14. madde: Mevrid-i nassda ictihada mesağ yoktur.

Tarihci

Marmara Tarih
14.Madde: la mesağa li’l-ictihadi fi mevridi’n-nass

Mevrid-i nassda ictihada mesağ yoktur.

İslam hukunun asli kaynakları sırasıyla kitap,sünnet,icma ve kıyastır. Kitap, Kuran ı Kerim dir. Sünnet, Hz.Muhammed in söz fiil ve takrirleridir, bir işi görüp karşı çıkmamalarıdır. Bu ikisine nass denir. İcma bir asırda bulunan müctehid hukukçuların, bir meselenin halli konusundaki ittifaklarıdır. Kıyas ise, hükmü verilmemiş bir meseleyi önceden ayet i kerime veya hadisi şerife dayanarak hükmü verilmiş bir meseleye benzeterek çözmek demektir. Kıyas “Ey ilim sahipleri, itibar ediniz (yani bilmediklerinizi bildiklerinize kıyas ediniz)” ayeti kerimesi ile emrolunmuştur. Mesela, katilin öldürdüğü kimsenin mirasına hak kazanamayacağı, hadis i şerif ile sabittir. Kendisine vasıyette bulunan kimseyi öldüren kimse de buna kıyasen vasıyete hak kazanamaz.

Ancak hakkında kitap ve sünnette açık hüküm bulunan meselede kıyasa gidilmez. Mesela, her Müslüman talak ve zıhara ehlidir. Gayrimüslim de talaka ehildir. Buna kıyasen zıhara da ehildir, denilemez. Çünkü zıhar kefaretinde köle azad etme imkanı yoksa peşpeşe altmış gün oruç tutulur. Halbuki gayrimüslim oruç tutmaya ehil değildir. Böylece aslın hükmü ferde değişmiş olacağından burada kıyas yapılmaz. (zıhar, erkeğin, zevcesini veya yüz,baş,ferc gibi bir uzvunu, mahreminin bakması caiz olmayan yerine benzetmesidir. “Senin başın anamın sırtı gibidir” demek gibi. Zıhar yapmanın oruç kefareti gibi kefaret yapmadıkça, zevcesine yaklaşması yasaktır.)

İmam ebu Hanife,” kıyas (akıl), nassa(nakle), tercih edilseydi, unutarak oruç yemeyi, hataen yemeye kıyas eder ve orucun bozulacağını söylerdim. Ne var ki hakkında hadis varid olmuştur. Binaenaleyh nass(nakl), kıyasa(akla) tercih edilir ve unutarak yemekle oruç bozulmuş olmaz” demiştir.

Tarihci

Marmara Tarih
sigara konusunda mı

kıyas yapmıcaktık burada di mi

ama ben ilkinde kıyas yaptım

nass yani nakli bilgi varsa akla yani kıyasa gerek kalmaz diyor bu kaide.. nass kıyası düşürür bir bakıma, kıyasların istisnaları da nasslardan kaynaklanır zaten.. sigara efendimiz zamanında olmadığından akla açıktır

nurhadimi

üye Sorumlusu
bilmediklerinizi bildiklerinize kıyas ediniz dediğine göre

islamda haramın hükmünün nedenlerinden birininde zaralı olması ise alkolde olduğu gibi

aynı zamanda hayvanların bile tek yemediği otun tütün olduğunu düşünürsek

ve sigara fabrikalarında ek madde ile karıştırııp sarartıldığını düşünürsek

sonuç nur hadimi işin içinden çıkamaz

Tarihci

Marmara Tarih
böyle ihtilaflı konular açılmasını ve herkesin birbirinin aksini ispata çalışmasını istemem ama sigara mekruhtur..

ayette hadis te tütün içilemez veya benzeri bir direk yasaklayıcı ifade yoktur.

vucuda zararlı işine gelince de, kırmızı etin de birazından fazlası zararlı ama yine de fazla yenilmemesi tavsiye edilmeştir ama haram kılınmamıştır oysaki vucuda zararlı..

demekki vucuda zarar tek kıstas değildir. sigara mekruhtur, üstad da içmiştir ve bırakmıştır, çünkü bir üst nefs kademesine gectiğinde bunu bırakması iktiza etmiştir.

ve üstadın içtiği saf tütündür herhangi bir şeyle karıştırılmamıştır bunu da göz ardı etmemek gerekir.

nurhadimi

üye Sorumlusu
ve üstadın içtiği saf tütündür herhangi bir şeyle karıştırılmamıştır bunu da göz ardı etmemek gerekir.

