizlarin iniltisini ,kole feryatlarini, at kisnemelerini , kilic sakirtilarini duymuyorsak onu asla ! okumus olamayiz

ama isin sirrini merakta etmiyor degilim isin sirri neydi neydi ? o esen ruh ?neydi o dalgalanan heyecan ?
ustelik o zamanlar topragin altinda da bir sey yokmus her yer ucsuz bucaksiz col vahaymis

rabbim bizlere o isin sirrini bulmayi nasip etsin

Eyvàh!

Well-known member

anlatışın böylesi....

...Allah sizdende razı olsun.biz ne diyelim...

butun damarlarim oynuyor

neden mi ?

tabiki gulmekten :D

benimbamwi7ec7.jpg

demis imamhatipli kardesler

Tarihci

Marmara Tarih

aman tarihci aman bi karar ver artik sende kadindan yonetici olurmu diyen sen bu yorumu yapanda sen kadinin yeri evidir madem oyle kadinin diplomasi olsa ne olmasa ne :confused:

Kisi ne kadar ulvi ve hakli bir davaya inandigini iddia etse de, ofkesine sebebiyet veren mazlumluk konumunun mazeretleri ne kadar cok olsa da... en icten samimi duygulariyla davasina baglilik iddiasini tasisa da... Ahlaki degerlerinden, yoksun bir eylem mesru olamaz... ofke ile ahlak ,intikam ile adalet bir arada barinamazmis..

yinede her seyin en iyisini rabbim bilir vesselam..

(tarihci okuyunca vay halime:D)

mübarek, kadından yönetici olmaz doğru, bunu yine sölüyorum,,

ancakkk ülkemizde dini bir yaşam islamın hükümleri gecmiyor malesef ve kadından yönetici de oluyor başbakan da oluyor hakimde oluyor yani mevcut durum bu..

madem durum bu ve kadınlarda olabiliyor, yani islama göre hal olağan dışı bir hal o halde islami zihniyetli kadından yönetici gerekn yerler de olsun ki hükmedebilme gücüyle bu bozukluğu düzeltsin.. ama normal zamanda kadından hakim de olmaz yönetici de .. bu konuyu tekrar açıklamaya gerek yok.

yani nasıl ki şu an da biz Allah ın koyduğu kanunlar a göre değil devletin yani insanların koyduğu kanunlara uyuyoruz.. ki bu Rabb sıfatına aykırıdır, biz bölelikle Allah ın kanun koyuculuğunu tanınmamış oluyorz, biz kendi kanunumuzu koyup ona uyarız diyoruz.. ve bu günümüzün gizli şirklerinden biridir..

ancak biz bu düzende mecbur olduğumuz için yaşıyoruz, bunu kabullenmiyoruz ama uymak zorunda olduğumuz için uyuyoruz, aynı bunun gibi de kadından yönetci olmaz ama şu anda şu durumda olabiliyor o halde olan da biz den olsun ki çarpıklığı düzeltsin, düzeni düzeltmek için çabalamassak bu çarpıklık hep devam eder..

Eyvàh!

Well-known member

tarihci kadindan yonetici olmazmi :eek: kadin olsa idin bakalim oyle diyebilecekmiydin :D
neyse konumuza donelim :p

rabb sifatina aykiri diyorsun ve doru dersin ...

peki rabbim bu carpik duzenin duzelmesini istemezse bizden olan kadinmi duzeltecek :confused: neyse gayemiz ve gayretimiz Allah a kul peygambere ummet olmak

imtihan dunyasindayiz.. bakalim kimler sabredin kazanacak kimler kimler sabredemeyib kaybedek sonumuz hayir olur insallah...

nefsini islah edemeyen . ne desin baska :confused: ne desin :rolleyes:

NE DEYİM DOSD !

Deli gönlüm yersiz-yurdsuz kalanda
Boran basar AŞK DAĞLARI'm talanda
Çile çiçeklerim sırrı solanda
"ARI"ya ne deyim? "Bal"a ne deyim?

Gayrı adam olmaz, umudum söndü
YÂR'in kıblesinden›Ağyâr'e yöndü
İpin kırdı, azgın atlara döndü
Nefsime ne deyim? "El"e ne deyim?

