Bu doktor zalim istediğimi vermiyor !

• Konbuyu başlatan Tarihci19
  • Başlangıç tarihi
T

Tarihci19

Misafir
istemenizi istemeseydim istemeyi vermezdim
duanız olmasa ne ehemmiyetiniz var
Allah a dua etmeyen kşi gizli şirktedir
insan bişeyi kimden ister,
onu kendisine verebilecek birinden ister
şayet Allah tan istememek
haşa sanki daha buyuk bir merci varda ordan istiyorum
Sen veremessin bunu bana
Sen in gucun yetmiyorki Sen den isteyim
demiş oluyor
haşa ve kella
o yuzden Allah tan istemeliyiz herşeyi
tabi insan gafildir
kendi için neyin iyi olacağını bilmez
zahire hukmeder sadece
ama Allah ilersiinide bilir batınıda bilir
o nedenle istediğimiz şeyi vermeyebilri
oysaki vermemesi bizim için daha hayırlıdır
bunu şöyle örnekleyebilirz
koca bi eczane
içinde bi suru şişelerde ilaclar var
o eczaney,ide bir doktor idare ediyor
hasta çocuk içeri giriyor
bakıyor bakıyor kırmızı bir şişeyi çok beğeniyor
illede o ilacı istiyor
ama doktor biliyorki onun hastalığına o ilac iyi gelmeyecek
o nedenle vermiyor
o vermeyince
ilactan hastalıktan iyiden kötuden anlamayan gafil çocuk
bu doktor zalim diyuor
bana istediğimi vermiyor
ve ağlıyor
işte bizde o çocuk gibiyiz
biz bilmiyoruz ne bizim için iyidir hayırdır
ama Allah bilir
o nedenle bazı istediklerimizi veirrken bazılarınıda vermez
biz de o çocuk gibi ağlamamalıyız
Allah tan ne gelirse amenna demeliyiz

H

hadim

Misafir
Rabbim hakkımızda hayırlısını versin herzaman...Evet bazen istemekte haddimizi aşıyoruz malesef...

H

hadim

Misafir
YANİ VERİLENE RIZA GÖSTERMEYİP DAHA DAHA DİYORUZ.TAMAM HERŞEYİMİZİ BİZ ALLAHTAN İSTİYORUZ AMA YA ŞÜKÜR!AMAN YA RABBİM HER HALİMİZ ŞİKAYET, SICAK OLDU SICAK, SOĞUK OLDU SOĞUK .BİLMEM SİZ NE DERSİNİZ ? YANİ HALİMİZE ŞÜKRETMİYORUZ.SİZİN KADAR BİLGİM YOK AMA İŞTE KENDİMİZİ BULMAYA VE NEFSİMİZİİN ELİNDEN KURTULMAYA ÇALIŞIYORUZ.
KANDİLİNİZ MUBAREK DUALARINIZ MAKBUL OLSUN KARDEŞLERİM CÜMLENİZDEN ALLAH RAZI OLSUN İNŞALLAH...

T

Tarihci19

Misafir
hadim ' Alıntı:
YANİ VERİLENE RIZA GÖSTERMEYİP DAHA DAHA DİYORUZ.TAMAM HERŞEYİMİZİ BİZ ALLAHTAN İSTİYORUZ AMA YA ŞÜKÜR!AMAN YA RABBİM HER HALİMİZ ŞİKAYET, SICAK OLDU SICAK, SOĞUK OLDU SOĞUK .BİLMEM SİZ NE DERSİNİZ ? YANİ HALİMİZE ŞÜKRETMİYORUZ.SİZİN KADAR BİLGİM YOK AMA İŞTE KENDİMİZİ BULMAYA VE NEFSİMİZİİN ELİNDEN KURTULMAYA ÇALIŞIYORUZ.
KANDİLİNİZ MUBAREK DUALARINIZ MAKBUL OLSUN KARDEŞLERİM CÜMLENİZDEN ALLAH RAZI OLSUN İNŞALLAH...

Sizin de kadir geceniz hayırlı mübarek olsun. verilene rıza göstermemek ve şükürsüzlük se kastettiğiniz, doğru malesef.

Tabi istemekte haddi aşmak tabiri, sanki o kadar çok şey istiyoruz ki haddimizi aşıyoruz manası uyandırdı bende. Kul isteme konusunda haddini aşamazkul buna muktedir değildir.,,, bu kulun güçsüzlüğünden ziyade Allah ın gücünün kudretinin servetinin mülkünün yüceliğinden büyüklüğünden çokluğundan dolayıdır. bir kul ömrü boyunca ellerini açsa Allah tan isteyebileceği kadar çok şey istese Allah u teala da ona bunca isteğinin milyon katını verse bu verilenler Allah ın mülkünden iğne ucu kadar birşey eksiltemez.. çünkü sonsuz dan ne çıkarırsanız çıkarın sonsuz yine sonsuzdur azalmaz..

Ancak dediğiniz gibi biz verilenlere şükürsüzlük ediyoruz, memnuniyetsizlik ediyoruz. Çalışsakta istiyoruz çalışmasakta istiyoruz, hep daha fazlasını istiyoruz verilince de ya az şükrediyoruz ya hiç etmiyoruz.. diş ağrısı çekip sonra iyileşmeden sağlıklı dişlerimiz için şükretmiyoruz, elimizdeki malı kaybedip kıymetini anlayıncaya dek malımızın şükrünü etmiyoruz vs....