Nefs mi daha tehlikelidir Þeytan mý?

• Kullanılan toplam oy
    77

Tarihci

Marmara Tarih
en güzel açıklayan kıssa bu olmuş sanırım aaah nefsim ah o kadar tehlikelisin ki oysa olmazmıydı tehlike saçmasan yolumdan alıkoymasan hizmetimi engellemesende tam kulluk yapabilsem Rabbime :(:(:(
acılarımın en büyüğü rabbime layıkıylakulluk edememek rabbim bizleri kendisine layık kul eyleyip şeytanında nefsinde şerrinden muhafaza eylesin Allah(cc) külliyenn razı olsun Tarihci muhteşem paylaşımların var okudukça tefekkürüm artıyor

Allah razı olsun, okuduğunuz için.. ebrarın bahsettiği kıssayı yazmıştım forumda bir yerlere ama nereye hatırlamıyorum.. Evet en güzel ve açık cevap mezkür kıssadadır..

ebrar172

Well-known member
Allah razı olsun, okuduğunuz için.. ebrarın bahsettiği kıssayı yazmıştım forumda bir yerlere ama nereye hatırlamıyorum.. Evet en güzel ve açık cevap mezkür kıssadadır..

hayır yahu foruma yazmadınız...
eskiden sohbet kanalındaki bir muhabbette anlatmıştınız...
nerden baksak 2 seneden fazla oluyor..

hatta bizim buralarda öylesine yayıldıki ben anlattıktan sonra ;
bana bile anlatıldı...
bende dedim kim anlattı bunu şahıs dedi senin kuzen anlattı...
icon10.gif
icon10.gif
icon10.gif

sonra kuzene demiş bana anlattığını oda demiş zaten banada o anlatmıştı...

dillere destan oldu yani buralarda...anlatıpta bizide istifade ettirene
tekrar teşekkürler...:047:

Tarihci

Marmara Tarih
hayır yahu foruma yazmadınız...
eskiden sohbet kanalındaki bir muhabbette anlatmıştınız...
nerden baksak 2 seneden fazla oluyor..

hatta bizim buralarda öylesine yayıldıki ben anlattıktan sonra ;
bana bile anlatıldı...
bende dedim kim anlattı bunu şahıs dedi senin kuzen anlattı...
icon10.gif
icon10.gif
icon10.gif

sonra kuzene demiş bana anlattığını oda demiş zaten banada o anlatmıştı...:p:p:p

dillere destan oldu yani buralarda...anlatıpta bizide istifade ettirene
tekrar teşekkürler...:047:

hakkaten duygulandım şimdi.. doğrudur burda yazdım diye hatırlıyordum ama meğer kanalda yazmışım, bir yerde yazdığımdan eminim de :) dilden dile dolaşması beni çok sevindirdi.. bana anlatanlardan da Allah razı olsun.. sizlerden de..

memluk

Hatim Sorumlusu
Bende oyumu nefsten yana kullandım nefis oyle azgındırki şeytana bile hocalık yapar.
allahım nefsimin şerrinden koru

ekrem

Well-known member
nefsin daha tehlikeli olduğunu ramazanda anlamak daha kolay ramazanda şeytanlar bağlanıyor bizim camide normalde iki üç kişiyle sabah namazı kılıyoruz ramazan ayında şeytan devreden çıkınca sayı birden onsekiz yirmiye fırlıyor yani millet şeytana uysaydı cami dolup taşması gerekirdi demekki nefis daha tehlikeli ve tabiside bu kadar fazla.
Bu arada bütün mümin kardeşlerimin ramazan bayramı mübarek olsun Allah yar ve yardımcınız olsun.

Tarihci

Marmara Tarih
bir gün nefs ile şeytan kim daha tehlikeli kim daha kötü kim daha yoldan çıkarıcı diye birbirlerine soruyorlar.. şeytan tabiki ben daha tehlikeliyim, ben şeytanım diyor.. nefste gayet kendinden emin, tabiki bennn diyor.. şeytan nasıl anlayacağız bunu deyince nefs şeytanı mağlup eden şu sözlerini söylüyor: "seni rabbine isyan ettirip şeytan olmana sebep olan şey şeytan mıydı yoksa nefsinmiydi? şeytan bir an eşşekten düşmüş gibi oluyor; düşünüyor: e şeytanın şeytanı olmadığına göre sadece nefsi varken Rabbine isyan etti ve nefsine uyduğu için şeytan oldu....