Ateistle Konuşmada Tavsiyeler...

• Konbuyu başlatan Tarihci19
  • Başlangıç tarihi

blue_mania

Yeni Üye
Ateistlik Allah'ı inkar etmek degil, sisteme aykırılıktır. Bu kavramları ayırmamı gerekiyor artık. Sisteme uymadıkları için ateist deriz insanlara. Ve bunu söyleyen ben 3 yıl sistemin içerisinde yaşamış ve o güzel Allah'ı seven biriyim...
Allah a emanetsiniz...

ey

Member
tarihci...saidnur.com sohbet kapandı mı?_________________________________________________konuyla cok ilgili oldu ..artık napalım.

mugo

Member
tarihçi Allah razı olsun kardes,çok faydalı bir konu,saol varol
bu arada ey in sorusu,bnim aklımada geldi,NurSohbet kapalı mı yoksa acıkta
haberimizmi yok.

T

Tarihci19

Misafir
kardeşelrim konuya teşekkürleriniz için asıl ben teşekkür ederimki üşenmeden okumuşsunuz..

evet bu yazıları nursohbette yazmıştım,, şimdilik kapalı ama Lampy kardeşimiz açmayı düşünüyor eğer açarsa ve Lemalar

Abimde rıza gösterirse biz yine nursohbette oluruz inşallah.. hayırlısı olsun.._________________________________________________
blue_mania ' Alıntı:
Ateistlik Allah'ı inkar etmek degil, sisteme aykırılıktır. Bu kavramları ayırmamı gerekiyor artık. Sisteme uymadıkları için ateist deriz insanlara. Ve bunu söyleyen ben 3 yıl sistemin içerisinde yaşamış ve o güzel Allah'ı seven biriyim...
Allah a emanetsiniz...

sevgili kardeşim Teizm Tanrıcılık demektir yani ilahçılık

a olumsuzluk eki olup Ateizm de Tanrısızlık yani Bir Tanrının olmadığını savunan görüş demektir yani La İlah dediğimiz

şeyin karşılığıdır,, sizin kastettiğiniz sisteme karşı olanlar Deistlerdir onlar herşeyi var eden bir Allah ın olduğuna inanırlar

ama dine peygamberlere gönderilen emirlere inanmazlar yani sizin kastettiğiniz gibi sisteme karşıdırlar..

...

mugo

Member
Allah razı olsun Tarihçi,inş. açılır bence çok faydalıydı,nursohpet kapadı kapanalı pc başına geçmek bile istemiyorum.

Eyvàh!

Well-known member
;D burda o kadar cokki gecenlerde arkadasin cocugu 12 yasinda bana dediki kucukken kandirdilar inandik ama simdi inanmiyorum buyudum artik allah yok (hasa) ama sen bu yasta o masala inaniyorsunya sanada helal deyince ben bir sok asamasina girdikten sonra tekrar cikmayi basardim ;D tabi Allah in izni ile ....

cunku ailesini dindar biliyoruz sonra ben evi aradim dedim oglunuz msndemi evet dediler

bende baskasi msnini heckirladi zannettim dyince
dediler hayirdir dedim bole bole diyor ben saskinim su an o degildir diye aradim

bu msne geldi bana kiziyor naptiiiiiiiiin dedim napmisim neden beni sikayet ettin ne oldu deyince bana telefon yasagi geldi senin yuzunden ;D

bende bir kac sey soyledim ve soru sordum hepsine bilmem bilmem bilmem deyince peki sen bilmiyorsun da nasil yok dersin deyince bana turkcell in bir hizmetini yolladi

namaz yaz bosluk birak 63 62 ye yolla bes vakit namaziniz kilinsin ;D neyse dedim ben size bi ara ugrarim

gecen persembe orda idim bunu koseye cekersin yermisin yemezmisin ;D (tabi isin sakasi ) bazi ornekler verdik sagolsun lemalardan da yardim aldik cocuk dusunmeye basladi bu sefer ama her zaman yok demiyorumki !!!

dedim oyunlara kac saatini veriyorsun hafta sonu... dedi bakmadim hic ben rast geldigimde saatlerce ordasin ya msnde ya oyunda eeeeeeee dedi oyunlardan biraz basini kaldirip arastirsan daha sonra varmi yokmuyu seninle tartissak olurmu deyince bos isler icin vaktim yok dedi ::) ama birkac seansta yola gelir gibime geliyor insallah :angel:

sizce gelirmiki ??? :angel:

imported_sevdalizz

Active member
MaşAllah BarekAllah teşekkürler
kardeşim gerçekten çok güzel mevlam kalbimizde görünür kılsın kendisini

zatının büyüklüğünü ve kudretini anlıyacak akılla donatsın inş

ben bu konuda Ateist Yıldırım ile Çantacı Necmi Abinin okunmaya değer Muhteşem Dialoğunu ekledim
belkı çoğunuz bılıyorsunuz ancak gerçekten harika tekrar okumanızı tavsiye ederim

