Hanimlar lütfen okumadan geçmeyin

Tarihci

Marmara Tarih
Allâh'a isyân eden o sözlerdeki mânâlar mı ? :):)

Müslüm Gürses--Tövbe Etmek Ne GüzeL {Cennet Bahçesi}

Artık Günahları Bırakmalıyız
Zaman Varken Tövbe Etmek Ne Güzel
Bu Dünyadan Sonra Ahiret İçin
Allah'a İbadet Etmek Ne GüzeL

Bitmeyen Bir Hayat Bizi Bekliyor
Canın Ne İsterse Rabbim Veriyor
Öyle Yaratmışkı Sözler Yetmiyor
Cennet Bahçesine Girmek Ne GüzeL

Kabir Melekleri Gelecek Bir Gün
Belki Güleceğim Belki Üzgün
İnsallah Defterim Olursa Düzgün
Sırat Köprüsünden Geçmek Ne GüzeL

Bitmeyen Bir Hayat Bizi Bekliyor
Canın Ne İsterse Rabbim Veriyor
Öyle Yaratmışkı Sözler Yetmiyor
Cennet Bahçesine Girmek Ne GüzeL

Ne GüzeL Ne GüzeL Tövbe Etmek Ne GüzeL
Ne GüzeL Ne GüzeL Tövbe Etmek Ne GüzeL..

Herkes ilgilendiği kısmı görüyor demekki..

Rockta, popta, repte ve diğer türlerde olduğu gibi arabeskte de isyan vardır. Ancak bu, arabeskin tamamının isyankar bir müzik türü olduğunu göstermez ve sehli mümteni olduğu, derin manalar içerdiği gerçeğini değiştirmez..

H

hatve

Misafir
Bütün yorum yapan kardeşlere teşekkürler.
Elbette bu meselenin pek cok boyutu var.Ben de bir kac cümle ile katılmak isterim.
Evvela zaman ahir zaman hakikaten her şey cok güçleşti. Tesettür mevzuunda istikameti
yakalamak hepimiz icin cok önemli.ictimai hayatta en dar dairemizden başlayarak acaba ne yapabiliriz.Hizmet-i imaniye (inşallah)bu zamanda ihsan-ı ilahi ile bizlerin omuzuna konulduğuna göre çare aramak bizlere düşer.Elhamdulillah elimizde müstakil bir ders olarak tesettür risalesi var.Lakin bunu gençlere okuyup anlatma zeminini yakalamak hayli zor oluyor.
ki bu risaleninde külliyat içinde en çok muhakeme edilen derslerden olduğu düşünülürse tesettüre kasıtlı bir taarruz olduğu,planlı müfsid tahripler yapıldığını daha net görünür.
böyle bakınca gafletli hallere düşen kardeşlerimize kızmaktan ziyade şefkatimizi celbediyor.
Hiçbir manevi alt yapısı olmayan şuursuzca örtünen kardeşlerimize nasıl yardım etmeliyiz?
bu soruma cevap bulmak üzere sizlerin de bekliyorum kardeşler.Biliyorum ki iman hizmetinde gayret gösteren kardeşlerin muhtelif tecrübeleri vardır.
Ben de kendimce bazı tecrübelerimi paylaşmak isterim.
medenilere galebe ikna iledir icbar ile değil.zorla örtünmüş gençlerde bu tür zaafiyetler daha cok oluyor.
okuma pogramlarında veya yaz okullarında genlerle yaptığımız okumalarda kardeşlerimizin nazarlarının hayli dağınık ve şaşkın olduklarını görüyoruz.temelde aileden yetişenler de bile bocalamalar var.

Bizim zamanımızla bu zaman arasındaki farkı uzun uzun düşündüm.Ablalarımız bize nasıl
yaklaşmışlardı.Gençlikte nefis hissiyat galeyanda.bin taraftan günahlar hücum ediyor
akibeti görmeyen kör hissiyat hükmediyor.Peki gençler bu ahvel üzere serbestce bırakıldıkları böyle bir ortamda istikameti nasıl muhafaza edecekler.
netice olarak bu sorunlara kendimce bulduğum cevaplar şöyle:
Evvela:biz önce hüsn-ü misal olmaya özen göstermeliyiz.tatbikatımızın taklit edileceğini unutmamalıyız.belki bir kere yaptığınız tavizkar bir davranış ´nasısa o ablamızda öyle örtüyor veya bunu giymişti....deyip kapı açıyor.

Saniyen:İslami şuuru ve hizmet şuurunu ciddiyetle aşılamak gerekiyor.hususan beni en çok muhafaza eden bu hissiyattı.Nefsim beni zorladığı dönemlerde bu bize yakışmaz bizim elimizde risale-i nur var.
deyip kendimi çekmeye çalıştığımı hatırlıyorum.Birde öncelikle en yakınlarımızdan sorumlu olduğumuzu unutmamalı; herkes çocuğu kardeşi yeğeni vs ilgilenmeli inşallah.
Ama bu da çok kolay olmuyor elbette .................sabır ferecin miftahı......:) :)

ESRA1

Well-known member
tesettür gerçekten çok önemli tam anlamıyla yapmak çok güzel elbette, Allah herkese nasib etsin.yazı çok güzel ve gayet açıklayıcıydı fakat arkadaşlar arabesk müzik veya diğer tür müziklerden bahsedilmiş müzik dinlemek dinimizce iyi olmadığını hepimiz biliyoruzdur. onların içinde güzel mana aramak yerine niye Kur'an'ı Kerim okuyup onda aramıyoruz ya da Risale'i nur okumuyoruz ve bir şey dinlemek istiyorsak müziksiz ilahiler dinliyebiliriz.