AZÎZÜ'l-HAKÎM DOSD, hükmün bildirir
Kimisin ağlatır, kimin güldürür
"KÂMİL"e can verir, "CÂHİL" öldürür
"RAHMET"e ne deyim? "SEL"e ne deyim?

Zaman zâlim oldu, avazım sarhoş
"NAZ" nikâb'a girdi, "NİYÂZ"ım sarhoş
Deli gönlüm sarhoş, "SIR SAZI"m sarhoş
'MIZRAB'a ne deyim? "TEL"e ne deyim?

Kimi topladığın halk'a yayıyor
Kimi servet edip tek tek sayıyor
"AŞK YOLU" kaygandır, "AYAK" kayıyor
"YOLCU"ya ne deyim? "YOL"a ne deyim?

Âşığın ahvâli Kâdir MEVLÂ'ya
Salmışsa "SER"ini, kara sevdâya
Bağlamış "ÖZ"ünü, "ZÜLF-Ü LEYLÂ"ya
"MECNUN"a ne deyim? "ÇÖL"e ne deyim?

"aynı şey"in iki yüzü, kurd-koyun
Diyorsan : "İkilik sıfatı"n soyun
"AKIL SAHNESİ"nde oynanan "OYUN"
"RABB"ıma ne deyim? "KUL"a ne deyim?

Kimi "AŞK'ın külhanı"nda kavrulmuş
"RIZA RÜZGARI"nda, "SIR"rı savrulmuş
Kimisine "MÜCRİM MÜHRÜ" vurulmuş
"ODUN"a ne deyim? "KÜL"e ne deyim? (Cin 72/14-15)

ÂŞIKLAR âkibet, EZEL'e döner
Gönlü güzel olan, "GÜZEL"e döner
Her "BAHAR", "GÜZ" olur, gazele döner
Bülbül'e ne deyim? GÜL'e ne deyim?

ÂŞIK san, gözyaşın gîryân edersen
Gönül Kebâbını pûryân edersen
KUL İHVÂNÎ : "Yâr'im üryân mı?" dersen
"GÜL YÜZ"e ne deyim? "TÜL"e ne deyim?

Tarihci

Marmara Tarih

Tarihci kadindan yonetici olmazmi :eek: kadin olsa idin bakalim oyle diyebilecekmiydin :D

"yönetimini kadına bırakan millet iflah olmaz" Hadis i Şerif...

peki rabbim bu carpik duzenin duzelmesini istemezse bizden olan kadinmi duzeltecek :confused:

Kurban olduğum Rabbim herşeyi sebebler dairesinde yaratıyor, bir şeyler sebeb olacak, ve böle düşünmemek lazım, Rabbim düzelmesini istemezse.. kadınları bırakın erkeklerin feriştahı gelse düzeltemez.. zaten..

Eyvàh!

Well-known member

Tarihci kadindan yonetici olmazmi :eek: kadin olsa idin bakalim oyle diyebilecekmiydin :D

yukardaki sozum saka idi :p kadinin nerde, neyi , nasil yonetecegini yada hizmetkar olacagini bilenlerdeniz insallah in izni ile

temennim sudurki boylesine muhtesem ve muazzam Azametullah la yaratilan karmakarisik bu dunya hayati icinde kader yorungemiz icinde donerken rabbim 4 bilinmeyenli 4 . dereceden denklemi (x,y,z,t)
3 bilinmeyenli 3. dereceden denkleme (x,y,z) ye indirgemesin

incir agacinin masdari cekirdegi,kainatin masdari insan,insanin masdari kalp, kalbin masdari mim i , mim in masdari ayeti celileler ise rabbimden istegim bizlere ayetlerini apacik anlamayi ihsan eylesin

rabbim her seyi en iyi bilendir esfelin- illiyyin imtihaninda bize yar ve yardimci olsun ...aminnnnn

SaYa

Well-known member

yukardaki sozum saka idi :p kadinin nerde, neyi , nasil yonetecegini yada hizmetkar olacagini bilenlerdeniz insallah in izni ile

temennim sudurki boylesine muhtesem ve muazzam Azametullah la yaratilan karmakarisik bu dunya hayati icinde kader yorungemiz icinde donerken rabbim 4 bilinmeyenli 4 . dereceden denklemi (x,y,z,t)

incir agacinin masdari cekirdegi,kainatin masdari insan,insanin masdari kalp, kalbin masdari mim i , mim in masdari ayeti celileler ise rabbimden istegim bizlere ayetlerini apacik anlamayi ihsan eylesin

rabbim her seyi en iyi bilendir esfelin- illiyyin imtihaninda bize yar ve yardimci olsun ...aminnnnn

aminnnnnnnnnnnnnnnnnn

ağlarım hala okumak adını açtığım anlara ......... Rabbim affet :(:(:(

Huseyni

Müdavim

aslında üstad ra. bu meseleyi açıklamış risalelerde ama yine de herkesin bi tercih hakkı var. dolayısıyla fazla yorum yok. Allah bu tercihi yapmak zorunda olanlara kolaylık versin, haklarında hayırlısı ne ise o olsun.

Tarihci

Marmara Tarih

aminnnnnn aminnn aminnnn

Eyvàh!

Well-known member

aslında üstad ra. bu meseleyi açıklamış risalelerde ama yine de herkesin bi tercih hakkı var. dolayısıyla fazla yorum yok. Allah bu tercihi yapmak zorunda olanlara kolaylık versin, haklarında hayırlısı ne ise o olsun.

tesekkur ederim kardes birde benim icin dua ederseniz ismim husran

insanin bu asirda en buyuk sorunu kalben fikren ruhen bir hakikate teslimiyet gssterememesidir.

kendini ehli takva adedenlerin cogusu cok rahat bir sekilde insanlarin nefislerinin hosuna gidecek fetvalar verebilme divaneligini gssterebiliyor,sirf millete hos gorunmek ve ilimli bir yol takip etmek icin dinin hakikatlerini nefislere geda ettiriyorlar

insanlari anlamak ne kadar zorlasti yok sacini hizmet icin aciyoryormusta insanlara islamiyeti ogretiyormus!

yapmayin ALLAH askına nezamandar beri haram yoldan helal yola ulasiliyor .kadin sacini acacak daha sonra bas ortusu FARZ-I AYN'DiR diyecek islamiyeti anlattigi kisininde kafasina takilmayacakmi?

hic sormuyacak peki farzsa sen niye actin ?

yoksa farz olmasi yerine gore degisirmi?

bide demezler mi biz kendi istegimizle acmiyoruz bi zorlama var onun icin acıyoruz
kardesim kim kafaniza silah dayadi illa acacaksin diye ne mecburiyetin var

rizklami mesulsun?bunlarin hepsi nefsin oyunu

BEDİUZZAMAN hazretleri bir sarik yuzunden mahkemelerde yargilandi da sarigini cikarmadi hemde erkek oldugu halde BU SARIK BU BASLA CIKAR !dedi

sorarim size sarik sunnet iken zorlamalara ragmen terkedilmezken bize ne olmuski farz olan tesetturden taviz veriyoruz?

kadinin vazife-i asliyesi salih evlatlar yetistirmektir
her kadin bunu kendine vazife ittihaz etse simdi islah edecek topluluk olmazdi

ELHASIL NEFSİNİ ISLAH EDEMİYEN BASKASINI ISLAH EDEMEZ.........

Tarihci

Marmara Tarih

"rizklami mesulsun?bunlarin hepsi nefsin oyunu"

"ELHASIL NEFSİNİ ISLAH EDEMİYEN BASKASINI ISLAH EDEMEZ......... "

bu konuyu daha dallandırıp budaklandırmayacağım ama bunları söleyen biri kendine bi baksın bakalım kendi nerelerde ne yapıyor? kendi dediği gibi rızıklamı mesulmuş?? kendini ıslah etmişmi ki bize laf sölüyor..

Eyvàh!

