Kemalpaşazadenin atının ayağının çamuru Yavuz Sultan Selime sıçradığında??

Tarihci

Marmara Tarih

Meşhur şeyhülislamı İbn i Kemal (Kemalpaşazade),Yavuzla birlikte at sırtında ilerlemektedirler. İbn Kemal, Yavuzdan biraz geride at sürmektedir. İbn Kemal in atının ayağından sıçrayan bir çamur Yavuzun cübbesine denk gelmiştir. İbn Kemal, aslında Yavuza karşı bel kırmayacak boyun bukmeyecek bir adamdır ama yine de bu haşin bu sert hukumdara karşı biraz korkar biraz irkilir,, Yavuz da bunu hisseder ve ona teselli vermek için buyuk hunkar döner yanındaki nedimine şöyle der: "nedimim,ben sırtımda şu anda hocamın atının ayağının çamurunu taşıyorum, size ilk ve son vasiyetim şudur, vefat ettiğim zaman mukaddes bir bayrak gibi bunu benim tabutuma sarın ve bu cübbeyle beni Allah ın huzuruna tevcih edin.." ve vefat ettiğinde bu vasiyetini yerine getirirler...

nurhadimi

üye Sorumlusu
bunu YAVUZ BAHADIROĞLU nun eserinde okumuştum zaten YAVUZA olan hayranlığım öyle başladı hiç unutmam ortaokul 2. sınıfta osm tarihini işliyorduk babam da bana gerçekleri öğrenmek istiyorsan bunları oku demişti ve seriyi önüme koymuştu

Tarihci

Marmara Tarih
bunu YAVUZ BAHADIROĞLU nun eserinde okumuştum zaten YAVUZA olan hayranlığım öyle başladı hiç unutmam ortaokul 2. sınıfta osm tarihini işliyorduk babam da bana gerçekleri öğrenmek istiyorsan bunları oku demişti ve seriyi önüme koymuştu

babanızın elini öpün, çok isabetli bir iş yapmış..

insanımız geçmişinden ecdadından koparılmak için, ülkemizde tarih müfredatı savaşlar rakamlar sayılardan ibaret tarih bilgileriyle doldurulmuş "His" "yapılan işlerdeki incelikler" verilmemiştir.. mezkür yazar ve onun gibiler bize tarihimizin asıl güzel yanını gösteriyorlar.. Hocaefendi nin vaazlarında da çokça tarihi şahsiyetin incelikleri anlatılır.. Allah bu bilinci bize verenlerden razı olsun..

nurhadimi

üye Sorumlusu
babanızın elini öpün, çok isabetli bir iş yapmış..

insanımız geçmişinden ecdadından koparılmak için, ülkemizde tarih müfredatı savaşlar rakamlar sayılardan ibaret tarih bilgileriyle doldurulmuş "His" "yapılan işlerdeki incelikler" verilmemiştir.. mezkür yazar ve onun gibiler bize tarihimizin asıl güzel yanını gösteriyorlar.. Hocaefendi nin vaazlarında da çokça tarihi şahsiyetin incelikleri anlatılır.. Allah bu bilinci bize verenlerden razı olsun..

amiiiinnnnnnnnnnnnn ELFU ELFİ AMİN