Ne çok şey anlatır gözyaşları…

NİSANUR

Well-known member
Ne çok şey anlatır gözyaşları…Bazen söylenemeyen sözlerin sesi, bazen bir pişmanlığın diyeti ,bazen de bir sevda nefesi…Sessizliğin çığlıklarıdır aslında gözyaşları…Anlatılamayanı anlatmak ister karşısındakine…Eğer anlayabilirse…
İnsanoğlu bi garip…Sevinir ağlar, üzülür ağlar, hasret çeker ağlar, kavuşur yine ağlar. Kelimeler kifayetsiz kaldığında, gözyaşları görev başındadır. Aslında ağlayabilmek büyük bir nimet…Ve ağlamak taş kalpli olmadığımızı gösteriyor. Hala insan olduğumuzu, hissettiğimizi, DUYGUSUZ olmadığımızı…
Ama bazen gözpınarlarından aşağı süzülemez gözyaşları…Onlar dışa akıp ziyan etmezler kendilerini…Çünkü çok daha önemli bir görevleri vardır. İçteki bir yangını söndürmek isterler. Göz kapaklarınızın alev alev yandığı, boğazınıza bir şeylerin düğümlendiği, burnunuzun direğinini sızladığı oldu mu hiç? Dikkat ettiniz mi o anlarda gözyaşlarınızın istikameti neresi? En zor olanı bu belki de…
Ağlamak zayıflık mı? Neden ağlamamız gereken anlarda; yumruklarımızı, tırnaklarımız avuçlarımızı kanatıncaya kadar sıkar, boğazımızdaki düğümleri yutkunarak gidermeye çalışırız? Neden kaçırırız buğulanan gözlerimizi başkalarından?
Bakın ağlıyorum işte! Utanmıyorum kimseden…O kadar içime akıttım ki gözyaşlarımı!…Artık zapdedemiyorum içimdeki çağlayanı….
Ağlıyorum dostlarımın vefasızlığı için
Ağlıyorum Yaradana vefasızlığım için
Ağlıyorum özlediklerim için
Ağlıyorum özleyip de kavuşamadıklarım için
Ağlıyorum içimi acıtan kalp kırıklıklarım için
Ağlıyorum istemeden de olsa kalbini kırdıklarım için
Ağlıyorum unutulmaması gerekenleri unuttuğum için
Ağlıyorum Rabbime hayırlı kul olamadığım için
Ağlıyorum yaklaştıkça uzaklaştıklarıma
Ağlıyorum tanıdıkça çirkinleşenlere
Ağlıyorum kıymetini bilemediklerime
Ağlıyorum sevsem de yüz bulamadıklarıma
Ağlıyorum ziyan olan yıllarıma
Ağlıyorum bir ömür ağlayamadıklarıma
GÖZYAŞLARIM BU GECE BİTER Mİ?
RUHUMDAKİ KİRLERİ YIKAMAYA YETER Mİ?
KALBİME GÜN DOĞAR MI BU SABAH ACEP?
YOKSA,BÖYLE GELMİŞ YİNE BÖYLE GİDER Mİ?
DUYAR MISIN GÖZYAŞLARIMIN SESİNİ YA RAB?
BU YAŞLAR GÜNAHLARIMIN DİYETİNİ ÖDER Mİ?

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
.

Güllere benzettiğimiz bayanlar
Sadece sizlere mi yakışır ağlamak
Sen erkeksin ağlamamalısın
Erkekliğin şanına yakışmaz dediler
Bazen tenhalarda,bazen zindan gecelerde
Dostum,düşmanım görmeden gizli gizli ağladım

Uzattım elimi bir güle dikenleni yüreğime battı
Canımın yanmasından için için ağlarken gözlerim güldü

Anamın kucağında çocuksu ruhumla ağlamak istedim
Bedenim sen koskocam adamsın ağlanmak yakışmaz dediler

Babam öldüğünde başım dik gözlerinde yaş olmalıydı
Çünki doğduğumdan beri erkekler ağlamaz dediler

Kim demiş erkekler ağlamaz
Ağlıyorum erkekler ağlamaz deseler de
Pişmanım için çin ağladığım günlere
Mutluluktan,hüzünden,bir filim izlerken
Duygulanıpta doya doya ağlamak istiyorum

Gönül bahçemde gül açtığında
Gönül bahçemde ki gül solduğunda
Dostum düşmanım sırtımdan vurduğunda
Herşeyi kırıp döküp dizlerimin üstüne yığıldığım
Deliye dönmüşcesine haykırarak ağlamak istiyorum

Erkekler ağlamaz demişler
Kim demiş erkekler ağlamaz
işte bakın ağlıyorum..