Well-known member

her doruyu her yerde soylemek doru degilmis sozunun ne kadar doru oldugunu bir kez daha anladim ...

o yuzden buraya yazdigim yazimi kaldirdim ...

alttaki yaziya gelince hicmi doruluk payi yoktu hala arkasindayim nefsinize agirda gelse ...benim tasavvurlarima sigmasada ..kaldiki kalip kalmadigina sen karar veremezsin

ne yapayim senin nefsin icin hafif sozler bulamadim

mahkeme kararıyla aranan biri ve uçak yolu ile üstün güvenlik düzeyindeki havaalnından ülkeye giriş yapıyor ve yakalanmıyor, ve aynı yolla da çıkıp gidiyor.. tebrikler

senin askerin polisin bu isler icin ne kadar aliyor haberin varmi ? is irakta baska bir kimlik ile pasaport cikarmana bakar

sen ve senin gibiler diğer kardeşlerinin düşüncelerini yerden yere vurmakla ne kazanıyor bilmiyorum..

peki sen ne kazandin alttaki soruyu sormakla ?

bu konuyu daha dallandırıp budaklandırmayacağım ama bunları söleyen biri kendine bi baksın bakalım kendi nerelerde ne yapıyor? kendi dediği gibi rızıklamı mesulmuş?? kendini ıslah etmişmi ki bize laf sölüyor..

neyse.. sen haklisin tarihci yalanciyim .....sen bu kisilikle bu yolda devam et ...

Tarihci

Marmara Tarih

sozum sana degildi Tarihci sen bayanmisin ! ...?? diyelimki bayansin nefsine agirmi geldi ?

ben bayan değilim ancak imaların beni işaret etmiş, bana ağır gelecek bir söz senin tasavvurlarına sığmaz.

mahkeme kararıyla aranan biri ve uçak yolu ile üstün güvenlik düzeyindeki havaalnından ülkeye giriş yapıyor ve yakalanmıyor, ve aynı yolla da çıkıp gidiyor.. tebrikler, ama gurbet çekmene gerek yok, madem tr ye kaçak girip çıkma becerin var tr de kaçak ta yaşayabilirsin.. davan için o 9 ayı da yatabilrsin, madem davan için bunca şey yapmışsın(!)

senin adın soy adın beni ilgilendirmiyor doğru ya da yanlış bi önemi yok benim için. burda bize yalan sölemiş olduğun ortaya çıkıyor o kadar.

disardan konusmasi senin gibilere hos gelir bilmeden yukardaki soruyu sorma geregi duyar

senin sölediklerine göre sana soru soruyorum, çünkü kul zahire bakar, sen işin aslını anlatmamışsan, farklı bahanelerle açıklamışsan gerceği sölememişsen bu benim değil senin yanlışın.. sölemek istemiyorsan da farklı şeyler söleyip durumunu çarpıtmana, orda olma sebebini farklı göstermene gerek yoktu, hal böle olunca sorular da senin bizde çizdiğin (yanlış) resm üzerine soruluyor...

bu şekilde seni sıkıştırmış olup bunları döktürmek istemezdim.. gönül isterdiki kendin anlatmış olaydın, anlatıp samimiyetini kaybetmek istemiyor olsaydın da bize farklı göstermiş olmasaydın.. o zaman ben de derdim ki helal olsun sana..

yine de çektiklerin için Allah sabır versin.. islam adına katlandığın şeyler için Allah razı olsun.. Niyetimin halis olduğunu Rabbim biliyor eğer yanlıştaysam da doğrudaysam da niyetim doğru olanı yapmak olduğundan içtihad kaidesi gereği her halü kar da kazanctayım.. elhamdülillah bunu hadisle peygamberimiz ümmetine bildirmişken sen ve senin gibiler diğer kardeşlerinin düşüncelerini yerden yere vurmakla ne kazanıyor bilmiyorum..

Eyvàh!

Well-known member

bir yalan ne kadar hizli olursa olsun,hakikat onu gelip gecer ...

neyse ben dedim diycemi bunca sozden sonra cerbezeye de gerek yok ...cezrebeye kalkarsam bu isin sonu risalelelerin sadelestirilmesine kadar varacak ...isin ozunde kalmali

bu konudaki muhatabim artik sen degilsin! bundan sonraki yazini Allah a havale ediyorum ...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...