Medenilere galip gelmek baskı ile değil ikna ile olur.” Bediüzzaman

Beyaz eşya pazarlamacısı kamyondan iner. Beyaz eşya satan dükkana girer .Dükkanda dini bir konuda sohbet yapılmaktadır. Satıcı sohbet esnasında kafasını uzatarak:
-Merhaba , ben ateistim, sizinle dini konularda tartışabiliriz, dedi.
Dükkanda bulunanlardan biri olan Necmi Abi
-Hoş geldin Ateist kardeş,
-Hoş bulduk
-Buyur gel oturalım, sohbet edelim.
Ateist oturur.
-İsminiz nedir ateist kardeş?
-Yıldırım
-Merhaba Yıldırım memnun oldum benim adım da Necmi.
-Sağol.
-Sen akıllı, zeki birine benziyorsun, dedi Necmi Abi.
- Nerden bildin? Diye sordu Yıldırım.
( Necmi abi baştan yağlama yapıyor ki kapı sonra gıcırdamasın)

-Pazarlama müdürüsünüz, aptal adamı müdür yapmazlar .Ordan anladım, dedi.
-Teşekkür ederim.
O yüzden sen ateist olamazsın.Ateist olmak için akılsız aptal olmak lazım. Çünkü şu kainata baktığımızda her şey Allah’ın varlığını bize gösteriyor, dedi.

Yıldırım sessiz beklemede. Necmi abi cebinden gözlüğünü çıkardı.
-Yıldırımcığım madem sohbet edicez , sevdim seni.
-Ben de sizi sevdim, severim konuşkan insanları,dedi Yıldırım.

Necmi abi gözlüğü göstererek:
-Buna ne dersiniz Yıldırımcığım?
-Gözlük deriz, dedi.
-Biz de gözlük deriz.
Cebinden kalem çıkartıp:
-Buna ne dersiniz?
-Kalem deriz, dedi.
-Biz de kalem deriz, dedi Necmi abi. Buarada dükkan sahibi bir tepsi şeftali ortaya koydu sohbet esnasında afiyetle yensin diye.
Necmi abi bir şeftaliyi eline alarak:
-Peki buna ne dersiniz Yıldırımcığım? dedi
-Şeftali deriz, dedi.
-Bak işte biz de şeftali diyoruz.Demek ki görüş ayrılığımız yok. Şimdi sen buna şeftali desem ben patates desem, diğerine kalem desen ben de baston desem herhalde bu adamla sohbet edilmez deyip kalkıp giderdin. Demek ki baktığımızda aynı şeyleri görebiliyoruz.
Şimdi biz bu şeftaliyi nerden aldık Yıldırımcığım?
-Manavdan, dedi.
-Hayır öyle değil. Yani denizden mi çıkardık, topraktan mı çıkardık, yoksa ağaçtan mı topladık?
-Ağaçtan dedi.
-Peki bu ağacın aslı nedir?
-Nasıl yani? diye sordu Yıldırım.
-Yani bu ağaç aslında bir odun değil mi?
-Evet doğru, biz ağaç diyoruz ama aslı odun.
-Peki bu odun şeftali yapmayı öğrenmek için okula gitti mi? Kursa gitti mi?
-Gitmez tabi ki, dedi.
-Aklı var mıdır bu odunun? Düşünüp desin ki : Ya ben bu insanlara şeftali yapayım de afiyetle yesinler.
Yıldırım düşündü:
-Aklı yok, dedi.Okula da gitmedi.
-Yani Yıldırımcığım, bu odun öyle bir şey üretiyor ki tadı, rengi, kokusu hoşumuza gidiyor, içindeki vitamin vücudumuzu besliyor. Yıldırımcığım bu şeftaliyi bize bizi tanıyan biri mi verebilir yoksa bu odun mu verebilir?

