AZ KULLANILMIŞ DEMOKRASİ

ebrar172

Well-known member
şu demokrasi ne menem bir şeydir anlayan varsa anlatsın...geldik gidiyoruz hala çözemedim .birkaç kişi almış eline demokrasi sazını sadece kendi istedikleri parçaları çalıyor işlerine gelmeyen beğenmedikleri herşey demokrasi dışı ..yıllardır aynı kişiler aynı tezleri savunur fakat bu tarifi imkansız şey( demokrasi) nedense sadece onlar için vardır başka insanlar başka görüşler varsa eğer o zaman demokrasi ortadan kaybolur ve bu tekelci zihniyet hemen eywah demokrasimiz elden gidiyor derler...kısacası adı var olan bu kavramın belli kişiler belli zihniyetler dışında kimsenin işine yaradığını (herkes için demokrasi kelimesi ayrıca külliyen yalandır)görmedim...dilerim belli kişi lerin elindeki bu içi boş kavram birgün hakiki anlamına kavuşur.

FaKiR

Meþveret Bþk.
simdi ebrar ,bu acip kelime oncelikle latince kokenli
demos=Halk
kratos=iktidari

yani halkin iktidari anlamina geliyor, ama simdiye kadar bir halkin kendi kendini yonettigi gorulmemis, ve gorulmeyecektir de.

bir halkin kendi kendini yonetebilmesi icin, halk hakkinda alinabilecek butun kararlara halkinda katilabilmesi icin, muthis bir organizasyon lazim, butun ulke halkini ayni saatte, ayni yerde toplayabilmek lazim,
bu uygulama simdiye kadar sadece isvicrede yapilabildi, cunku nufusu az olan bir ulke,
boylece uygulama dahada kolaylasmis oldu,
ama tabiki halkin cogunlugu bizim bu konulardada bilgimiz yok katilmasak ta olur diyerekten, katilim sadece 70% ulasti,

sonrasinda en komigi bu :) halka ulkede alinmasi gereken kararlar konusunda parmak kaldirma sistemiyle referendum uygulandi, binlerce kisi evet veya hayir demek icin parmak kaldirdi ve gorevlilerde tek tek saymaya basladi :) , ve tabiki sonuclari hatali cikti ( hic bi sekilde elekronik bi uygulama yapilmadi, isvicre icin bile cok para gerektiren bi sistem :), Turkiye kosullarinda bu sistem nasil uygulansin?

Velhasil kelam, demokrasinin klasik tanimi olan, "Halkin Iktidari" Halkin kendi kendini yonetmesi gibi cosku uyandiran tanimlamalarin disina cikma zamani gelmistir, yeter kandirildik;
Demokrasi diye bisey yok , boyle bir sey gercek anlamda mumkun degildir
?
Icinde bulundugumuz rejim de demokrasi rejimi degil, Halki yonetenlerin secimler yoluyla yonetilenler tarafindan secildigi bir rejimdir, diyelim ama demokrasi DEGIL.

kısacası adı var olan bu kavramın belli kişiler belli zihniyetler dışında kimsenin işine yaradığını

bi hocamiz soyle derdi,"bu belli kisiler, belli zihniyetler olmazsa" yani muhalefet ortami olusmazsa eger ulke diktatörluk , tirani sistemleri icinde yasamaya mahkumdur..yani bu kisiler sözde demokrasinin birer paracasidir, ayrilmaz bir butundur

saygilar efem :)

ebrar172

Well-known member
yahu feza iki sene evvelki konuyu bulmuşsun...:),
sinirli bir ebrar saçmalama anını yani...
ama açıklamalı anlatım için teşekkürler alemin hızlı pilotu...

guftepira

Well-known member
bir hocamızın güzel bir sözü:
"demokrasi eğitilmiş insanlar rejimidir."

başka bir hocamızda:
"demokrasi sipariş üzerine giyilebilecek bir gömlek değildir,
bedene göre dikimi gereklidir"

farabinin medinetül fazıla adlı ütopyasında yaptığı hatayı yapmamak,
ve en güzelin en mükemmelin medine site devletinde efendimiz önderliğinde gerçekleştiğini;
hatta islamın ilk dört halifesininde bu kimilerine göre "ütopik" düzenin ne suretle yaşatıldığını ve olabilirliğini ortaya koymuşlardır.

kelimeler müphem bir edebiyat teşkil edebilir lakin kavramlar birdir vede belirlidir.
demokrasiden murad katılımcılık esasıdır ve buda bizim tarihimizde sağlanmıştır..
gerek ilk dört halifenin seçimi ve yönetiminde gereksede efendimizin
devletin yönetim ve idaresi hususunda izlediği yol ve tutumda bu görülmektedir.

olmaz, olamaz, imkansız, ütopik ve afaki demekten ziyade bunu yaşayanları vede yaşatanları iyi bir şekilde idrak etmek daha doğru olur kanaatindeyim.

yoksa farabi gibi elimizdekini göremeden, gözümüzün önündekini
ötelerde aramaya koyuluruz..

ebrar172

Well-known member
demokrasiden murad katılımcılık esasıdır ve buda bizim tarihimizde sağlanmıştır..
-----------------

amenna...zaten farklı düşünmüyoruz...
sadece bir serzenişti...başörtüsü davalarının olduğu dönemde...
biz farlı düşünmüyoruz evet..fakat bu ülkede demokrasi ; herkesin kendi doğrusu vardır lafı gibi saçma sapan bir mevhum halini almış...

herkesin doğrusu diye birşey yoktur doğru tektir...ve demokrasi sadece belli grupların nemalandığı geri kalanların ötekileştirildiği bir olgudur sadece...öteki olanlar ve beride duranlar...

FaKiR

Meþveret Bþk.
.

olmaz, olamaz, imkansız, ütopik ve afaki demekten ziyade bunu yaşayanları vede yaşatanları iyi bir şekilde idrak etmek daha doğru olur kanaatindeyim.

Amenna,

Lakin benim anlatmaya calistigim,
gunumuz sisteminde, demokrasi rejimiyle geciniyoruz diyen ve bundan gurur duyan ulkelerin bile ,demokrasi kavramini ,tam manasiyla ele alirsak sayet, yani halkin iktidari, bu ulkelerde bile demokrasi uygulamasi yapilmamaktadir,

Demokrasi, Halkin iktidarindan,hakimiyetinden bahseder, halkin kendi kendini yonetebilmesinden, alinacak kararlara katilabilmesinden, kanun önerebilme yetkisinden bahseder...

Islam devlet yonetim sisteminde ise hakimiyet, ve hukumdarlik Allah a aittir.Kanun koyma yetkiside sade ve sadece Kurani Kerime goredir.Resulu Zisan Efendimiz bile kanun koyma konusunda, hukumler Kuranda yer almayinca "vahyi gayri metluvv" emirleriyle,yani Cebrail vasitasiyla Allah cc den gelen(ve Kurani kerimde yer almayan) emirlere gore hukum veriyor ve kanun cikartiyordu

Efendimiz s.a.v 'in devlet yonetiminde en onemli husus adalet ve hakkaniyet olculerine uymaktir.

Demokrasi ; avrupali feyleseylarin kabul etmis oldugu bir adalet anlayisidir,
ne kadar adil olduguda tartisilir ve zaten bir cok hukukcu tarafindanda elestiriliyor;

Bu nedenle, Efendimizin idare sisteminin "demokrasi rejimi " olarak adlandirmanin yanlis oldugunu dusunuyorum.

-----

Gunumuz sistemi , demokrasi rejimi olarakta adlandiriliyorsa eger,
"Demokrasi diye bisey yok , boyle bir sey gercek anlamda mumkun degildir" diyorum :)

SeYeLaN

Well-known member
Icinde bulundugumuz rejim de demokrasi rejimi degil, Halki yonetenlerin secimler yoluyla yonetilenler tarafindan secildigi bir rejimdir, diyelim ama demokrasi DEGIL.

demokrasidir kardeşim ...
doğrudan katılım ve dolaylı kalıtım denen biirşey var
halkın direk olarak görüşünü belirtmesinin zor olduğu durumlarda halkın seçtiği kişilerin yönetimde olmasına dolaylı demokrasi denir...
halkın birebir katıldığı tip ise doğrudan katılım yani doğrudan demokrsidir.

ayrıca demokrasi günümüzde halkın kendi kendini yönettiği anlamdan ziyade halkın görüşlerini rahatça dile getirdiği özgürlükler anlamını kazanmaktadır. günümüzde halkın kendini idare edecekleri seçmesi vardır bu ise cumhuriyet olarak tanımlanmaktadır.

ve bir gerçek..!

bu ülke demokrasiyi kaldıramaz:p
bu ülkeye demokratik değil;
karizmatik lider gerek:D:D:D

FaKiR

Meþveret Bþk.
Dolayli katilimla olusan demokrasi, ebrar hocaminda baslikta belirttigi gibi, AZ KULLANILMIS DEMOKRASI dir, ve ilk mesajinda belirmis oldugu sorunlari ortaya koyar.

Sahsi bir fikirdir, katilmak zorunda degilsiniz...

Selam ve dua ile...