Aileden habersiz yapılan imam nikahı geçerli olur mu?

Tarihci

Marmara Tarih
Nikâh, hem aile hem de toplum için büyük öneme sahip bir sözleşmedir. Bu sebeple yalnızca kadın ile erkeğin evlenmek üzere anlaşmaları yeterli görülmez. Bu konuda her toplumun, kendi inancına, gelenek ve göreneklerine göre koyduğu kurallar vardır. İslam’dan önce Mekke’de kız, babasından veya velisinden istenir, kıza mehri verilir ve nikâhı kıyılırdı. İslam bu uygulamayı kabul etmiştir.

Şafi,Maliki,Hanbeli mezhebinde veli "mücbir veli" konumundadır.Veliler isterlerse kızı rızası olmadan da evlendirebilirler. Ancak onların da istisnaları vardır.

Şafiî mezhebine göre, bir kıza denk ve uygun bir erkek talip olur, kız da arzu eder, fakat velisi evlendirmeye yanaşmaz mâni olursa, sorumlu sayılacağı gibi, veli olmaktan da düşer. Yine kıza denk ve uygun bir erkek talip olur, kız da razı olursa, fakat yine velisi (babası) bazı bölgelerimizde (bilhassa Şark vilâyetlerimizde) olduğu gibi fazla başlık talebinde bulunduğu takdirde mücbir veli olamaz, velayetine itibar edilmez. Artık velinin izninin şartı aranmaz. Mümkün olursa kız o talipli ile evlendirilir. Veli mâni olursa büyük bir vebal altına girmiş olur. işte başlık belâsının yaygınlaştığı vilâyetlerimizde bu mahzurlu durumlar sık sık görülmekte, kızın velisi de, "velayet" selâhiyetini kullanarak bazı günahların ve huzursuzlukların doğmasına sebep olmaktadır.

Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi ve sellem’in şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:

"Veli ve iki güvenilir şahit olmadan nikâh olmaz. Bu şekilde kıyılmayan nikâh batıldır. Anlaşamazlarsa sultan, velisi olmayanın velisidir." (Ebû Dâvûd, Nikâh, 20; Tirmîzî, Nikâh, 14; İbn Mâce, Nikâh, 15; Ahmed b. Hanbel, Müsned, 6/66.)

Sultan, yetkili amir demektir.

Veli; baba, dede, oğullar, erkek kardeşler amca vs. dir. Bunlar bulunmaz veya bulunur da görevini yapmazsa görev yetkili amire geçer.

İşte bu veliler Efendimizin buyurduğu üzre "anlaşamazlarsa" yani anne babaya veya aile büyüklerine evlilik isteği bildirilr de onlar islama aykırı bir durum olmadığı halde kızı vermek istemezlerse, bu gençler yetkili amirlere başvurarak velilik görevini onlara yaptırırlar ve Hanefi mezhebine göre kıyılan bu nikah geçerlidir. Çünkü nikâhta kadının ifadesi muteberdir. Ancak henüz bulûğ çağına ermemiş kız çocuklarının, kendini idare edemeyecek durumda aklen noksan olanların ve bunakların velilerinin izni olmadan nikâhları caiz olmaz. Bunların dışında kalan kadınlar, velilerinin izni olmadan da evlenip nikâh akdedebilirler.

(Hanefi mezhebiyle ilgili daha önce yazılmış olan paragrafın yanlış algılandığı görülerek düzeltilmiştir.)

Leyli_Efruz

Well-known member
Abi çok önemli bi mevzu imam nikahını o kadar çok kendi lehlerinde kullananlar varki.
Aileden izinsiz ne çok şey yapıyorlar aynı evde yaşayanlar.Güya günaha girmemek için imam nikahıyla kendilerini aklamaya çalışanlar sonra ayrılanlar falan filan o kadar iğrençlkler yapılıyorki.Bunuda dinimizi kullanarak yapıyorlar ya:(

"Veli ve iki güvenilir şahit olmadan nikâh olmaz. Bu şekilde kıyılmayan nikâh batıldır. Anlaşamazlarsa sultan, velisi olmayanın velisidir." (Ebû Dâvûd, Nikâh, 20; Tirmîzî, Nikâh, 14; İbn Mâce, Nikâh, 15; Ahmed b. Hanbel, Müsned, 6/66.)