Yıldırım dondu kaldı. Durdu, düşündü:
-Sen, dedi. Bir deryasın.
Necmi abi gülümseyerek:
-Ben derya değilim , derya bizim okuduğumuz Kuran Tefsiri kitaplarıdır. İşte Yıldırımcığım. Bizi tanıyan, seven, acıyan ve neyden hoşlandığımızı bilen bir Rabbimiz var. O şeftaliye kokuyu veren , burnumuza da o kokuyu alma kabiliyeti vermiş. Tadını veren, dilimize tat alma kabiliyeti vermiş. İşte O bizim Rabbimizdir, Allah’ımızdır.
Necmi abi devam ederek:
-Mesela dedi ineğin süt vermesi. İnek bizi tanımaz. Arının bal vermesi, arı bizi tanımaz. Şimdi biz bilim adamlarını toplayıp desek ki: Ya profesörler , bu arılar var ya çok terbiyesiz şeyler, biz balını almaya gidince bizi sokuyorlar. Biz bundan sonra arı balı yemek istemiyoruz. Biz siz bal yapın, bize profesör balı yapın biz ondan yemek istiyoruz desek. Bize arı gibi bal yapabilir mi profesörler?
-Yapamazlar dedi.
-Peki profesörün yapamadığı balı, bir sinek nasıl yapabiliyor? Kuran’da Nahl suresi var. Orda Allah diyor ki : Ben arıya vahyediyorum, emrediyorum insanlar için şifalı olan balı üretiyor. Kuran’da iki yerde şifa kelimesi geçer. Birinde Allah’ın Peygambere vahyettiği Kuran’ın inanlara şifa olduğu söylenir, diğerinde ise Allah’ın arılara vahyettiği balın bütün insanlara şifa olduğu söylenir.

Yıldırım iyice şaşkın vaziyette bakıyor. Necmi abi devam ederek:
-Mesela 5 kişilik bir taksi, saat kulesinin etrafında kendi kendine döner mi?
-Tabi ki dönmez, dedi Yıldırım.
-Peki 5 kişilik taksi kendi kendine dönmezken 7 milyarlık dünya kendi kendine nasıl dönüyor? Demek ki onu bir döndüren var . Yıldırımcığım hiç baklava baklavacısız baklavalaşır mı?
Yıldırım gülümseyerek –Hayır, dedi
-İşte maalesef modern bilim baklavayı görüyor ama baklavacıyı görmek istemiyor.
-Yahu siz nereye takılıyorsunuz? Hocanız kim? dedi Yıldırım
-Sevgili kardeşim benim Hocam Bediüzzaman’dır, ben onun yazdığı eserleri okurum dedi Necmi abi.
-Yapma ya o mu hocanız?
Necmi abi :
-Sen bize takıl neşelenirsin , dedi
-Belli ya çok neşeli bir insansın, bir odundan neler çıkardın, dedi Yıldırım.
-O bu bişey mi Yıldırımcığım biz de daha ne odunlar var .
Gülüşerek vedalaşıp ayrıldılar

T

Tarihci19

Misafir
evet çok guzel katkınız için Allah razı olsun :) yazımı üşenmeden okuduğunuz içinde teşekkürler..

yalan dünya

New member
s.a arkadaslar
gercekten cok güzel bir konu , ben devamli ateistlerlen karsilastigim icin, bana bir yol gösterici oldu.
konu acandandan ve yorum yapandanda allah razi olsun.

Yalniz bir sorum var, demistinizki Allaha inanan ama gerisini kabul etmeyen insanlar cezasini cekip sonra cennete girecekler, bunlar ozaman Hristiyanlar ve Yahudiler de mi oluyor???

selametle

T

Tarihci19

Misafir
sizde çok rastlamışsınızdırki kuran da Allah "muminlere söyle", "mümin erkeklere söyle", "mümin kadınlar..." ve hadislerdede efendimiz ekseriyette "la ilahe ilallah diyen kurtulur", "mümin kimseler ve müslümanlar.." der yani mumin ile müslüman aynı şey demek değildir,, la ilahe ilallah diyen mumindir,, ve hadislerdede muminlerin kurtuluşa ereceği bildiriliyor, yine Allah a ortak koşmamanın da felaha götüreceği bildiriliyor,, la ilahe ilallah muhammeden rasulallah diyen ise müslümandır.. elhamdülillah..

şimdi günümüzdeki yahudilerden yada hristiyanlardan ŞİRKE GİRMEDEN Allah ın varlığına birliğine doğmadığına doğurmadığına inananlar varsa onlar mumindir,, ve efendimize iman etmedikleri ve islam üzere yaşamadıkları için cehenneme gideceklerdir ancak ve ancak cezalarından sonra cennete gireceklerdir.. çünki Allah a imanları var..

