Ehemmiyetli bir hakikata kısa bir bir işaret

Eyvàh!

Well-known member
Gayet Ehemmiyetli Bir Hakikata

Gayet Kısa Bir İşaret

Bâzı ehâdîs-i şerife ile işaret var ki: "Âhir zamanda kadınlar tâifesinde hakaik-ıîmaniye ziyada inkişaf edecek. O zamanınm dalâlet tehlikelerinden bir derece mahfuz kalacaktır." Bir hadîs-i ferman eder ki:

عَلَيْكُمْ بِدِينِ الْعَجَائِزِ Yâni, "Âhir zamanda ihtiyar kadınların dinlerine iktida ediniz" Demek şefkat kahramanlarıolan kadınlar, o seciye-i şefkatten çıkan samimiyet ve ihlâs ile o zamanın riyakârane dalâlet tehlikelerinden kurtulmaya vesile olur. İslâmiyetini muhafaza ederler.

Hem bir hadis-i şerif ferman ediyor ki:

اَبِى الْبَنَاتِ مَرْزُوقٌ Yâni: "Kızların babasının rızkına bereket düşer"

Demek kız çocuklarıâhir zamanda çoğalır. Hem mübarek ve rızıklarıbereketli olur.

Sh: (Ha-22)

Ben çok zaman evvel bu nevi hadîslerin sırrını bilmiyordum. Cenâb-ıHaka şükür ki, bu âhirde bir derece o sırrıanladım. Gayet kısaca bir işaret edeceğiz:

Nev'-i beşerde yavrular, sâir hayvanlar gibi çabuk kendi kendine mâlik olmadığından,yaşamakta hayvanın iki-üç ay yerine, on sene, belki daha ziyade şefkatli bir himayete muhtaç olduklarından, bu sır için cins-i hayvana muhalif olarak insandaki veledlerine karşışefkat, bir seciye-i fıtrî olarak devam etmek lâzım gelmiş. Hem iktidarsız yavrulara ve zaif vâlidelerine tam yardım ve himaye etmek hikmetiyle erkeklerde de haysiyet, nâmus seciyesi fıtratın dercedilmiş. Bu nâmusta hâlis ve ücretsiz, mukabelesiz, samimi bir kahramanlık dercedilmiş. Fakat o seciye bazıesbab ile bir derece bozulduğu için samimi ve hâlis kahramanlık seciyesi ekseriyette zaiflemiş. Fakat kadınlarda o seciye-i fıtriye olan şefkat kahramanlığıbozulmamış. Bu seciye-i fıtri ehl-i İslâmda, âhir zamanda büyük bir hizmet ve hayat-ıiçtimaiyede, İslâmiyet dairesinde bir esas olacağına o gibi hadîs-i şerifler işaret edip remzen haber veriyorlar.

Said Nursî