Kiz erkek ayni sinifta okuyabilirmi ??

Soru:

Kızlarla erkeklerin aynı sınıfta okumaları hakkında şöyle fetva veren hoca isabet etmişmidir: "Bayanların tesettürlerine riayet etmeri, erkeklerle yan yana oturmaması, erkekle başbaşa kalmaması, biribirlerine dokunmaması ve konuşmalarında ciddiyeti koruması hallerinde bir sınıfta okumaları caizdir(!?)"

Cevap:

Malumunuz bir mesele hakkında caizdir demek kerahatsiz mübah olduğu hükmünü vermektir.. Haftalar, aylar belki yıllarca aynı sınıfta genç erkekeler ve genç kızlar beraber bulunacaklar ve hiç birbirlerine fitne olmayacaklar, sizce bu mümkünmü ? Bu, aynı otobüste beraber olmak veya postanede 20 dakika birlikte sıra beklemek gibi değil, malumunuz uzun süreli bu tür beraberliklerde zaman içinde aradan seviye kalkar ve yasaklanan kız erkek beraberliğinin bütün mahzurları husüle gelir. Artık böylesi durumlarda kızların aynı ortamda mücerret varlıkları fitne ve mahzura dönüşür, isterse hiç sesleri çıkmasın! Fitnenin varlığında genç kadının camiye gitmek için sokağa çıkması mekruh olduğu göz önüne alındığında yukardaki fetvanın sizce kitaba dayanır bir yanı varmı? Hayır asla.

Kadının sesi hakkında ise şu hususu göz önünde bulundrumayı tavsiye ederim: camide fitnenin en aza indiği ve kalplerin Allaha yöneldiği bir atmosferde imam kıraatinde hata etse arkadan bir kadın onu düzeltecek uyaracak olsa sesiyle sübhanallah diyemiyor ellerini şaklatıyor.. şimdi buyurun genç bir kızın sınıfta aç erkekler önünde ders anlatmasına fetva veriniz verebilirmisiniz ?

Biz islamın bu meselede olurunu bulamadık, yotur. Birlikte aynı sınıfta okuyamazlar ders hakkındaki kızların konuşmalarını erkek öğretmen veya öğrenciler dinleyemezler.

Leyli_Efruz

Well-known member
Yapılan bir araştırmaya göre karma olmayan okullar daha başarılı görülmüş.Ben 6 yıl karma olmayan bi okulda okudum hatta erkeklerle bahçemizde ayrıydı,binamız ayrıydı genelde bayan hoca ağırlıklıydı hocalarımız.Ve hiç bi zaman karma eğitimi ihtiyaç olarak hissetmedim ve buna hep karşıyımdır ateşle barut gibidir.Sanal ortamda bile insanlar neler yapabiliyorki buna reelde düşünün.

Netice olarak haremlik-selamlık olmalı her daim hayatımız;)olmasa bile sen bunu kendinde oluşturmalısın;)

Allah razı olsun kardeşim çok ince ve hassas bi noktayı bizimle paylaşmışsın.