Kendine Güvenme!

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Kendine Güvenme!

Cenâb-ı Hak buyuruyor:

“Ey insanlar! Allah'ın vâdi gerçektir, sakın dünya hayatı sizi aldatmasın ve o aldatıcı (şeytan) da Allah hakkında sizi kandırmasın!” (Fâtır, 5)

Rasûlullah (sav) buyurdular:

“Dünyâdan sakının. Nefsimi yed-i kudretinde tutan Allah’a yemin ederim ki, o Hârût ve Mârût'tan daha çok sihirlidir.” (Münâvî, I, 139)

Melekler, İdrîs (as) zamanında insanların çok az ibâdet ettiğini ve çok günah işlediğini söyleyerek ayıpladılar. O zaman Cenâb-ı Hak onlara: “Eğer onlar gibi sizi de yeryüzüne indirseydim ve onlara verdiğim bâzı hasletleri size de verseydim, aynı şeyleri siz de yapardınız” buyurdu. Melekler: “Ya Rabbi, biz seni tesbîh ederiz; hâşâ biz asla sana isyân etmeyiz” dediler. Allah Teâlâ da onlara: “Öyleyse aranızdan iki melek seçin, onları dünyaya indireyim” buyurdu. Onlar da aralarında “Hârût ve Mârût’u seçtiler. Bu ikisi meleklerin en sâlih olanlarından ve en çok ibadet edenlerindendi. Onlar da beşerî hasletlere yükletilerek dünyaya indirildiler ve insanların yaptıklarını onlar da yaptılar. (İsmail Hakkı Bursevî, Rûhu’l Beyân 1.Cilt, Sayfa 526, Erkam Yay.)

Her Güne Bir Esma-ül Hüsna (Allah’ın En Güzel İsimleri)

el-Hasîb: Kullarını, amellerinden dolayı hesaba çekecek olan, herkesin hesabını en ince şekilde tutan ve kulların ancak hesap ile bilebildiği cüz ve miktarları hesaba ihtiyaç duymaksızın bilen, hem de her şeyin hesabını en iyi bilen demektir.

Kısa Günün Kârı

Bağışlanma ve günahlardan korunmada ancak Allah’ın rahmet ve fazlına i’timâd edilir. Çünkü her şeyden korunmak, ancak O’nun korumasıyla mümkündür.

Düşünmeliyiz ki Rabbimiz, bilip bilmediğimiz nice kusur, gaflet ve zaaflarımıza rağmen, bizlerden nîmetlerini esirgemiyor. Lâyık olmadığımız hâlde bizlere nice ihsan ve ikramlarda bulunuyor. Dolayısıyla, Cenâb-ı Hakkʼa nîmetleri için hamd ve şükrederken, hatâ ve noksanlıklarımız için de istiğfarda bulunmalıyız.

Lügatçe

mükâfat: Ödül.
teşvik: İsteklendirme, özendirme.
telkin: 1. Şuur altında bir şey silmek veya eklemek. 2. Aşılama. 3. Esinleme.
tesir: Etki.
istiğfâr: Allah Teâlâ’ya “Rabbim, beni bağışla! diye dil ile yalvarırken, bedeni günahlardan uzak tutmaktır.

"İki Gün Bir Değil" mail servisi bir ALTINOLUK hizmetidir.

Son düzenleme: