İhlas

La_Tagut

Member
Deki: ‘’Benim namazım, ibadetlerim, hayatım ve ölümüm kesinlikle hep O alemlerin Rabbi olan Allah içindir.’’ (En’am; 162)

‘’Dininizi yalnız Allah’a halis kılarak ibadet edin’’ (7; 29)

Ebu Hureyre (ra) Rasulullah (sav)’ı şöyle buyururken işittim, dedi:

‘’Kıyamet günü, hesabı ilk görülecek kişi, şehit düşmüş bir kimse olup huzura getirilir. Allah ona verdiği nimetleri hatırlatır, o da hatırlar ve bunlara kavuştuğunu itiraf eder.
Cenabı- Hak: ‘’Peki bunlara karşılık ne yaptın’’? buyurur.
‘’Şehit düşünceye kadar senin uğrunda cihat ettim’’, diye cevap verir.
Allah: ‘’Yalan söyledin, sen ‘’Kahraman’’ desinler diye savaştın, o da denildi, buyurur. Sonra emrolunur da, o kişi yüzüstü cehenneme atılır.
Bu defa ilim öğrenmiş, öğretmiş ve Kur’ an okumuş bir kişiye aynı sual sorulur.
O da ‘’İlim öğrendim, öğrettim ve senin rızan için Kur’ an okudum’’ cevabını verir. Allah: ‘’Yalan söyledin. Sen ‘’alim’’ desinler diye ilim öğrendin,
‘’ne güzel okuyor’’ desinler diye Kur’ an okudun. Bunlarda senin hakkında söylendi, buyurur. Sonra emrolunur, oda yüzüstü cehenneme atılır.
Daha sonra Allah’ın kendisine her çeşit mal ve imkan verdiği bir kişiye aynı sual sorulur. ‘’Vermesini sevdiğin, razı olduğun hiçbir yerden esirgemedim,
Sadece senin rızanı kazanmak için verdim, harcadım, der Allah: ‘’yalan söyledin, halbuki sen, bütün yaptıklarını ‘’ne cömert adam’’ desinler diye yaptın. Buda senin için zaten söylendi, buyurur. Emrolunur buda yüzüstü cehenneme atılır. (Müslim)

Başka bir Hadisi şerifte Rasulullah (sav) şöyle buyurdu:

‘’Sizin hakkınızda en çok korktuğum küçük şirktir’’.
‘’Küçük şirk nedir ey Allah’ın Rasulü’’? diye sordular. ‘’Riya’dır (gösteridir) diye cevap verdi. (Tirmizi)

Bu ayet ve Hadis-i şeriflerden anlaşıldığı gibi, yapılan ameller sadece Allah rızası için yapılırsa makbul (kabul) olur. Aksi takdirde kul ahirette hesap vermek zorunda kalır. Kul itaatında, kulluğunda ancak yüce Allah’ın yakınlık duygusunu bulmayı dilemelidir. Bu yakınlık duygusu dışındaki manalardan hiç
birini değil. Bunun için insan kendi gibi ölüme mahküm yaratılmışlara karşı
yapmacık işlere girmemelidir. İnsanlar arasında yaptığı işe övgü beklememeli, halkın övmesine istekli olmamalıdır.​

Livza

Well-known member
Allah'ım,
gözlerin bakışları altında
açıktan yaptığım şeylerin

iyi olmasından;
yalnız başıma iken
yaptığım amellerin senin
indinde çirkin olmasından;
nefsimin insanlara karşı
riyada bulunmasından;
senin beni gördüğünü