Çocuğunuz Okula Hazır; Ya Siz?

Nesl-i Cedid

Well-known member
Anaokulu gerçekten gerekli mi?
Günümüzde okul öncesi eğitim olarak çeşitli kuruluşlar var. Bunlar çocuğa daha 1 yaşındayken başlayıp okul çağına gelinceye kadar hizmet veriyor. Peki, acaba okul öncesi eğitim gerçekten gerekli mi? Çocuğa faydaları var mı? Aileler çocuklarını anaokuluna gönderirken nelere dikkat etmeli? İşte bu ve benzeri soruların cevapları…
Berrin Göncü Işıkoğlu
Çocuk ve Ergen Terapisti

İyi bir eğitim için iyi bir başlangıç gerekir
Çocuğunuzun hayatının 15 yılını kapsayan eğitim sürecinin verimli ve başarılı geçebilmesi için her şeyden önce iyi bir başlangıç yapması gerekir. Bunu sağlamak ise her şeyden önce ebeveynlere düşüyor. Bu dönemde anne-babanın bilinçli hareket etmesi çocuklarının eğitim dönemlerini en güzel şekilde tamamlayabilmeleri için büyük önem arz etmektedir.
Halit Ertuğrul

Pedagog Ali Çankırılı:
“Ebeveyn, lise öğrencisinin bir ergen olduğunu bilmeli”
“Liseye başlayacak olan öğrenciler ergenlik çağına girmiş çocuklardır. Eğer anne-baba, ergenlik psikolojisi ve gelişimi hakkında bilgi sahibi olursa, gençle fazla çatışma yaşamadan sorunların üstesinden gelmeye çalışacaktır. Hazırlıksız yakalanan anne-babalar ergenin temel davranış biçimlerini başkaldırma, asileşme ve aileden kopma olarak yorumlayacak; gençle çatışma yaşayacaktır.”
Kerem Altındağ

Uzman Pedagog Adem Güneş:
“Üniversiteye yeni başlayan genç kültür şoku yaşayabilir”
Bulunduğu şehirde bir kültür içinde yetişen genç, üniversiteyi kazanıp başka bir şehre, başka bir kültüre girdiği sırada daha önce yaşadığı kültürün değerleri kabul görmeme, dışlanma, küçük düşme, alay edilme riskleriyle karşılaşır. Bu iki farklı kültürün gençlerden hangisi baskın kültüre sahipse diğerini maalesef asimile ediyor. Biz buna ‘kültür çatışması’, ‘kültür şoku’ diyoruz. Aileler bu duruma karşı tedbir almalı”
Ekrem Altıntepe