Ebu Hüreyreden Hadis:

Hz. Peygamber (sav) buyurdular ki: "Muhammed`in nefsini kudret eliyle tutan zata yemin ederim ki, bu ümmetten her kim -Yahudi olsun, Hristiyan olsun - beni işitir, sonra da bana gönderilenlere inanmadan ölecek olursa mutlaka cehennem ehlinden olacaktır

bu hadis kutubi sitte de geçiyor.

şimdi hadise dikkatinizi çekmek istiyorum.."""beni işitir, sonra da bana gönderilenlere inanmadan ölecek olursa mutlaka cehennem ehlinden olacaktır""" bakınız burda efendimiz benim peygamberliğime inanmassa demiyor beni kabul etmezse demiyor, bana gönderilenlere inanmadan ölürse diyor.. yani bana gönderilen islam a inanmadan ölürse diyor,, islam üzere yaşamadıkları için cehenneme gidecekler semina ve atanaa.. lakin Allah a imanları cezalrı bittikten sonra cehennemden çıkartılacaklardır,, nitekim Allah u Teala : Rahmetim Gazabımdan öndedir-Rahmetim herşeyi kuşatmıştır- Rahmetim gazabıma üstün gelmiştir.. buyuruyor..

birde ayet verip yazımı sonlandırayım inşalah : Şüphesiz, iman edenler(le) Yahudiler, Hıristiyanlar ve sabiiler(den kim) Allah'a ve ahiret gününe iman eder ve salih amellerde bulunursa, artık onların Allah katında ecirleri vardır. Onlara korku yoktur ve onlar mahzun olmayacaklardır. (Bakara Suresi, 62)

Allah razı olsun..._________________________________________________keşke sorduktan sonra cevabına da baksak, birileri sorumuz üzere emek harcıyor kafa yoruyor biz ise okumaya tenezzül etmiyoruz..!

ebrar172

Well-known member
yazıda bir konu dikket çekiyor yani efendimize inanmasalarda tevhid inançları olanlar cennete mutlaka gideceklerdir peki imanın şartlarını kabul etmeme durumu ne olacak...

T

Tarihci19

Misafir
o şart biz müslümanlar için bizim dinimize göredir,, tevhide inanmak demek imanın şartlarına inanmak demek zaten, (tabi tevhid, bir olan Allah a inanmak, O na ortak koşmamak lakin bizim dinimiz de bunun yanında imanın 6 şartı vardır biz bunlardan birine olmaz desek imanımız olmuyor..) sadece efendimizin kulu ve elçiliği meselesi var ve ona inanmadıkları için zaten cehenneme gidecekler bunu da """ve Efendimize iman etmedikleri ve islam üzere yaşamadıkları için cehenneme gideceklerdir ancak ve ancak cezalarından sonra cennet e girece klerdir.. çünki Allah a imanları var..""" diyerek belirtmiştim.. onlar da kendi peygamberlerine inanıyorlar yani bir peygamber kavramına inançsızlık söz konusu değil yani deizmle ilgisi yok.. nitekim onlarında kurtulacağını ayet bildiriyor : Şüphesiz, iman edenle r(le) Yahudi ler, Hıristiyanlar ve sabiil er(den kim) Allah'a ve ahiret gününe iman eder ve salih amelle rde bulunu rsa, artık onların Allah katında ecirle ri vardır. Onlara korku yoktur ve onlar mahzun olmayacaklardır. (Bakara Suresi, 62)

ebrar172

Well-known member
tevhid inancı tek ALLAH inancı demek değilmidir? sadece müslümanlıktamı vardır tevhid inancı?yani hz isa hz musa hz davut bütün peygamberler tevhid inancı üzre gelmedilermi imanın şartları olursa tevhid inancı sadece müslümanlığa has gibi durmazmı..

T

Tarihci19

Misafir
Allah'ın varlığını, birliğini, tüm yetkin niteliklerin kendisinde toplandığını, eşi ve benzeri bulunmadığını bilmek ve buna inanmak. Bu bilgi ve inanç en özlü biçimde "Lâ İlâhe İllallah' (Allah'tan başka ilah yoktur) cümlesiyle ifade edilir. Bu nedenle bu cümleye tevhid kelimesi (kelime-i tevhid) denir. Tevhid kelimesini manasını bilerek söyleyen ve buna inanan kişi mümin ve muvahhid adını alır...

tüm dinler elbette bu tevhid üzere inmiştir lakin benim kastettiğim o değildi yani bizim dinimizde imanın altı şartından birine inanmasan olmaz... bizde hal böle iken diğer dinlerin hali malum,,