NİSANUR

Well-known member
Ağlayamaz onlar…
Gözyaşları olmadığından değil…

Birileri “Erkekler Ağlamaz” dediği için de değil…
Kalpleri taş olduğundan hiç değil!
Onlar…
Ağlamayanlar değildir; ağlayamayanlardır…
Halbuki o kadar çok isterler ki ağlamayı
Bağıra bağıra
Hıçkıra hıçkıra
Kendini unuturcasına… Ama ağlayamazlar…

Çatlarlar,çatlatırlar yüreklerini de yine ağlayamazlar…
Gözyaşının olduğu yerde “rahmet” olacağını da bilirler oysa…
Bir damla rahmet için,bin damla yaş dökmeye hazırdırlar…
Hazırlanırlar…
Ağlayamazlar…

Anlamsız kahkahalar içinde boğulur hıçkırıkları…
Feryâdı yutar,acıyı içlerine çeker onlar!
İsyân,onlara çok yakındır;yanaşmazlar yanına…
Sabır,onları sevmese de sarılmaya çalışırlar…
Alışırlar her yeni duruma…
Durmadan yarışırlar ve savaşırlar kendileriyle…

Çemberinden geçirirken felek,onların kulağına bir şey fısıldamıştır…
Tam olarak anlatamazlar ne olduğunu;ancak hiç unutmazlar yine de…
Anlatamadıkları için ağlayamazlar
Ağlayamadıkları için anlatamazlar!

Bir gülün dibine diz çöküp ağlasa onlar…
Gözyaşlarıyla gülün rengine renk katabilirler belki…
Ama yapamazlar…
“Ya solarsa?” derler…
Solarlar belki;ama soldurmazlar!

Herkes onları “ağlayamaz” sanır…
Çünkü hiç kimse göremez,içlerine akan yaşları!
İçerde kaynayanı,yananı,içerdekinden gayrısı bilemez!
Yanaklarından süzülmediği için de kimse silemez gözyaşlarını…
Yaşlarını da bilemezler
Çünkü onlar,oldukları yaşta değildirler…

Onlar,birbirlerini tanır;birileri onları tanıyamaz!

Onlar mâşuktur…

Onlar âşıktır…

Onlar darmadağın…

Onlar karmakarışıktır!

NİSANUR

Well-known member
Ağlamak güzeldir...Rahmettir..

Öyle ağlayalım ki cehennem ateşinin odunu sönsün. Unutmayalım ki Allah için dökülen her damla cehennem ateşini söndürür resülün ifadesiyle. Ve su nasıl delerse taşı gözyaşı da taşlaşmış kalpler yumuşatır. Ve deler, O boşluğu muhabbet ve iman doldurur.

Ağlamak güzeldir hatta gülmekten daha güzel. Zevali lezzet elem verdiği için güldükten sonra elem olabilir. Ama ağlarken hem elem vardır hem lezzet. Garip bir duygudur haz duyarsın bu karışık haletten ama Allah için ağlıyorsak tabi…
Ağlamak güzeldir. Hatta ağlamaklı olmak dahi güzeldir. Ağlayamıyorsanız bari ağlamaklı olun diyen resul ağlamaklı halin dahi Allah’a yakınlaştırdığını bildiği için söylemiş. Ve günlerce ağlamayan göz pınarlarınıza bakın sulu olmaz.

Aksine suyu çekilmiş kuyu gibi kurudur kendimden bilirim. Çok ağlayanında gözleri kurur. Ama Allah çok ağlayıp ta gözü kuru edenlerden etsin. Ağlamayıp ta kuru olanlardan değil…
Ağlamak güzeldir Allah rızası için çektiğin çileyse sana gözyaşı döktüren his, o histen daha ulvi his var mıdır? Çile çekmekte güzeldir. ınsana Allah için gözyaşı döktürecek hissi veren çile de güzeldir. Kâinatta aslında her şey güzeldir ya bizzat ya neticesi itibarıyla…

Ağlamayı da tebessümü de ihmal etmeyerek nebi gibi olmayı hayatımızın gayesi addederek uğraşmayı nasip eyle ya Rabbim! Ve Allah’a muti kul resule layık ümmet ve Kuran’a hizmetçi ve nura talebe olmayı nasip eyle ya Rabbi! Fiili ve kavli duayı eksik etmeden çalışmayı senin yolunda çalışmayı nasip et ya Rabbi!
Ağlamak güzeldir dedim de hala inanmadın mı? Güzel olmasaydı ağlamak Sellere boğdurur muydu? Rabbi resulünü…

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Efendimiz (SAV) Hadis-i Şeriflerinde şu şekilde buyurmuşlardır.