Bu hadisi tam manasıyla özümseler;)

ARİF

Well-known member
Evlilik ciddiyet isteyen bir iştir. Rahatça gezip tozmak için nikah kıyılmaz. Ni­kah kıyılınca evlilik gerçekleşmiş, karşılıklı hak ve sorumluluklar başlamış olur.
Üç şeyin şakası olmaz dedi Resulullah:

1 ) Nikâh

2 ) Talâk (boşama)

3 ) Ridde (Küfür)

BUNLARDAN KONUYLA ALAKALI OLANI NİKAH:
Nikâh : Nikâh kadın ve erkeğin, iki Müslüman erkek şahidin
huzurunda “ Erkeğin, ben seni hanımım ( karım ) olarak kabul ettim,
karşı tarafında ben seni beyim ( kocam ) olarak kabul ettim ”
demeleridir. Bunu şakayla demiş olsalar bile, nikâhlı olurlar. Cinsel manada
beraber olsalar günaha girmezler. Yani, nikâhın şakası
yoktur.Şafiî mezhebinde nikâhın geçerli olması için kadın kişinin
velisinin izni de olmalıdır.
ALLAH RAZI OLSUN ÖNEMLİ BİR KONU!!!!!!

Tövbekar1

Well-known member
evlilik ciddiyet isteyen bir iştir. Rahatça gezip tozmak için nikah kıyılmaz. Ni­kah kıyılınca evlilik gerçekleşmiş, karşılıklı hak ve sorumluluklar başlamış olur.
üç şeyin şakası olmaz dedi resulullah:

1 ) nikâh

2 ) talâk (boşama)

3 ) ridde (küfür)

bunlardan konuyla alakali olani nikah:
Nikâh : Nikâh kadın ve erkeğin, iki müslüman erkek şahidin
huzurunda “ erkeğin, ben seni hanımım ( karım ) olarak kabul ettim,
karşı tarafında ben seni beyim ( kocam ) olarak kabul ettim ”
demeleridir. Bunu şakayla demiş olsalar bile, nikâhlı olurlar. Cinsel manada
beraber olsalar günaha girmezler. Yani, nikâhın şakası
yoktur.şafiî mezhebinde nikâhın geçerli olması için kadın kişinin
velisinin izni de olmalıdır.
Allah razi olsun önemli bir konu!!!!!!

bahsinizde geçen talak ve ridde yide açiklarsaniz sevinirim.... Allah razi olsun ...

zaten nikahın amacı herkese bu birlikteliği duyurmak değilmidir.gizli yapılırsa ne anlamı kalır ki?
insanlar kendilerine göre çeviriyorlar işte.Allah saptırmasın...

kardesım herkesn aılesı ızın vermeyebılıyor ve ,
etraftan duydugun gıbı aşıklar kacıyorlar ustelık
dınımızde herseyı dusundugu ıcın bu gıbı durumları dusunmus

hulusi

Well-known member
Zalim nefisler...Bilhasda Allah rızası için kız kardeşlerim hissi davranmayın bu konuda.Lütfen çok dikkatli olun.Kendi elinizle değerinizi kaybetmeyin.İffet abidesi kız kardeşlerime yakışan vakarlı umuma açık bir nikah aktidir.Mağdur olanlar her zaman kızlarımız.:(

Bu konuda haram değildir diyenlere cvbım deniz suyuda haram değil lakin karın ağrıtır içilmez..

