Birini terk ederken sorumlu olurmuyum ?

makuli

New member
Herkese iyi geceler.. Ben önce durumumu anlatiyorum, Uzun bir süredir imani yönden zayifliklarimdan ve aptalligimdan dolayi 2011 'nin agustos ayindan beri bir hanim ile internette tanistim ve konusuyoruz..Detaylak pek önemli degil, asil olan sey bu Kiz çok degisti hatta önmüzdeki yazdan sonra yani 2012 yazindan sonra kapanacagini söyledi ve onun disinda din'e bakisinda bile degisiklikler oldu, cemaat'e karsi önyargilari varken simdi tam aksine güzel seyler diyor.. Yani biz konusmaya basladiktan sonra çok buyuk degisiklikler oldu.. Bende bir süredir hayatimda önemli degisiklikler yapmayi planliyorum ve eskiden yaptigim günahlardan ve aptalliklarimdan kurtulmanin ilk adimi olarak bu kizla olan irtibatimi tamamen bitirmek istiyorum sevmeme ragmen.. Sadece internette konusuyoruz, reelde de taniyoruz birbirimzi ama gorusemedik.. Ben simdi bu kizi terk ederken belki kendi açimdan iyi birsey bundan suphem yok ama kiz açisindan baktigimda benim Din'i açidan uygun olmadigindan dolayi kendisini terk ettigimi ögrenince Din'e karsi ister istemez kötü düsüncelere kapilabilir ve mesela kapanacagini söylerken bundan vazgeçebilir, üzüntüden kötü seyler dusunmesinden korkuyorum ve ben bu irtibati nasil bitirmek gerektigimi bilmiyorum, bu kizin ileride din'e karsi olan irtibatini ve olasi bir uzaklasmasinin sorumlusu olmaktan korkuyorum.. Belki bu forum bunun yeri degil ama ben bu kizi en az sekilde üzerek nasil bunu kendisine anlatabilirim, ve bu dedigim türden bir sorumluluk altina ve vebal altinda olurmuyum acaba ? Kendisine bunu nasil açikliyacagimi hiç ama hiç bilmiyorum allah rizasi için yardim edin

memluk

Hatim Sorumlusu
kardeş eğer karşınızdaki gerçektende dini yönden kendini geliştirdi ise sizin için kapanmaz sizn hatırınıza dini yaşamaz bunun idrakinde olur sizi Allah c c tanıma açısından bir vesile olarak görür.
duygusal bağ varsa ve siz bazı söz verdiyseniz orasını bilmem mesuliyeti çokmudur azmıdır onuda hocalarım cevaplasın.

Sevgili kardeşim şüpheli işlerden sakınmamız gerekir değil mi ? siz bunları yazarken bile aslında biliyorsunuz cevabını belki bir ümit diyorsunuz ama bence karşınızdaki bayan sizin için kapanmayı bile düşünüyor kalbi islamiyete karşı ısınmış sizde bunlara vesile olmuşsunuz ne güzell fakat onu bırakmanızın sebebi beni pek tatmin etmedi doğrusu
Benim kanaatimce aranızda bir hukuk var ve ayrılmanız bu bayanı yaralayacağından hakkını yemiş oluyorsunuz dini yönden mesulsünüz
Sırf internetten yaşandı diye yaşadıklarınızı gerçi içeriğini bilmiyorum ama yok sayamazsınız
Bir daha düşünün derim kararınızı

makuli

New member
Evet çok üzüleceginden eminim zatende çok duygusal biri..Benim birakma sebebim geçen yil dini ve manevi olarak çok kötü geçti,soylemekten bile utandigim buyk gunahlar isledim..Ve bizim sonuçta duygusal bagimizda olsa o kizla irtibatta olmamiz uygun degil dini olarak, ben eski gunahlarimi birakip hayatimda onemli degisiklikler yapmamnin birinci yolu olarak dini yönden uygun olmayan bu irtibati kesmek diye dusunuyorum ama dediginiz gibi mesuliyetide var yani tam ortada kaldim Ilk konusmaya basladigimiz güne nazaran kendisi çok degisti bence yani çok saf ve iyi niyetli biri kalbi temiz ben bu hareketimden butun kazandiklarini kaybedirmekten korkuyorum kendisi bursada ben ise ondan uzaktayim

NİSANUR

Well-known member
:dft001: niyetleriniz çok önemli her ikinizde ciddi anlamda sevmişteniz vede anlaşıyorsanız günaha giriyorum diye terk etmen yerine helal daire içerisine girmek için çaba sarfedin derim.. Allah her ikinizin de yardımcısı olsun.