Allah (c.c.) şöyle buyuruyor:

"Allah'a ibadet edin ve O'na hiçbir şeyi şirk (ortak) koşmayın..." (Nisa: 4/36)

"Kim tağutu inkar edip Allah'a iman ederse, muhakkak kopması mümkün olmayan sağlam bir kulpa (La İlahe İllallah'a) yapışmış olur. Allah işitendir, bilendir." (Bakara: 2/256)

Kim La İlahe İllallah der ve Allah'tan başka tapınılanları (ibadet edilenleri) reddederse malı ve kanı haram olur..." (Müslim, İman: 8) yani artık kafir değildir mümindir..

evvelki mesajda gönderdiğim ayette de Şüphesiz, iman edenle r(le) Yahudi ler, Hıristiyanlar ve sabiil er(den kim) Allah'a ve ahiret gününe iman eder ve salih amelle rde bulunu rsa, artık onların Allah katında ecirle ri vardır. Onlara korku yoktur ve onlar mahzun olmaya caklar dır. (Bakara Suresi, 62) onlara Allah katında ecir olduğu ve korku olmadığı, mahzun olmayacakları belirtilmiştir..

ebrar172

Well-known member
tamamdır kafama takılan birşeyi daha sorabilirmiyim?şimdi diyorsunuzki onlar bizim peygamberimizi inkar etselerde kendi peygamberlerine inandıkları için deizme düşmezler ve cehennemde cezalarını cektikten sonra cennete alınırlar eger la ilahe illahlah dusturuna uyarlarsa ..peki bir müslüman efendimizi kabul ediyor diger peygamberlerden birini kabul etmese veya gereken saygıyı göstermese aynı şey mi gecerli yani cehennemde cezasını çekip cennete girecek yani asıl şöyle sorayım bir müslüman düşünün tevhid inancıu var fakat imanın şartlarından herhangi birini kabul etmiyor durum ne olur..

T

Tarihci19

Misafir
ebrar172 ' Alıntı:
tamamdır kafama takılan birşeyi daha sorabilirmiyim?şimdi diyorsunuzki onlar bizim peygamberimizi inkar etselerde kendi peygamberlerine inandıkları için deizme düşmezler ve cehennemde cezalarını cektikten sonra cennete alınırlar eger la ilahe illahlah dusturuna uyarlarsa ..peki bir müslüman efendimizi kabul ediyor diger peygamberlerden birini kabul etmese veya gereken saygıyı göstermese aynı şey mi gecerli yani cehennemde cezasını çekip cennete girecek yani asıl şöyle sorayım bir müslüman düşünün tevhid inancıu var fakat imanın şartlarından herhangi birini kabul etmiyor durum ne olur..

eyvah eyvah durum çok vahim olur.. şimdi şöle diyelim mesela peygamber tebliğinin ulaşmadığı yerlerde mesela alaskada doğan buyuyen hiçbir tebliğin kensiine ulaşmadığı insan dinden sorumlu değildir sadece akli yollarla Allah ı neden bulmadığı sorulabilri diyen alimler vardır, bazılarıda tebliğ alamadığı için hiçbirşey sorulmaz demektedir..

..şimdi bunu kıyas yapabilmek için söledim biz farklıyız biz ahir zaman insanlarıyız,en son ümmetiz biz en evrensel olanıyız biz bütün dinlerin aslı ve orjinaliyiz, hepsini kucaklayanıyız , hepsini herkesi içine dahil eden en büyük en geniş halkayız,, bu nedenle Allah ın peygamberine ve diğer tüm peygamberlere inanmak durumundayız,, ve bizim bu sorumluluğumuzun büyük olması bize cennette mertebe kazandırmaktadır,, biz Hz.İsa yı öldüren yahudiler değiliz,, biz mesihle dalga gecen yahudiler değliz biz Musa yı tanımayan ona küfreden hrsitiyanlar da değiliz,,

biz evlatlarımıza Davud Musa İsa isimlerini veren hepsine saygı gösteren hepsini kabul eden en son en yüksek mertebeli ümmetiz.. dolayısıyla cennete giden bir hristiyanla biz cennetin aynı mertebesinde olmayacağız,, bizim imanın 6 şartı dediğimiz şartlardan birisini kabul etmese kişi biz ona itikadı bozuk deriz, bilirsnizki bir ayeti kabul etmeyen islam dan çıkmıştır, oda imanın şartlarından birini reddettiği takdirde vay haline...