"ALLAH ı anarken, ALLAH korkusu ile gözünden yaş akana, kıyamette azap olmaz." [Hakim]

"ALLAH korkusu ile ağlayan göze, Cehennem ateşinin dokunması haramdır" [Nesai]

"Kıyamette herkes ağlayıp gözyaşı dökecektir. Ancak dünyada ALLAH korkusu ile, bir damlacık gözyaşı dökenler ağlamayacaktır." [İsfehani]

"ALLAH korkusu ile, gözünden yaş akan mümini, Hak teâlâ ateşten koruduğu gibi, ateşi de onun nurundan korur." [İbni Mace]

"ALLAH için gözlerinden yaş akan müminin vücudunun, Cehennem ateşinde yanması haramdır. Bir damla gözyaşı ile yanağı ıslanan kimsenin yüzü, hiçbir zaman darlığa düşmez. Kıyamette her şey ölçülür, tartılır. Bunlardan ALLAH korkusu ile akan gözyaşı, ateş deryasını söndürecek güçtedir.'' [Beyheki]

''ALLAHü teâlânın, himayesinden başka hiçbir himayenin bulunmadığı kıyamette, himayesine aldığı yedi kimseden biri de, yalnız iken ALLAH'ı anıp gözünden yaş akan kimsedir.''[Buhari)

''Her mümin dağlar kadar günah ile mescidimizde bulunsa, ağlayan şu kişinin hürmetine oradakilerin hepsinin günahları affolur. Çünkü melekler "Ya Rabbi, ağlayanları, ağlamayanlara şefaatçi kıl!" derler. [Beyheki]

Rabbim cümlemizi yukaridaki Hadisi serifleri idrak edenlerden rizasina uygun göz yasi dökenlerden eylesin insallah..Amin..

heysem

Well-known member
İki damla gözyaşı,tövbenin süsüdür.İki damla gözyaşı tövbesinin belgesidir.Gecenin koyu karanlığı içinde açılan avuca damlayan iki damla gözyaşı, duanın kanadıdır.
Duayla çiçek açan tövbenin, vicdanın, kalbin, aklın, kısacası bütün vücudumuzun dile gelip:

Affeyle ALLAH’ım, sen bildirdin;ben bilemedim!
Affeyle ALLAH’ım, sen öğrettin;ben unuttum!” demesidir.

Beşer olmanın,insanlığın, insanın;insanı düşürdüğü yerde insanın kendini görmesinin adıdır tövbe.Avuçlarımıza yanağımızı yaka yaka damlayan gözyaşı kalbimizi,vicdanımızı,ruhumuzu yakıpda kazanmıştır sıcaklığını.

Onun için yakıcıdır gözyaşı.
Hele tövbe için dökülen gözyaşı, daha bir yakıcıdır.

Pişmanlık vadisini boydan boya geçmiş, tövbe vadisine gelip Rabb’ine el açmıştır kul.
Yanmış, yakılmış, pişmiş ve “olmuş”tur.

İnsan tövbe vadisine geldiği zaman, şeytanın iplerinden kurtulmuş melek kanatlarının gölgesine sığınmışr.

İnsan, yüce dergâha üzerindeki kirli kaftanı atıp beyazlara bürünmek için gelmiştr.
Peygamber Efendimiz (sas),

“Günahtan tövbe eden, bir günah işlememiş gibidir.” buyurmuş.

“Kul bir günah işler, sonra da günahını itirafla tövbe ederse, ALLAH Teâlâ tövbesini kabul ve affeder.” buyurarak tövbe ve af kapının sonuna kadar açık olduğunu söylüyor Peygamber Efendimiz (sas) bir başka hadisinde.

Ne büyük bir müjdedir bu,günaha batmış olana!
Ne büyük bir çıkıştır bu,günaha dalmış olana!
Ne büyük bir haberdir bu, günaha boğuldum diyene!
Ne güzel bir dindir bu!
Ne güzel bir kapıdır tövbe!
Ne güzel bir arınma vadisidir TÖVBE.

Günah vadisinden,hata dağından,tövbe kapısından geçerek bizlere arınma imkanı sunan Rabb’imize şükrederiz.Şükrederiz,daha nice nimetleri bizlere veren Rabb’imize.
Şükrederiz;

Rabb’imize, tövbe ederken bize iki damla gözyaşı verdiği için. Şükrederiz, günahtan sıyrılıp tövbeye sığınacak bir kalbe sahip olduğumuz için

NİSANUR

Well-known member
Yagmur damlaları ile yumusadıgı gibi agla gönlüm..

Mahmuda yar olamadıgına
Hayat denizinden saglam çıkamadıgına
Ve ona burada kavusamadıgına agla..

Ona layık olamadıgına,
Ve orada utanç uyan kul olarak karsısına çıkacagına agla..

Agla ey gönlüm, agla nefsim
Onun huzurunda bedenini kanınla sulayamadıgına,
Ve sehadet rüzgarlarının estigi diyarlarda
Kelime-i Sehadet getiremedigine agla..

Hayat denizinde Resulullah ashabıyla binlerce
Isık taifleriyle kıvrım kıvrım kıvrılıp
Sonsuz vuslata kanat germisken
Orada kanat açamayıp miskin miskin yerinde saygıgına
Agla ey gönlüm..

Sonbaharda ölüm rüzgarlarıyla savrulan yapraklardan
Bir yaprak olup, hangi çamurda çürüyüp
Hangi meçhullere savrulacagına agla