Hz.Ebubekir'in imanı

Hamiyetkar

Well-known member
Hz. Ebû Bekir, diline hâkim olmak, lüzûmsuz hiçbir şey konuşmamak için mübârek ağzına taş koyardı. Mecbûr kalmadıkça aslâ dünya kelâmı konuşmazdı. Hadîs-i şerîfte buyuruldu ki:

(Ebû Bekir’in îmânı, bütün mü’minlerin îmânı ile tartılsa, Ebû Bekir’in îmânı ağır gelir.)

Peygamber efendimizin ilk halîfesi ve peygamberlerden sonra insanların en üstünü olmak fazîleti, üstünlüğü, sadece Hz. Ebû Bekir’e nasîb olmuştur. O, dîni kuvvetlendirmek, Peygamber efendimizi memnûn etmek için malını vermekte, düşmana karşı cihâd etmekte, hep önde olmuştur.

Hadîd sûresinde meâlen buyuruldu ki:

(Mekke-i mükerremenin fethinden önce, malını veren ve cihâd eden kimseye, fetihten sonra malını dağıtan ve cihâd edenden daha büyük derece vardır. Allahü teâlâ hepsine Cenneti va’detti.)

Bu âyet-i kerîmenin, Hz. Ebû Bekir’in fazîletini ve derecesinin yüksekliğini gösterdiğini âlimlerimiz söz birliği ile bildirmişlerdir.

Tevbe sûresinde de, önce îmâna gelenlerden, her fazîlette öne geçenlerden, Allahü teâlânın râzı olduğu bildirilmiştir.

Tebük gazâsında, Resûlullah, herkesin yardım yapmasını emir buyurunca, herkes malının bir kısmını getirip verdi. Hz. Ömer, her zaman en çok yardımı yapan Hz. Ebû Bekir’i, bu defa geçeyim diye, malının yarısını alıp getirdi. Sonra Hz. Ebû Bekir de malını getirip teslîm etti. Peygamber efendimiz sordu:

- Yâ Ömer, evine ne kadar mal bıraktın?

- Yâ Resûlallah, bu kadar da eve bıraktım.

Sonra Hz. Ebû Bekir’e dönüp sordu:

- Yâ Ebâ Bekr, sen evine ne bıraktın?

- Yâ Resûlallah, evime birşey bırakmadım. Tamamını buraya getirdim. Onlara Allah ve Resûlünü bıraktım.

Bunun üzerine Cebrail aleyhisselam peygamber efendimize buyurdularki;

- Allahü teâlâ Hz. Ebu Bekir'den razı olduğunu, kendisinin de O'ndan razı olup olmadığını soruyor.

Peygamber efendimiz bunları naklettikten sonra Hz. Ebu Bekir buyuruyorlar ki;

- Ben kimim ki Allahü teâlâdan razı olmayayım.

allahu ekber!

allah, o zat-ı mübarekin şefaatine cümlemizi müyesser kılsın..

allah ondan razı olsun..

huve

Well-known member
"Onlara Allah ve Resûlünü bıraktım....."

aminnn..
Hz Ömer'in bile yarıştığı zat..
onlar olmak değil, hedefiniz onlar gibi olmak olsun deniliyorya,
ne kadar mümkün acaba......
Benzemeye kalksak bile..
Ama gidemesek de yolunda ölürüz demek lazım tabii,
yoksa nerede Hz. Ebubekir nerede ben

memluk

Hatim Sorumlusu
(Ebû Bekir’in îmânı, bütün mü’minlerin îmânı ile tartılsa, Ebû Bekir’in îmânı ağır gelir.)

Allah bizlerede halis iman nasib eylesin inş...

tekbenn

Member
Biz birisine 10 lira verecek olsak 40 kere düşünürüz
ama fuzuli şeylere para harcarken hiç aklımıza gelmez
ne eziyetler çekmişler, aç kalmışlar
herşeyin lüksünün sefasını sürüyoruz
en fakirimiz bile onlardan zengin
nasıl hesabını vereceğizz, nasıl çıkacağız karşılarına

memluk

Hatim Sorumlusu
yaşadığpımzı zaman itibarile elbette onlar gibi olmamız imkansız yaşam kalitesi şartları onlarınkine asla benzemez ama ibadette onları taklit ve tahkikle inş bir nebzede olsun şefaaterine erebiliriz...

tekbenn

Member
ben hiç öyle düşünmüyorum
niye imkansızı başaramıyoruz
kim bizi bu hale sokan
dinimiz niye böyle oldu, öksüz çocuk gibi kaldı
nasıl aşacağız bu durumu

hayru nisa

Well-known member
İslamı o kadar güzel yaşamışdır ki şöyle bir sözünde sahibidir.

"ya rabb! benim bedenimi öylesine büyüt, öylesine büyüt ki cehennemi kaplayayım. başka hiç bir müslüman oraya girmesin."

Üstadında buna benzer bir sözü var tam bir adanmışlık Rabbim onlardan ebeden razı olsun...

memluk

Hatim Sorumlusu
ben hiç öyle düşünmüyorum
niye imkansızı başaramıyoruz
kim bizi bu hale sokan
dinimiz niye böyle oldu, öksüz çocuk gibi kaldı
nasıl aşacağız bu durumu
ne demek istediğini tam nalamadım anladığım biz ne kadar halisane ibadet yapsakta Ashabı güzin efendilerimize eremeyiz onlar hardaim öndeler öncüler...

dinimiz niye öksüz kaldı bu sorunun cvb aşikar sahib çıkamadıkki içimize sızan fitneleri gözümüze halal gibi süsleyip yutturdular ,bizde tavizleri vere vere bu hale geldik. inş uyanma vakti inş geç kalınmamıştır..