Güney Afrika'da Uluslar Arası Nursi Konferansı Düzenlendi

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Güney Afrika'da Uluslar Arası Nursi Konferansı Düzenlendi

Ümitsizlik ve Ümit Arasında Bocalayan Gençlğin Problemleri :Risale-i Nur’dan Çözümler konulu konferans, Kanada,ABD,İngiltere ,Türkiye ve Güney Afrika’dan akademisyenlerin katılımıyla Güney Afrika’nın Cape Town şehrinde , gerçekleştirildi.Açılışı 31 Mayıs Cumartesi günü yapılan konferans iki gün sürdü.
cape.jpg
Güney Afrika Da Uluslar Arası Nursi Konferansı Yapıldı

Konferans daha önceleri planlanmış olmasına rağmen bu günler Güney Afrika da yaşanan ve bir çok komşu ülke mültecinin ölümüne sebep olan gençlik olaylarıyla aynı döneme denk gelmesi Nursi’nin fikirlerine olan ilgiyi daha da arttırdı.

Ümitsizlik ve Ümit Arasında Bocalayan Gençlğin Problemleri :Risale-i Nur’dan Çözümler
konulu konferans, Kanada,ABD,İngiltere ,Türkiye ve Güney Afrika’dan akademisyenlerin katılımıyla Güney Afrika’nın Cape Town şehrinde , gerçekleştirildi.Açılışı 31 Mayıs Cumartesi günü yapılan konferans iki gün sürdü.Konferansla birlikte Cape Town ‘a gelen akademisyenlerden Müslüman kökenli olanlar konferans öncesi 30 Mayıs Cuma günü farklı camilerde konuşma yaparak çeşitli konulara ilişkin Nursi’nin fikir ve düşüncelerini cami cemaatlerine anlattılar.Böylece konferansın yanı sıra Güney Afrilka’lı Müslümanlar CAPE Town’da uzun süreli bir kültürel faaliyetle buluşmuş oldular.

Güney Africka’da yerleşik Devine Trust Foundation tarafından organize edilen konferansın açılışı 31 Mayıs Cumartesi günü şehrin önemli bir kültür merkezi olan Baxter Tehater Center de saat 9.30 da yapıldı.Sunuculuğunu ITV televizyonu sunucularından Şamsa hanımın yaptığı toplantının açılışında Kuranı Kerim tilavetinden sonra vakıf adına hoş geldiniz konuşması yapıldı.. Nursi ve eserlerini tanıdan DVD’nin izlenmesini müteakip Eyalet Başkanı İbrahim Resul’ın mesajını temsilcisi Tahir Salih okudu.İbrahim Resul mesajında kısaca şöyle dedi: ‘’Güney Afrika’da yapılmakta olan bu birinci Uluslarasası Risale-i Nur ve Said Nursi konferansına davetiniz için çok teşekkür ederim.Bu konferansın burada düzenleniyor olması gerçekten Cape Town,Western Cape ve Güney Afrika için büyük bir şereftir.Bu gün dünya her zamankinden daha çok Said Nursi’nin manevi liderliğine ve entelektüel katkılarına ihityacı var.O’nun kültürler arası diyaloğa ve çok kültürlü toplumların bir arada yaşamasına sunmuş olduğu pratik, yaşanabilir çözümler her türlü takdirin üstündedir.Dolayısıyla düzenlemiş olduğunuz ‘’Ümitsizlik ve Ümit Arasında Bocalayan Yalnızlaşmış Gençlik ve Dinler : Risale-i Nur’dan Çözümler’’ konulu gençliğimizin problemlerine odaklanmış bu konferansla Nursi’nin fikir ve düşüncelerinin insanlığı aydınlatmaya devam edeceğinin İYİ bir göstergesidir.Önümüzdeki iki gün süreyle devam edecek toplantının başarılı geçmesini diliyor ve yabancı ülkelerden gelen misafirlerimize de güzel Cape Town’umuzda iyi günler geçirmelerini temenni ediyorum.‘’

1.jpg

‘’ Bütün konuşmacıları dinledim ,hepsinin konşmasında Nursi ile ilgili ortak olan altın bir şerit gördüm.O da İslamı ayağa kaldırma azmi ve cehdi’’ şeklinde özet olarak kanaatlerini ifade etti.

Açılış oturumundan sonra dört tebliğin sunulduğu ve başkanlığını Uluslararası Barş Üniversitesi Rektörü Prof Dr Salie Abrahams’ın yaptığı 1. Oturumda Prof Dr Faris Kaya ‘’ Modern Türkiye’de İslam ve Said Nursi’’ konulu tebliğini sundu.İkinci olarak Kanada Mc Gill Üniversi,tesinden Prof Dr Bilal Kuşpınar ‘’ Gençliğin Korunmasında ve iyi Yetiştirilmesinde İmanın Rolü :Risale-i Nur’un Ahlaki Eğitim Modeli’’ konulu tebliğini sundu.Profesör Kuşpınar, kendisini gençlerin yerine koyarak tebliğini yazdığını söyledi.’’Said Nursi’nin eserlerinde dile getirmiş olduğu gibi hayata ,çevreye ve dünyaya imanla bakınca her şeyin bir anlamının olduğunu görüyorum.İmansız gözle bakınca ise her şey anlamını yitirip abesiyete dönüşmüş oluyor. Gençlik gelişen teknolojik aletlerle yalnızlaşmakta ve ümitsizliğe düşmekte.İşte Nursi tam bu noktada gençlere her şeye mana-i harfi ile bakmasını öğretmek istemiştir.Ta ki onlarda imanla hayatlarına mana katsınlar ve niçin yaşadıklarını bilsinler.Günümüzde gençlik bir çok nimete mazhar olduğu için hayata anlam verememekte, yalnızlığa ve ümitsizliğe düşmekte .İşte tam bu noktada Nursi hayatın esas gayesinin ebediyet olduğunu ,ebedi değerler için çalışmak gerektiğini ,imanın esaslarını isbat ederek kainata mana-i harfi nazariyle bakmasını öğretmektedir.Nursi’de yeis yoktur,ümit vardır ‘’ şeklinde konuşmasını sürdürdü.

