vasiyet sünnettir,sizin vasiyetiniz nedir?

kardeşler bildiğiniz gibi vasiyet sünnettir...
eğer bir vasiyetiniz varsa paylaşırmısınız....
yoksa da en kısa zamanda vasiyetiniz olsun ki sünneti ihya etmiş olunuz

ben yazayım vasiyetimi öncelikle..
1)öldükten sonra bütün organlarımı ihtiyaç sahibi hastalara verilmesini aileme söyledim
2)memleketimde gömülmeyi de
bu kadar ..

ANDELiB

Well-known member
evet çok mühim bir mevzu abi...üzerinde derun derun düşünmeli;
  • memlekette defnedilmek isterim öncelikle
  • mezarımı çok süslemesinler isterim...
bunlar defin ile ilgli vasiyetlerim olur..

diğer hususları da düşüneceğm inşaAllah...

sadsad

Well-known member
hiç düşünmedim ama bende organlarımı bağışladım üç hafta filan önce.
bu konu hakkında bilgisi olan var mı? dinen caiz mi diye?
araştırdım izin var ama kötü birine giderse diye biraz pişman oldum sanki?
ama niyetim halis.siz ne düşünüyorsunuz bu konuda kardeşler?

hiç düşünmedim ama bende organlarımı bağışladım üç hafta filan önce.
bu konu hakkında bilgisi olan var mı? dinen caiz mi diye?
araştırdım izin var ama kötü birine giderse diye biraz pişman oldum sanki?
ama niyetim halis.siz ne düşünüyorsunuz bu konuda kardeşler?

kardeşim eğer ehliyetin üzerine yazdıysan keşke yazdırmasaydın...:(
organ mafyaları ehlıyet uzerınde bagıs yapan kısılerı n kayıtlarını bulup o kısıye ulasmaya calısıyorlar bende ehlıyete yazdıracaktım emnıyetten ızın vermedıler ..
ehlıyete mı yazdırdın ?

GÖNÜLSIZIM

Well-known member
bende bağışladım inşallah dinen caizdir şimdiye kadar hiç ters bi yanıt almadım ama sadsad kadeşinde dediği gibi daha geniş bi bilgiye sahip olan varsa aydınlatabilir mi??bende ehliyete yazdırdım malesef medreseli.
bu arada 2. vasiyetim de sela verilmesi burada her cenazeye sela verilmeyebiliyo bunu doğru bulmuyorum...

nuriye

Well-known member
bende memleketimde defnedilmeyi isterim. organ basina gelince hayir derim, bu ülkede kime gidecek bilmedigim icin. birde ailemden ögrenci kardesleimin burslarini devam ettirmelerini vasiyet ederim.ben biraz daha düsünüyüm.

sadsad

Well-known member
kardeşim eğer ehliyetin üzerine yazdıysan keşke yazdırmasaydın...:(
organ mafyaları ehlıyet uzerınde bagıs yapan kısılerı n kayıtlarını bulup o kısıye ulasmaya calısıyorlar bende ehlıyete yazdıracaktım emnıyetten ızın vermedıler ..
ehlıyete mı yazdırdın ?
yok kardeş malesef ehliyetim daha olmadığı için:) yazdırmadım.ama işte kötü birine giderse die sonradan biraz düşündüm gibi ama.imansız birine gitse bile belkide hidayete ericek yaşadığı süre içinde.benim niyetim halis.umarım işe yarar.

bardak

Well-known member
Bende çoğu kardeşim gibi köyüme gömülmek isterim derdim o çam ağaçlarının olduğu yerde yatayım başka bişey istemem sanki ne işe yarayacaksa...Ama sonra bi kıssa okudum sizinlede paylaşam inşaallah...Şimdiki tek vasiyetim en işlek caddenin kenarında bir mezarlıkta defnedilme...Kıssayı okuyunca anlıyacaksınız...Tenha yerde kimseler geçmez okuyalım demez ya işlek yerde 10 taneden bitane bile okusaaa...NE DERSİNİZ???...BUYRUN OKUYALIM...

Müslümanlar kabirlerden geçerken fatihalar, ihlaslar okurlar, mezardakilerin ruhlarına hediye ederler. Bu hediyeler tıpkı sağlığında verilen hediyeler gibi ölüleri sevindirir, fayda verir.
  • Nitekim büyüklerden biri bir akşam misafir olmak istediği köyün mezarlığına kadar gelmiş, ancak köyde bir tanıdığı bulunmadığından, mezarlığın tenha bir yerinde sabahlamaya karar vermiş. Yatsıyı kılıp duasını yaptıktan sonra otların üzerine yatıp uyumuş. Gece ibretli bir rüya görmüş. Bütün kabir halkı ayakta, sevinçle bir şeyler paylaşıyorlarmış. Merak edip sormuş:
    -Ey kabir sakinleri,ne paylaşıyorsunuz böyle sevinçle?
    Biri cevap vermiş:
    -Sevap paylaşıyoruz, sevap!
    -Sevap sizin için çok mu mühim?
    -Ne diyorsun sen. Ateşe düşen bir adamın, ateşin yakmadığı bir gömleği giymesi ne kadar mühimse, sevap da bizin için öyle mühim. Çünkü bizler sizin gibi hayatta iken bazı günahlar işlemişiz. Bu günahlardan dolayı burada ateş gibi sıcakların içinde yatıyoruz. Ancak bize sevap hediye edilirse onları sırtımızda sıcaklık geçirmeyen gömlek gibi hissediyoruz. Sıcaklığın tesiri azalıyor. Azabımız hafifliyor.
    Uyuyan zat tekrar sormuş:
    -Söyler misiniz, bu taksim ettiğiniz sevabı kimler hediye etti?
    -Bu sevabı yoldan geçen müminler hediye ettiler. Bir çok insan mezarlıktan geçerken duygusuz ve anlayışsız şekilde dalgın dalgın geçip gidiyor. Bir fatiha, ihlas, yahut bildikleri bir duayı okuyup da ölülere hediye etmiyorlar. Ama öyleleri de var ki, yarın bizde öleceğiz, bize de okumazlar sonra, diyerek mezarlıktan geçerken hemen bildikleri duaları okuyup ölmüşlere hediye ediyorlar. İşte böyle bir grup geçti buradan akşamdan bu yana onların okuduklarının sevabını paylaşıyoruz artık bu sevaplara bizi sıkan sıcaklığın tesirinden biraz daha kurtulacağız bunun için sevinçli görüyorsun bizi.
    Misafir yolcu, bundan sonra gördüğü her mezarlıktan okumadan geçmemiş.
    Mutlaka bildiği dualardan okuyup hediye ederek, mevtaların sevap paylaşmalarına sebep olmaya gayret etmiş.
    Kaynak: Ahmet Şahin, Dini Hikâyeler, Cihan Yayınları, İstanbul, 2002