işte şimdikilerin içinde yabancı madde var

ARİF

Well-known member
böyle ihtilaflı konular açılmasını ve herkesin birbirinin aksini ispata çalışmasını istemem ama sigara mekruhtur..

ayette hadis te tütün içilemez veya benzeri bir direk yasaklayıcı ifade yoktur.

vucuda zararlı işine gelince de, kırmızı etin de birazından fazlası zararlı ama yine de fazla yenilmemesi tavsiye edilmiştir ama haram kılınmamıştır oysaki vucuda zararlı..

demekki vucuda zarar tek kıstas değildir. sigara mekruhtur, üstad da içmiştir ve bırakmıştır, çünkü bir üst nefs kademesine gectiğinde bunu bırakması iktiza etmiştir.

KIRMIZI ET VE SİGARA KIYASI??ÇOK GARİPSEDİM DOĞRUSU SİZDEN GELMİŞ OLMASIDA AYRICA İLGİNÇ GELDİ.
Kana kırmızı rengini veren maddenin oluşumu açısından mutlaka gerekli olan demiri almak için, en doğru seçimin kırmızı et yemek olduğu belİRTİLİR.VE HATIRLAYAMADIM AMA VÜCUT SADECE KIRMIZI ET VASITASIYLA ALDIĞI BİR GRUB DEĞERDE VAR (YAĞI YANİ SUYU MÜMKÜNOLDUKÇA UZAK DURULASI ZARARLARI BARINDIRIYOR)
OYSA SİGARA
En iyi bilinen ve en tehlikelileri karbon monoksit, nikotin ve katrandır.
Karbon monoksit: Arabaların egzoz gazının aynısıdır. Kanın oksijen taşıma yeteneğini azaltır.
Nikotin:Kokain ve Morfin kadar bağımlılık yapar. Kan basıncını (tansiyon) ve kalp hızını arttırır. Karbon monoksit ile birlikte koroner arter hastalığı ve beyin damar hastalığına yol açar.
Katran: Kanserojen (kanser yapıcı) olup akciğer kanseri, amfizem ve kronik bronşit yapar.
DOLAYISIYLA BU ZARARLARI BİLİNEN SİGARAYA MEKRUHTUR DEMEK NE KADAR DOĞRUDUR.
VE ARTIK SİGARA İÇİN BUGÜN ULEMAYA SORULSA HARAMDIR İÇTİHADINDA BULUNACAKLARDIR.

Tarihci

Marmara Tarih
KIRMIZI ET VE SİGARA KIYASI??ÇOK GARİPSEDİM DOĞRUSU SİZDEN GELMİŞ OLMASIDA AYRICA İLGİNÇ GELDİ.
Kana kırmızı rengini veren maddenin oluşumu açısından mutlaka gerekli olan demiri almak için, en doğru seçimin kırmızı et yemek olduğu belİRTİLİR.VE HATIRLAYAMADIM AMA VÜCUT SADECE KIRMIZI ET VASITASIYLA ALDIĞI BİR GRUB DEĞERDE VAR (YAĞI YANİ SUYU MÜMKÜNOLDUKÇA UZAK DURULASI ZARARLARI BARINDIRIYOR)
OYSA SİGARA
En iyi bilinen ve en tehlikelileri karbon monoksit, nikotin ve katrandır.
Karbon monoksit: Arabaların egzoz gazının aynısıdır. Kanın oksijen taşıma yeteneğini azaltır.
Nikotin:Kokain ve Morfin kadar bağımlılık yapar. Kan basıncını (tansiyon) ve kalp hızını arttırır. Karbon monoksit ile birlikte koroner arter hastalığı ve beyin damar hastalığına yol açar.
Katran: Kanserojen (kanser yapıcı) olup akciğer kanseri, amfizem ve kronik bronşit yapar.
DOLAYISIYLA BU ZARARLARI BİLİNEN SİGARAYA MEKRUHTUR DEMEK NE KADAR DOĞRUDUR.
VE ARTIK SİGARA İÇİN BUGÜN ULEMAYA SORULSA HARAMDIR İÇTİHADINDA BULUNACAKLARDIR.

zannedersem yanlış anlaşılmışım, dikkat ederseniz :

vucuda zararlı işine gelince de, kırmızı etin de birazından fazlası zararlı ama yine de fazla yenilmemesi tavsiye edilmiştir ama haram kılınmamıştır oysaki vucuda zararlı..

demekki vucuda zarar tek kıstas değildir. demişim, burda kırmızı etle sigarayı karşılaştırmamın sebebi, tek kıstasın "vucuda zarar" kıstası olmadığını belirtmek içindi..