5.jpg

İlk oturumun son konuşmacısı Nevada (ABD) Üniversitesi Profesörlerinden Prof Dr Yunus Çengel in sunduğu ’’Gençliğin yetiştirilmesinde Risale-i Nur Yaklaşımı:Türkiye Deneyimi’’ konulu tebliğ de dinleyiciler tarafındbn büyük ilgi ile karşılandı.

İlk oturum Johanesburg Üniversitesinden Prof Dr Yusuf Dado nun ‘’Güney Afrika Milli Gençlik Komitesi ve Risale-i Nur başlıklı tebliği ile devam etti ve Stellenbosch Üniversitesi’nden Prof Dr Yusuf Waghid:’’Eğitim,Sorumluluk ve Adalet : Ahlakın İkamesinde ve Adaletin Yerli Yerince Oturtulmasında Said Nursi’nin Düşünceleri’’ konulu tebliği dinleyiciler trafından büyük ilgi ile sona erdi.Genç bir akademisyen olan Professor waghid(Vahid) tebliğinde ADALET ile EĞİTİM arasında güzel bir ilişki kurarak ADALETİN sağlanması için Nursi’nin niçin EĞİTİM üzerinde bu kadar durduğunu anlattı.daha sonra konuyu AFRİKA kıtasına getirerek dünyada en üyük adaletsizliğin yaşandığı AFRİKA kıtasının çözümünün de Nursi’nin dediği gibi eğitimden geçtiğini ifade etti.Yine EĞİTİM ileSORUMLULUK duygusu arasında benzer bağ kurdu ve AFRİKA ‘nın bu neme lazımcılıktan kurtulması için yine Nursi’nin dediği gibi EĞİTİM e büyük ihtiyaç olduğunu vurguladı.Tebliğini şu cümle ile bitirdi ‘’NURSİ’NİN İŞARET ETTİĞİ GİBİ EN BÜYÜK DÜŞMAN CEHALETTİR .AFRİKA’NIN KURTULUŞUNU HEDEFLEYEN EİĞİTİME DAYALI OLMAYAN HİÇ BİR PROJE BAŞARILI OLAMAZ.BİZİM ÜÇ DÜŞMANIMIZ VAR:CEHALET,ZARURET VE İHTİLAF.ÇAELER İSE EĞİTİM ,BİRLİK VE ÇALIŞMAKTIR.’’
İkinci oturumda sırasıyla Ingiltere Canterbury Christ Chrch Üniversitesinden Prof Dr Gareth Jones’un ‘’ Tarihin Telafisi :Risale-i Nur Üzerine Notlar ve Cape Town’un 6.Mahallesi’’ konulu duygu yüklü tebliği.Ardından Kwa Zulu Üniversitesinden Suleman Dangor’un ‘’Risale-i Nur’un Günümüz Gençliğinin Problemlerinin Çözümüne Katkısı’’ konulu tebliği . ABD VTS’den Prof Dr Barney Howkins’in ‘’Dinin Gençliğin Yetiştirilmesinde ki Yeri ve Rolü:Risale-i Nur Örneği ‘’ konulu tebliği .Prof Dr Salie Abrehams in ‘’Çok Kültürlü Bir Toplumda Gençlik Eğitimi: Risale- i Nur Yaklaşımı’’ konulu tebliği.Son olarak da Johanesburg Universitesinden Prof Dr Eeşref Dokrat’ın ‘’ Nursi’ye Göre Havf ve Reca Kavramları’’ kolunulu tebliği tartışıldı.
Semozyumun bittiği günün akşamı 100 e yakın seçkin bir misafir grubuna yemek verildi.Orada da birbirinden güzel konuşmalar yapıldı.güney Afrika’da herkesin sevip saydığı önemli bir dini lider ÖMER HABİR ‘de toplantıya katılıp kısa bir konuşma yaptı.Konuşmasında şu tesbitlerde bulundu :’’Bu dünyada herkes bir yarış içinde.fakat yarışlar farklı farklı.Atletler kendi aralarında koşarak yarışırlar ve biri şampiyon olur.Güreşçiler yarışır birisi yener ve şampiyon olur, madalya alır.Eserlerinden okuyup gördüğüm kadarıyla Said Nursi’nin de bir yarış içinde olduğunu söylemek mümkün.Fakat o farklı bir yarışta; tevazu ve mahviyet yarışında.’’

Toplantının ikinci günü ise akademisyenlerin katımıyla halka yönelik olarak bir lise salonunda yapıldı.

Her iki toplantıda da Risale toplantılarının bir klasiği olan kitap satışı gerçekleştirildi.Toplantıya katılan dinleyiciler sergilenen Risalelerden satın aldılar.

*Haberi Alıntı Yaparken Lütfen www.barlaplatformu.com adresini Kaynak Belirtiniz.