6. Bölüm - 10. FASIL: Sahabenin Allah Yolunda Cihada Çıkmaya ve İnfak Etmeye Güçleri Yetmediği...

Huseyni

Müdavim
6. Bölüm - 10. FASIL: Sahabenin Allah Yolunda Cihada Çıkmaya ve İnfak Etmeye Güçleri Yetmediği...

10. FASIL: SAHABENİN ALLAH YOLUNDA CİHADA ÇIKMAYA ve İNFAK ETMEYE GÜÇLERİ YETMEDİĞİ İÇİN MAHZUN OLMALARI

Ebu Leylâ ile Abdullah b. Mugâffel’in Kıssası

- Duyduğuma göre İbn Yamîn en-Nadrî, Ebu Leylâ ile Abdullah b. Muğaffel’i ağlarken görmüş ve

“Neden ağlıyorsunuz” diye sormuş. Onlar da

“Biz kendisiyle beraber savaşa çıkmak için Hz. Peygamberden binek istedik. Fakat bize binek bulamadı” diye cevap verdiler. Bunun üzerine İbn Yamîn onlara bir deve ile her birine yetecek kadar azık vererek yola çıkarmıştır.
[1]

- Ulbe b. Zeyd de binek bulamadığı için geceleyin bir kenara çekilip ağlamış ve o gece namaz kıldıktan sonra

“Ey Allah’ım! Sen cihadı emrettin ve insanları ona teşvik buyurdun. Sonra cihada gitmek için bana bir mal vermedin. Rasûlünün elinde beni bindirecek bir imkân yoktur. Malımda, canımda, namusumda bana yapılan her zulmü, müslümanlar için helâl ettim” demiş ve sonra halkla beraber sabah namazına katılmış. Hz. Peygamber

“Bu gece sadaka veren nerededir?”
diye sormuş. Kimse cevap vermediğinden, bir daha
“Bu gece sadaka veren kimse ayağa kalksın”
deyince Ulbe ayağa kalkarak durumu kendisine anlatmış Hz. Peygamber

“Müjdeler olsun. Canımı elinde tutan Allah’a yemin ederim ki, senin sadakan, kabul edilen sadakalar arasına yazıldı”
demiştir.[2]

[1] İbn İshak.
[2] Bidaye, V/5 (İbn İshak’dan).
Muhammed Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 1/450

Huseyni

Müdavim
Cevap: 6. Bölüm - 10. FASIL: Sahabenin Allah Yolunda Cihada Çıkmaya ve İnfak Etmeye Güçleri Yetmediğ

Ulbe b. Zeyd’in Kıssası

- Ulbe b. Zeyd b. Harise, Allah Rasûlünün sahabîlerindendi. Peygamber sahabileri sadaka vermeğe teşvik ettiğinde her kişi gücü yettiği kadar sadaka getirdi. Fakat Ulbe’nin yanında birşey yoktu. Ulbe

“Ey Allah’ım! Benim yanımda sadaka verecek birşey yoktur. Ey Allah’ım! ben namusuma, şerefime saldıran her kulun için onu sadaka yapıyorum” dedi. Hz. Peygamber

“Dün akşam izzet ve şerefine dokunanlara, bunu sadaka eden nerede”
diye çağırttı. Bunun üzerine Ulbe ayağa kalktı. Hz. Peygamber

“Senin sadakan kabul edildi”
dedi.[1]

[1]
Kenzü’l- Ummal, VII/80; Bezzar da bunu Ulbe’den rivayet etmiş ve “Bu Ulbe, ensardan meşhur bir kişidir. Onun bundan başka hadisini bilmiyoruz” demiştir.
Muhammed Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 1/450