Dilin Afetleri

NaRin1

Member
Büyükler “İnsanoğlunun hayatta başına ne geldiyse dilindengelmiştir.”derler. Ve dil konusunda gayet dikkat çekici sözler sarfetmişlerdir. Yunus emre hazretleri ağızdan çıkan sözlerin nelere malolacağını da şu güzel sözle ifade etmiştir. “Söz ola kestire başı, Sözola kestire savaşı, Söz ola ağulu aşı, Bal ile yağ eder bir söz”

İbnu Abdullah nakletti;"Ey Allah`ın Resulü" dedim, "uyacağım bir ameltavsiye et bana!" Şu cevabı verdi: "Rabbim Allah`tır de, sonra doğruol!" "Ey Allah`ın Resulü" dedim tekrar, "Benim hakkımda en çokkorktuğunuz şey nedir?" Eliyle dilini tutup sonra: "İşte şu!"buyurdu.(kütübü site 5909)

Başka bir hadisi şerifte de dilin (söylenen sözün) insanoğlununakıbetini (cennet yada cehennem olacağını) belirleyici bir unsurolduğuna işaret edilmiştir.

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kul (bazen), Allah`ın rızasına uygunolan bir kelamı, ehemmiyet vermeksizin sarf eder de Allah onunsebebiyle cennetteki derecesini yükseltir. Yine kul (bazen) Allah`ınhoşnutsuzluğuna sebep olan bir kelimeyi ehemmiyet vermeksizin sarfederde Allah, o sebeple onu cehennemde yetmiş yıllık aşağıya atar."(kütübüsite 5913)

Dil hakkında atalarımız “Dilim Dilim, ettin beni dilim dilim”buyurmakla dilin insanın başına türlü işler açabileceğine işaretetmişlerdir.

Resulullah (sav) da yine şu uyarıda bulunmuştur;

Ebu Sa'idi'l-Hudri radıyallahu anh, Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'dan anlatıyor:
"Ademoğlu sabaha erdimi, bütün azaları, dile temenna edip: "Bizimhakkımızda Allah'tan kork. Zira biz sana tabiyiz. Sen istikametteolursan biz de istikâmette oluruz, sen sapıtırsan biz de sapıtırız!"derler." (Tirmizi, Zühd 61, (2409).(kütübü sitte 5872)

İnsanlar mademki ağızlarından çıkan söz vesilesiyle bu kadar töhmet vesıkıntı altına girmektedir. O zaman söylenecek sözler “kırk ölçülüp,bir biçilmelidir” Eğer neticesi hoş olmayacak şeylere sebebiyetverecekse;o sözün söylenmemesi daha iyidir. Sadi’nin dediğigibi“Söylenmediği müddetçe söze sen hâkimsin. Bir kere söylendi mi, osana hâkim olur.”

Söylenecek söz vardır telafisi mümkün olmayan, nice ocaklar yıkan,canlar alan, türküler yakılan “dil yarası derin olur, çare bulunmaz”diye…

Dilin afetlerini anlamak adına, söylenecek sözlerin insan gönlündeyapacağı tahribatı şu söz ne güzel ifade eder "Bak; şu çeşmenin tasıyok, kırma insan kalbini; yapacak ustası yok"

“Ağızdan çıkan söz bil ki, yaydan fırlayan ok gibidir. O Ok gittiğiyerden geri dönmez. Seli baştan bağlamak gerek.” (Hz. Mevlana)

Aslında ağızdan çıkan her söz, sahibinin karekter yapısını, kişiliğini de ele verir;
“Söylenen her söz, içinden çıktığı kalbin kılığını üzerinde taşır.” (Ataullah İskenderi)

Halk arsında sıkça kullanılan bir söz vardır "bakma onun kötüsöylemesine, kalbi temizdir" Bu sözün ne kadar yanlış olduğunu HazretiMevlananın şu sözünden anlıyoruz. “Bal küpünden sirke taşmaz” Buifadeyle, ağızdan çıkan sözün; o kişinin kalbindeki duygu vedüşüncelerini, açığa çıkardığı anlaşılmaktadır.

Mademki; "söz; özün tercümanıdır" O halde,dilin afetlerinden korunmanın yolu da; "özü(kalbi) temizlemektir"

alıntıdır