Lahika Analizi 33: Kastamonu Lahikasi 15.Mektup

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Bismillahirrahmanirrahim.

Esselamün aleyküm ve rahmetullahi ve berakatühü ebeden daimen.

Bu haftaki Lahika Analizi dersimize Kastamonu Lahikasi 15.Mektup,dan devam ediyoruz insallah. Anladiklarinizi paylasarak katilimlarinizi bekliyoruz kardesler.

[BILGI]
[SUP]2[/SUP]وَاِنْ مِنْ شَىْءٍ اِلاَّ يُسَبِّحُ بِحَمْدِهِ
[SUP]1[/SUP]بِاسْمِهِ

Aziz , sıddık kardeşlerim,

Bayramınızı tebrik ve hizmetinizi takdir ve muvaffakiyetinize dua ederek Hâlık-ı Rahîme hadsiz şükrederim ki, sizler gibi sebatkâr ve fedakâr kardeşleri Risaletü’n-Nur’a sahip ve nâşir yapmış. Ben sizleri düşündükçe, ruhum inşirah ve kalbim ferahlarla dolar. Daha dünyadan gitmek benim için medâr-ı teessüf olamaz. Sizler kaldıkça ben yaşıyorum diye, mevte, dostâne bakıyorum, ecelimi telâşsız bekliyorum. Allah sizden ebeden râzı olsun. Âmin, âmin, âmin.

[/BILGI]

Bahtiyar

Active member
Halık-ı Rahime nasıl şükrederim ?
Bayramınızı tebrik ederek;Halık-ı Rahimin'in Bayram ihsanına kavuştuğunuz için şükrederim.
Hizmetinizi takdir ederek ; İman hizmetinde Allah yolunda çok kıymetli , değerli vazifelerini kalbimin ferahlamasıyla,ruhumun genişlemesi şenlemesi sevinmesi ile şükrederim.
muvaffakiyetinize dua ederek;kudsi hizmette muvaffakiyetinize dua ederek şükrederim.
Halık-ı Rahime neden şükrederim.?
Sizler gibi , sebatkar sarsılmayan,fedakar kardeşleri Risaletu'n-Nur'a sahip ve naşir yaptığı için.iman kurtarma hizmetinde ,şiddetli hucumlar karşısında fedakar ve sebakar kardeşlerin naşir ve sahip yapılması , hadsiz şükre medardır üstadımız için.
Üstadımızın hadsiz şükür demesini bi derece şimdi anladım ,adete kainatı dolduracak derece sevinçlerle ,ferahlarla şükrediyor.
Kardeşlerini düşündükçe kalbin ferahlarla , ruhunun inşirah dolması.Kardeşlerine karşı muhabbetin coskunluğu.Ne kadar muazzam bu muhabbetin içinde kusurunu görme ,değersizleştirme gibi kötü seciyeler yer alamaz .Hem hadiste vardırki,"İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe gerçekten iman etmiş olamazsınız" mümin kardeşine muhabbetle ilgili bir vecizede risale i nur'dan "Evet,mü'min,kardeşini sever ve sevmeli.Fakat fenalığı için yalnız acır."
Bahsi geçen şükrün, numusesini , küçük bi şubesini bizimde yaşamamız niyazıyla Halık-ı Rahimimize dua ederim.
Allah o abilerden ve üstadımızdan ,ebeden razı olsun Amin ,amin,amin...

FaKiR

Meþveret Bþk.
Halık-ı Rahime nasıl şükrederim ?

Kardeşlerini düşündükçe kalbin ferahlarla , ruhunun inşirah dolması.Kardeşlerine karşı muhabbetin coskunluğu.Ne kadar muazzam bu muhabbetin içinde kusurunu görme ,değersizleştirme gibi kötü seciyeler yer alamaz .Hem hadiste vardırki,"İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe gerçekten iman etmiş olamazsınız" mümin kardeşine muhabbetle ilgili bir vecizede risale i nur'dan "Evet,mü'min,kardeşini sever ve sevmeli.Fakat fenalığı için yalnız acır."
Bahsi geçen şükrün, numusesini , küçük bi şubesini bizimde yaşamamız niyazıyla Halık-ı Rahimimize dua ederim.
Allah o abilerden ve üstadımızdan ,ebeden razı olsun Amin ,amin,amin...

Amin...

Oyle bir sukur ki, "sizleri düşündükçe, ruhum inşirah ve kalbim ferahlarla dolar" diyor.

insan hangi durumlarda ferahliga erer, ruhu insirahla dolar?

Bahtiyar

Active member
Oyle bir şükür ki, "sizleri düşündükçe, ruhum inşirah ve kalbim ferahlarla dolar" diyor.
insan hangi durumlarda ferahliga erer, ruhu insirahla dolar?
küçük bi odadan hapisten çıkınca insan nın ruhu ferahlar sevinç ile dolar . neden peki özet olarak , insan ruhunun geniş,yüksek özelliklerinden .
Sıkıntı dan kurtulduğumuzda , seviniriz .Neden seviniriz. örneğin. Ölüm tehlikesinden, uzaklaşmış olabiliriz, yaşama arzumuz olduğundan.,tekrar hayata döner seviniriz.Çünki yaşamak önemlidir.Bu neden farklılık gösterebilir.belki özetle önem verdiğimiz şeyin güven'e kavuşması insanı sevindirir,ferahlatır.

İman kurtarmak en önemli mesele ve bu önemi üstadımız en birinci mesele yapmış hayatında,her türlü işkence ,eziyete,iftiraya katlanmış .Artık son zamanları üstadımızın ama iman kurtarma hizmeti devam etmeli , Risale i nur 'u teslim alacak, sahip olacak, naşirlerinin hasiyetleri çok önemli , o abiler fedakar ve sebatkarlıklarıyla liyakat kesb etmişler, Elhamdulillah .Bu durumda üstadımızın ruhu inşirah ve kalbi ferahlarla doluyor.Hadsiz şükrediyor.