Kara Kıtada Kırmızı-Beyaz Duygular...

huve

Well-known member
Sevim Gözay / Akşam

Geçen hafta ülke sınırlarının hayli ötesinde ve üstelik telefon, gazete ve Google’dan da uzaktaydım. Haberciliğin efsanevi isimlerinden Ardan Zentürk ve Prof. Dr. Nevin Ateş ile birlikte önce Senegal, arkasından Mali’ye gittik. Dönüş yoluna hızlandırılmış bir Casablanca turu sığdırmayı da başardık. Dikkatinizi çekerim, beş günde üç ülke!
Tabii bu ilginç seyahati can sıkıntısından yapmadık; Gazeteci ve Yazarlar Vakfı’ndan Erkam Tufan Aytav dostumuzun davetlisiydik.
Düşünün yer, Mali’nin başkenti Bamako... Ekranda Türkiye - Hırvatistan maçı... Misafir olduğumuz evin sahiplerini de açlığa mahkum etmek pahasına nefessiz izledik Millilerimizi... “Kupa rüyası” sürüyor olacak mı siz bu yazıyı okurken bilmiyorum ama rüyası bile güzel... Ertesi gün gene Bamako’da College Horizon’un mezuniyet töreninde Mali’li öğrencilerle beraber Kültür Sarayı’ndaki bini aşkın kişiyi ayağa kaldırıp İstiklal Marşımızı söylemenin hazzını ise tarif edebilecek kelime bulmak gerçekten zor...
Hoca efendi’yi (jargonu kaptım ya!) sevmek - sevmemekten öte bir hadise bu “Türk okulları” anlayacağınız. Hikaye her seferinde sessizce başlayıp, gümbür gümbür bir hale geliyor... Bir iki Türk ülkenin birine gidiyor, bir bina, birkaç sıra, masa, tahta vs. malzemeyi bulup, gerekli prosedürü uygulamaya başlıyor... Ve iki üç sene içinde okulu, ülkenin en prestijli en nitelikli eğitim kurumlarına dönüştürüyor... Gencecik öğretmenler, mütevazı hayatlar, gülen yüzler, çalışkanlık, yardımlaşma, azim, sükunet... Adnan, Mehmet Ali, Salih, Mesut, Ferman Bey’ler... Ve nice isimsiz kahraman... Sevgili Nevin Ateş’in dediği gibi; bu eğitim seferberliği kesinlikle takdire şayan...
Sanmayın tabii bu gezi hep böyle damar geçti! Eğlenceli şeyler de var; mesela Bamako’nun Mustafa Sarıgül’ü ile aramızda geçenler, Atlantik Okyanusu’nun kenarında musallat olan seyyar satıcılar, sabah akşam durmadan spor yapan Senegalliler, Dakar çarşısında geçen kıyasıya pazarlıklar... İyice cimrileşip tezgahta bıraktığım iguana derisi kırmızı cüzdan... Panter elbisemin başıma açtığı işler...

afrika_2008mali1_160X260.jpg
afrika_2008mali2_160X260.jpg

afrika_2008mali4_160X260.jpg
afrika_2008mali5_160X260.jpg

afrika_2008mali3_160X260.jpg

huve

Well-known member
"Hoca efendi’yi (jargonu kaptım ya!) sevmek - sevmemekten öte bir hadise bu “Türk okulları” anlayacağınız. Hikaye her seferinde sessizce başlayıp, gümbür gümbür bir hale geliyor..."

şunlar söylenmişya ötesi yok bu işin abi.... :)
Rabbim nurunu tamamlayacağını söylemiş... Şüphemiz yok inş.. :)
İşin ucundan tutup vesile olanlar var, bizleri de vesile eylesin...