Tarihci

Marmara Tarih
tesettür gerçekten çok önemli tam anlamıyla yapmak çok güzel elbette, Allah herkese nasib etsin.yazı çok güzel ve gayet açıklayıcıydı fakat arkadaşlar arabesk müzik veya diğer tür müziklerden bahsedilmiş müzik dinlemek dinimizce iyi olmadığını hepimiz biliyoruzdur. onların içinde güzel mana aramak yerine niye Kur'an'ı Kerim okuyup onda aramıyoruz ya da Risale'i nur okumuyoruz ve bir şey dinlemek istiyorsak müziksiz ilahiler dinliyebiliriz.

Müzik dinleyen biri, Kuran ı Kerim veya risale okumuyor anlamına mı geliyor?

ESRA1

Well-known member
ben öyle bir şey demedim demekte istemedim benim dediğim Allah'a isyan eden birisinden ve sırf para için bu işlere kalkışanlardan içinde dinimizce güzel söyler var diye onları dinlemeyi anlamıyorum şarkıların içine müslamanların hoşuna gidecek sözleri koyarak insanları müzik dinlemeye yönlendiriyorlar bunu ben açıkça bizlere oynanan bir oyun ve kandırmaca olarak algılıyorum vede yine söylemek isterimki müzik dinlemek dinimizce uygun olmadığını biliyoruz.sırf mana istiyorsak Risale'i Nur'u ve Kur'an'ı Kerimi daha fazla okuyabiliriz. Boşuna günaha girmemize gerek yok.İmanımızı kuvvetleştirmeye çalışırken hepten yok etmiyelim.

Tarihci

Marmara Tarih
ben öyle bir şey demedim demekte istemedim benim dediğim Allah'a isyan eden birisinden ve sırf para için bu işlere kalkışanlardan içinde dinimizce güzel söyler var diye onları dinlemeyi anlamıyorum vede müzik dinlemenin dinimizce uygun olmadığını bile bile.

Ben öyle bir şey demedim lafını duymak beni hep tebessüm ettirir.. :) 2 kere 2 nin 4 ettiğini başka yoldan söyleyip, sonrada ben 2 kere 2 dört eder demedimki demek gibi bir şey bu :)

""""onların içinde güzel mana aramak yerine niye Kur'an'ı Kerim okuyup onda aramıyoruz ya da Risale'i nur okumuyoruz""""

demişsiniz.. Peki bizim Kuran veya risale okumadığımızı nerden biliyorsunuz? Bu yaptığınız su i zanndır ve peşin hükümdür.. İkincisi Kuran da ve risalede aranan güzel mana ile arabesk müzikte aranan mananın niteliği de farklıdır. Bunlar asla kıyas edilemezler o yüzden müzikte arayacağına Kuran da o manayı ara demek mantık hatasıdır yani Elmaların içinden güzel elma bulmak iken işimiz, siz gidip armutların içinde o güzel elmayı arayın diyorsunuz.

Adım gibi eminim ki son derece halis ve iyi bir niyetle söylemiştiniz.. Ama insanoğlu böyledir işte, bir laf söylendiği zaman nefsi hemen depreşip savunmaya geçer, ben öyle bir şey demedim ki...

elfaz

Well-known member
bazı insanlar var ki; "ezgi" dinlerken dahi çalgı seslerinin fazla olması hislerime darbe vuruyor diyor.. bana 'tam' bir ulvi hüznü,dünyanın faniliğini hatırlatmıyor gibi ifadeler..

Bu da işin ayrı bir hassasiyet zaviyesi..

nur5

Well-known member
konu biraz dağılmış galiba ama madem bu konuya girildi ben de bu konuda bazı ulemanın kitabından alıntıları paylaşmak isterim
[musiki eğlencedir, eğlence ibadete karışmaz. İlahi söylemek, Resulullahı (sav) övmek ibadettir. Bu müzikle yapılmaz. Resulullah efendimiz (sav) de bundan menetmiştir (Kimya).

Tef, çalgı çalarak veya oyun arasında Kur’an okuyan, ibadet eden kâfir olur, dinden çıkar. (Tergib-üs-salât)

Hadis-i şeriflerde, “İlk tegannî eden şeytândır” “Müzik, kalbde nifâk hâsıl eder”, “Allah'ü teâlâ, beni âlemlere rahmet olarak ve çalgıları, cahiliye âdetleri ve putları yok etmek için gönderdi” buyurulmuştur...................

nur5

Well-known member
yanlış anlaşılmak kötü gerçekten yazdıklarım size karşı değildi yanlış anlaşılmasın ben sadece bildiğimi paylaştım sizden de Alah razı olsun