Barla Platformu'ndan sadeleştirmeye tepki geldi !

ASHAB-I BEDR

Well-known member
İstanbul İlim Kültür Vakfı (İİKV) bünyesinde bulunan Barla Platformu, Bediüzzaman Said Nursi'nin hayatını ve Risale-i Nurun neşir yıllarının anlatıldığı "Bediüzzaman Sergisi" düzenlemesi ile biliniyor. Platform, yurt içinde ve dışında yüzlerce mekanda Barla, Emirdağ ve Kastomonu yıllarını kapsayan sergileri açtı. Barla Platformu Başkanı Said Yüce, Risale-i Nur'un sadeleştirilme çalışmaları ile ilgili bir açıklama yaptı. Zaman gazetesi yönetici ve yazarlarına hitab eden ifadeleri şöyle ;

Sayın Harun Tokakla uzun bir görüşme yaptım. "Ufuk yayınlarının bizimle ilgisi yok bizden ayrılan arkadaşlar ilgileniyorlar" dedi.

üstadın "mutlak varis ve vekilleri" çok ağır bir karşılık vermelerine rağmen kanırtarak üstüne gidiyorlar. Siz de çanak tutuyorsunuz Bediüzzamanın "Benim hayatım senin hayatınla devam edecek" dediği mutlak vekil ve varislerinden olan Mustafa Sungur ağabey ve diğerleri "bunları yapanların elleri ayakları kırılsın" diyor hiç mi Allahdan korkmuyorsunuz.

Müellifin istemediği bir şeyi yani (sadeleştirme adı altında yapılan tahrifatı) gazetenizde ve Televizyonlarınızda sahiplenir bir eda ile teşvik ediyorsunuz.Bunu manevi mes'uliyetinden hiç mi korkmuyorsunuz ?

Bu nasıl bir gazeteciliktir. Ben de yıllarca gazetecilik yaptım halen de bu alanda bazı görevlerim var. Cemaati bir iddiayı köpürtüp, yönlendirip saptırıp taraf olduğunuz istikamette güya haber yapmışsınız Eğer hakikaten gazeteciyseniz sorun bakalım bu işin karşısında olanlar (Sadeleştirme adı altında yapılan tahrifata) ne diyor.

Bundan rahatsız olan büyük bir kitle (bir kısmı da okuyucunuz) ne diyor?

Eser sahibi Bediüzzaman ve "varislerim" dediği insanlar ne diyor?

Onların açıklamaları oldu. Mektupları oldu. Uzman görüşleri açıklandı Neden farklı görüşlerden neredeyse geçen iki ay süredir tek satır yok.

Bu mudur gazetecilik ?

Hadi size sesleniyorum Türkiye'nin en çok satan gazetesinin yöneticileri. Sadeleştirmenin yanlışlığını anlatan görüşlere de yer verin. Gazetecilik ahlakını gereğini yapın. İddia ettiğiniz basın meslek ilkelerini birazcık olsun yerine getirin.

Sadeleştirilen Risale-i Nur'lara gençlerden büyük ilgi - ZAMAN linkini verdiğim haberi "Sadeleştirilen Risale-i Nurlara Gençlerden Büyük İlgi" şeklinde vermeyi uygun görüyorsunuz da Bediüzzamanın talebelerinin feryadını duymamış olamazsınız. Hadi görüşlerine katılmıyorsunuz diyelim. Bari söylediklerinin sizce haber değeri de mi yok ?

Kusura bakmayın kimseyi kandıramazsınız.Hadi haber servisiniz atladı ya da kasten sadeleştirme karşıtı haberleri görmedi diyelim Neden başka bir mecranızda tek satır yer verilmiyor.Beyler bunu adı gazetecilik değil. Tarafsızlık hiç değil. Bunu adı başka bir şey ama her neyse...

Said Yüce

Barla Platformu Başkanı