Tarihci

Marmara Tarih
Diğmi ya medreseli kardeşim, İmam ı azam dan Allah razı olsun, islam kolaylık dinidir :)

işin şakası bir yana, İmam ı azam, ebu yusuf, ebu muhammed yani bu insanların bu hadisi bilmemelerine imkan yok. Buna rağmen hanefi mezhebinde böyle bir kaide koymuşlarsa demekki bizim bilmediğimiz başka hadisler veya uygulamalar(sünnetten) biliyorlardır, diye düşünüyorum.

Satuk Buðra Han

Well-known member
Hanefi Meshebine göre Anne babanın rızası olmaksızın nikah olur ibaresi burda anladıgımız şekilde degildir hanefi meshebinde kişi anne babasının rızasını almadan evlenir demek iki gençin kendi kafasına göre gidip iki şahit bi hocayla nikahı kıyar demek degildir(kıyılan nikah kabul olsa dahi)
burada iyi anlamamız gereken mesele şudur hanefi meshebine görede kişiler evlilik için önce anne baba rızasına baş vururlar anne baba hayırlı ve islama uygun bir evlilige karşı cıkar ve sacma gereksiz sebeblerle bahane sunarsa para mal mülk gibi gençlerde burada kendi iradeleri ile hayırlı gördükleri bu evliligi gerçekleştirirler bu anne baba olmaksızın olan nikah akdi hanefiye görede gizli tutulmaz gizli nikah olmaz tırnak içinde ( anne babanın rızası olmadan ) diyoruz bu etrafdan herkesden gizli demek degildir etrafına eşine dostuna arkadaşına komşuna akraba ve tanıdıgın herkese bildireceksin nikahdan sonra karşı olan ailene anne ve babanada bildireceksin karşı oldukları için nikahı haber vermemiş olacaksın sadece buda dedigim gibi gafil anne babaları olanlar için bir kolaylık olarak vardır yoksa nikahın gizlisi olmaz hanefidede yok sadece rızası olmadan büyüklerin nikah gecerlidir rıza ayrı iştir gizlilik ayrı bu ikisini iyi ayırt etmek lazım
şimdi gençler hanefi meshebinde oluyor deyip kıydıkları gizli sadece kapalı kapılar ardında gecerli olan nikah ahdi denilen iş uygun degildir bu insanı sömürmek kullanmak demektir

ebrar172

Well-known member

----------------------------------------------------------------------------

daha evvelki paragrafta olan bu metin zaten işi ayan beyan ortaya koyuyordu...
velhasıl ben şahsen öyle bir anlam çıkarmadım...

açık ve net...veli olmadan diyor...veli biliyorsa gizlilik yoktur...

küçük_dünyam

Active member
Zalim nefisler...Bilhasda Allah rızası için kız kardeşlerim hissi davranmayın bu konuda.Lütfen çok dikkatli olun.Kendi elinizle değerinizi kaybetmeyin.İffet abidesi kız kardeşlerime yakışan vakarlı umuma açık bir nikah aktidir.Mağdur olanlar her zaman kızlarımız.:(

Bu konuda haram değildir diyenlere cvbım deniz suyuda haram değil lakin karın ağrıtır içilmez..

söylenecek en güzel sözlerbunlardır herhalde,Allah razı olsun

hulusi

Well-known member
söylenecek en güzel sözlerbunlardır herhalde,Allah razı olsun
EyvAllah kardeşim ecmain olsun..
gerek yaşımızın getirisi gerekse bulundugumuz konum icabı çok şeylere şahit olduk..Emin olun yazıdığım sözler yaşananlardan ne canlar yandı..Ama canı en çok yanan kızlarımız oldu.
Birde yazılanlara şunu eklemek istiyorum bu durumlarda nikah kıyan o adamlar bin kat daha kızgınım..Yarın nasıl hesab verecekler onların kızları bacılarımı yok nasıl kıyorlar aklım ermiyor...Her ne ise Rabbim şaşırtmasın bu konuda hasasım çok konuşmam sağlıklı olmaz dua ile kalın