6. Bölüm - 19. FASIL: Sahabenin Cihad Esnasında Birbirlerine Hizmet Etmesi

Huseyni

Müdavim

19. FASIL: SAHABENİN CİHAD ESNASINDA BİRBİRLERİNE HİZMET ETMESİ

Cihad Yolunda Oruç Tutmayanların Oruç Tutanlara Hizmet Etmesi

Enes şöyle anlatıyor: Bir seferde Resûlullah ile beraberdim. Kimimiz oruçlu, kimimiz oruçsuzdu. Bir yerde konakladık? O gün de çok hararetli ve sıcak bir gündü. İçimizde en çok gölge bulanlar abası olanlardı. Bazılarımız da güneşten eliyle gölge yaparak korunuyordu. Böylece oruçlu kimseler adeta baygın düştüler. Oruçsuzlar kalkarak çadırlar hazırladılar ve hayvanlara su içirdiler. Hz. Peygamber, “Bu gün oruçsuzlar ecrin tamamını elde ettiler” dedi.[1]

- Resûlullah ile beraberdik. En fazla gölgeye sahip olanımız abası olanlardı. O gün oruç tutanlar bir şey yapamadılar. Oruçsuz olanlar ise hayvanları suladılar, hizmetler yaptılar ve çalıştılar. Hz. Peygamber, “Oruçsuzlar bugün ecri tamamen elde ettiler” buyurdu.[2]

[1] Müslim, I/356.
[2] Buhari, (Enes’den).
Muhammed Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 1/466

Huseyni

Müdavim

Sahabenin Kur’an ve Namazla Meşgul Olan Kimseye Hizmet Etmeleri

- Rasûlullah’ın ashabından bazı kimseler gelip de bir arkadaşlarını övdüler; onun gibisini görmedik. Nerde ise hep Kur’an okuyor. Bir yerde konaklanılsa hemen namaz kılıyor” dediler. Hz. Peygamber,

“Peki, onun hizmetini kim görüyor? Onun devesine, bineğine kim yem veriyor?” diye sordu.

“Biz” dediler. Hz. Peygamber,

“O halde hepiniz ondan daha hayırlısınız” buyurdu.[1]

[1] Terğib, IV/172 (Ebu Davud’dan mürsel olarak).
Muhammed Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 1/466

Huseyni

Müdavim

Hz. Peygamber’in Azatlısı Sefine’nin Ashabın Eşyasını Taşıması

- Said b. Cemhân anlatıyor: Sefine’den esas ismini sordum. Bana,

“Esas ismim Sefine değil. Bunu bana Hz. Peygamber koydu” dedi. Ona,

“Niçin sana Sefine dedi?” diye sordum. Bana,

“Kendisiyle beraber bir seferdeydik. Ashabın eşyası çok olduğundan onlara ağır geliyordu. Hz. Peygamber bana, “Abanı aç” dedi. Ben de açtım. Ashabın eşyasını içine koydu ve sırtıma yükledi. “Haydi taşı, sen Sefine (Gemi)’sin” dedi. Eğer o gün bana bir devenin, iki devenin, beş devenin, hatta altı devenin yükü yüklenseydi de taşısaydım bana ağır gelmezdi” dedi.[1]

[1] Hilye, I/369.

Muhammed Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 1/466-467

Huseyni

Müdavim

Ümmü Seleme’nin Azadlısı Ahmer ile Mücahid ve İbn Ömer’in Kıssası

Ahmer şöyle anlatıyor: Peygamber’le beraber bir gazaya gidiyorduk. Bir vadiye geldik. Ben halkı tek tek geçiriyordum. Bunu gören Hz. Peygamber bana, “Sen bugün kayık olmuşsun” dedi.[1]

- Mücahid şöyle anlatıyor: Ben bir seferde İbn Ömer’le arkadaşlık yaptım. Binmek istediğim zaman gelip benim üzengimi tutar, bindikten sonra da elbisemi düzeltirdi. Bir ara onun böyle yapması hoşuma gitmez gibi bir durum oldu. Bana, “Ey Mücahid! Sen ne kadar da dar canlısın” dedi.[2]

[1] Müntehab, V/194.

[2] Hilye, III/285.
Muhammed Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 1/467