"mekruhtur demek ne kadar doğrudur" demişsiniz, Osmanlı uleması yanlış biliyor diyorsanız size bişey diyemem..

kaldı ki ben de bu gun için """şimdikilerin içeriğine göre yeni bir hükm verilmesi icab ediyorsa verilsin..""""

demiştim..

ARİF

Well-known member
Osmanli Ulemasi O Gün Kü Verileriyle Hareket Ederek Yani Sigara Hakkindaki O Gün Bildikleriyle öylesi Bir Içtihadta Bulunmuş Bu Gün Ayni Içtihadi Paylaşacaklarini Sanmiyorum (yanliş Biliyor Demiyorum Ama Bugünkü Zararlarina Vakif Değillerdi Diyorum ) Haşa Haddime De Düşmez.tabi Israf Noktasindanda Ele Alinabilir Vs Düşündüğünüzde Bugün Sigara Sizi Mekruha Götürmeyecektir . Diyerek Noktaliyorum... Ifade Ediş Tarzimizlada Sizi Kirmişsam Lütfen Hakkinizi Helal Ediniz...saygilar.

ebrar172

Well-known member
nass yani nakli bilgi varsa akla yani kıyasa gerek kalmaz diyor bu kaide.. nass kıyası düşürür bir bakıma, kıyasların istisnaları da nasslardan kaynaklanır zaten.. sigara efendimiz zamanında olmadığından akla açıktır

efendimiz zamanında yokmuymuş sigara...ben baya eski sanırdım halbuki...yani ne bileyim içki var o dönem eee sigarada vardır diye düşünmüştüm...ilginç...:confused:

Tarihci

Marmara Tarih
Osmanli Ulemasi O Gün Kü Verileriyle Hareket Ederek Yani Sigara Hakkindaki O Gün Bildikleriyle öylesi Bir Içtihadta Bulunmuş Bu Gün Ayni Içtihadi Paylaşacaklarini Sanmiyorum (yanliş Biliyor Demiyorum Ama Bugünkü Zararlarina Vakif Değillerdi Diyorum ) Haşa Haddime De Düşmez.tabi Israf Noktasindanda Ele Alinabilir Vs Düşündüğünüzde Bugün Sigara Sizi Mekruha Götürmeyecektir . Diyerek Noktaliyorum... Ifade Ediş Tarzimizlada Sizi Kirmişsam Lütfen Hakkinizi Helal Ediniz...saygilar.

Bu gün zararlı olan, her şeye haram denilseydi, yarım kilo baklava yemek haram olacaktı, 300 gr dan fazla kırmızı et yemek haram olacaktı, 2 bardaktan fazla çay haram olacaktı, vs vs vss..

Sigarayı Üstad, Talebelerinden bazıları, Hocaefendi, Necip Fazıl ve daha adını zikredebileceğimiz bir çok müsbet insan bir süre kullanıp bırakmışlardır.. şayet Haram olsaydı bu şahsiyetler elini bile sürmezlerdi. Ancak sizin de benimle aynı fikirde olduğunuz üzere diyorum ki bu gün ki sigara da daha başka maddeler de vardır bunların incelenmesi ve neticesi ayrı bir meseledir.

İçki zina gibi cezasını bizzat Allah ın belirlemiş olduklarına Hadd cezası denir. içkinin bir damlası da bir fıçısı da haramdır, ancak sigara bu tip bir şey değildir. Sigara alışkanlık yaptığı andan itibaren mekruhtur, 8 saat playstation oynamak da mekruhtur, hiç bi yere kıpırdamadan 6-7 saat chat yapmak da mekruhtur.. bu çoğaltılabilir. bizi Allah ı anmaktan alıkoyan, vaktimizi boşa harcatan ve rızkımızı azaltan şeylerdir.. diyerek ben de noktalıyorum.

Sizin gibi haddi aşmadan saygı çerçevesi içinde konuşanlardan Allah razı olsun..

Tarihci

Marmara Tarih
efendimiz zamanında yokmuymuş sigara...ben baya eski sanırdım halbuki...yani ne bileyim içki var o dönem eee sigarada vardır diye düşünmüştüm...ilginç...:confused:

philip morris o zaman kurmuştu fabrikayı yahu :rolleyes: mübarek içkiyle sigara kardeş mi, o dönemde sigarayı saracak kadar hafif ve ince kağıt nerede? parşömene mi saracaklardı tütünü, veya ceylan derisine mi.. :cool: