ŞEYTANIN ÇENGELLERİ(REYYAN)

RİVAYETE GÖRE,İBLİS'İN ELİNDE FARKLI ÇENGELLER OLDUĞU HALDE,HZ.ZEKERİYYA'YA(A.S)GÖRÜNDÜ.
İBLİS'İ O HALDE GÖREN HZ.ZEKERİYYA (A.S)ONA ŞÖYLE SORDU:
''BU ÇENGELLER NEDİR?''
İBLİS'İN CEVABI ŞU OLDU:
''BEN ADEMOĞLUNU BUNLARLA YAKALAR VE ALDATIRIM.''
HZ.ZEKERİYYA(A.S)
''BANA DA BİR ÇENGEL VURABİLİRMİSİN?''DİYE SORUNCA,İBLİS:
''EVET,KARNINI İYİCE DOLDURDUĞUN ZAMAN, NAMAZ İLE ZİKİRDEN SANA AĞIRLIK VERİRİZ.''
HZ.ZEKERİYYA(A.S) BU CEVABI ALIR ALMAZ ŞÖYLE DEDİ:
''O HALDE BENDE ASLA KARNIMI TAM DOLDURMAYACAĞIM.''
BUNUN ÜZERİNE İBLİS SÖYLEDİĞİNE PİŞMAN OLDU VE DEDİ Kİ:
''BEN DE DAHA HİÇ KİMSEYE FİKİR VERMEYECEĞİM''

İNSAN KÜÇÜK BİR ALEM OLDUĞU GİBİ,ALEM DAHİ BÜYÜK BİR İNSANDIR.BU KÜÇÜK İNSAN ,O BÜYÜK İNSANIN BİR FİHRİSTESİ VE HÜLASASIDIR.(BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ)

YILDIZNAME

Well-known member
Şeytan İnsanları Öğüt Verdiğine İnandırır

Şeytan, baş düşmanı olarak kabul ettiği insanı sonsuz yıkıma uğratma isteğini ve niyetini hiçbir zaman ona sezdirmez. Tam aksine insana, öğüt vermek isteyen bir yardımcı kimliği altında yaklaşır. İnsanı, onun iyiliğini istediğine inandırdıktan sonra, kontrolü altına alır. Kişinin zaaflarını kullanarak, ona bu yönde telkinler yapar. Hz. Adem'in, cennetten çıkarılmasına neden olan olayı yaşamasının sebebi de, bu sinsi tuzaktır. Şeytan Hz. Adem'e ve eşine bir dost gibi yaklaşmış ve onlara kendilerine öğüt verdiğine dair yemin etmiştir. Bu durum ayetlerde şu şekilde haber verilmiştir:

“Şeytan, kendilerinden "örtülüp gizlenen çirkin yerlerini" açığa çıkarmak için onlara vesvese verdi ve dedi ki: "Rabbinizin size bu ağacı yasaklaması, yalnızca, sizin iki melek olmamanız veya ebedi yaşayanlardan kılınmamanız içindir."Ve: "Gerçekten ben size öğüt verenlerdenim" diye yemin de etti.” (Araf Suresi, 20-21)

Şeytan Hz. Adem'i ve eşini aldatarak cennetten çıkarılmalarını sağlamıştır. Hz. Adem ancak tevbe ettikten ve Allah'tan bağışlanma diledikten sonra Allah Katında affedilmiştir. (Bakara Suresi, 34) Hz. Adem'in yaşadığı ve imtihan vesilesi olan bu olay, insanın ömrü boyunca karşı karşıya olduğu gizli düşmanı şeytanın ne kadar sinsi bir yalancı olduğunun en vurucu delillerinden biridir.