Kıyafet Kimliği...

Huseyni

Müdavim
Kıyafetler kimliğimizi ele veren dış yansımalar, davranışlar samimiyeti yansıtan içsel görüntüler… Hüküm şekle göre mi verilir, yoksa özden dökülen edebe göre mi?

Sıcak solunan sokaklar aynı zamanda edebin, tesettürün, inanmışlığın, kimliğin turnusolu. Ne kadar samimîsin inandığına? Çelişkilerden kurtulup aidiyetlerinle sağlam bir kimlik ve o kimliğe yaraşan bir kıyafet ve davranış sergileyebiliyor musun? Sergilenen sulu, samimîyetsiz görüntüler koyu bir taklitçilik içerisinde olunduğunu gösteriyor, öyle ki bazı manzaralar yakışıksızlıktan öte çirkin, utanç verici…

Başına örtü takmakla tesettürlü olunmuyor, bez parçasıyla saçını örtmekle haya kuşanılmış olmuyor; bütün azaları ve davranışlarıyla tesettüre bürünmek, duygularını düşüncelerini imanla terbiye etmek ve dizginlemek, karşı cinsin hislerini uyandırmamak, fitneye sebep olmamak; samimiyet ve sağlam kimliğin elbisesini giyinmek bu olsa gerek…

Dünyayı tercih edenler her yaz biraz daha hayâsızlığa yaklaşıyor—tarife gerek yok, sokaklar bunun şahidi. Başörtüsü ile ehl-i iman görüntüsü veren bir kısım tesettürsüzlerin bunu kötü bir kopya ile taklit etmeleri doğrusu çok üzücü, çok endişe verici, çok rencide edici… Ne oralı ne buralı olamamışlık, imanla imansızlık arasında salınım, dünya ve ahiret arasında sağlam Sırat Köprüsü kuramamak… Öyle manzaralar gösteriliyor ki utanmaktan öte ıztırap verici. Ayıp bile bundan utanıyordur her halde…

Evet, muvaffak oldular, türban diye diye bize de alıştırdılar, tesettürü sadece başını örtmek olarak algılattılar ve öyle uygulattırıyorlar. Tesettür, ruhu ve bedeni örten ne kadar kuşatıcı bir kavram; türban kuşa çevrilmiş, içi boşaltılmış bir kavram… İçi dolmamış şekilcilik, çelişkilerle hayâsızca savruluyor sokaklarda, bazen de içi edeple dolu başı açıkları görüyor şaşırıyoruz; hangisi hangi yolda, hangisi imana daha yakın?

İnanç köklerinin zayıflığı, rüzgârın önünde oradan oraya savuruyor. Kalpten, kâinatın kalbine uzanan Kur’ânî kökler sağlam olsaydı böylesi bir savrulmuşluk olmaz, kimlik kırılmaları yaşanmaz, kavî bir dik duruşla edeple yürünürdü sokaklarda, tam bir tesettürle sıcak zemherilerden kurtulunur, kurtarılırdı gençlik…

Kalpteki zaaf-ı diyanet devam ediyor, imana çalışmak daha bitmedi, köke ve insana yatırım en büyük yatırım olduğu hâlen geçerliliğini koruyor… Küfür ile iman, hayâ ile hayâsızlık, sıradanlık ile samimiyet, örtüsüzlükle tesettür arasında yakınlık görülüyorsa da aralarındaki derin çukur hiç değişmedi, değişmeyecek. Değişen gündemler düşünceler algılayışlar da değiştiremeyecek bu değişmez hakikati. Kâinatta en büyük hakikat imandır, haya imandandır, dünya ise bir meydan-ı imtihandır, ebedî saadet burada kazanılacaktır.

Hüseyin EREN
10.07.2009
Elif-Yeniasya

nimet06

Well-known member
ALLAH(CC) razı olsun.düşüncelerime tercüman olan bir yazı.Gerçekten de bazen başı açık ama ne kadar edepli,hanımefendi bayan görüp taktir ediyorum.Çünkü önemli olan sadece saçı örtmek değil tabiki de.Bazen görüyorum kendimi zor tutuyorum gidip te başındakini çıkartsan bence daha samimi olursun dememek için.zaten artık açıklık iyice çığırdan çıktı resmen çıplaklık oldu .Bayan olduğum için inanın ki bazen sıkılıyorum.yani tamam tesettürlü olmayabilirsin ama bu kadar da açılma artık bir edep bir hayan kalsın yok ama malesef....evet türban diye diye en sonunda kızlarımızın beynini yıkadılar.çünkü artık olay tesettürden çıkıp türban oldu.ALLAH(CC) doğru yoldan ayırmasın cümlemizi.ALLAH(CC) hakkıyla tesettürü yaşayanlardan eylesin bizleri.Amin.

anarkh

Well-known member
"İçi dolmamış şekilcilik, çelişkilerle hayâsızca savruluyor sokaklarda, bazen de içi edeple dolu başı açıkları görüyor şaşırıyoruz; hangisi hangi yolda, hangisi imana daha yakın?"

bu cümleler de yazarın işinin gücünün milleti izlemek olduğunu gösteriyor bize. katılmıyorum. insanların kıyafetlerini izleyen bireylerin düşüncelerine hiç bir zaman da katılmayacağım. ve onun bu düşüncelerini böyle pervasızca genelleştirerek konuşması bence onun kendi içinin kirliliğini de gösteriyor biraz.

Huseyni

Müdavim
"İçi dolmamış şekilcilik, çelişkilerle hayâsızca savruluyor sokaklarda, bazen de içi edeple dolu başı açıkları görüyor şaşırıyoruz; hangisi hangi yolda, hangisi imana daha yakın?"

bu cümleler de yazarın işinin gücünün milleti izlemek olduğunu gösteriyor bize. katılmıyorum. insanların kıyafetlerini izleyen bireylerin düşüncelerine hiç bir zaman da katılmayacağım. ve onun bu düşüncelerini böyle pervasızca genelleştirerek konuşması bence onun kendi içinin kirliliğini de gösteriyor biraz.

Burda bi genelleme yok, sadece hakkını vermeyenleri eleştiren bir yazı. Yoksa bütün tesettürlüler öyle demiyor. İşi gücü insanların kıyafetlerini izlemek meselesine gelince; bunu görmemek için kör olmak lazım yada hiç dışarıya çıkmamak lazım. Kalabalık yerlerde çenenizi göğsünüze yapıştırsanız da bunu görmeme gibi bi ihtimal yok. Eleştirin ama önyargılı olmayın derim.

nimet06

Well-known member
Huseyni kardeş aynen katılıyorum.ne yapalım yani dışarı çıkarken kafamıza kese kağıdı mı geçirelim.sonra da gidip bir yere toslayalım:g:
en iyisi evde oturmak .bakkaldan eve evden bakkala .giderken mümkünse kafamız yerden kalkmasın ki kimseyi görmeyelim.
bence de eleştiye tamam ama önyargılı olmaya hayır..