ülfetten kurtulmanin çareleri

sarýklý genç

Active member
ülfetten kurtulmanin çareleri [FONT=&quot]
1-Kuvvetli bir tefekkür: [/FONT]
[FONT=&quot]Halbuki, o infilak ve inkılâbdan sonra, git gide letâif uykuya ve havâs o hakâik noktasında gaflete düşüp, o kelimât-ı mübâreke, meyveler gibi, git gide ülfet perdesiyle letâfetini ve tarâvetini kaybeder. Âdetâ sathîlik havasıyla kuruyor gibi az bir yaşlık kalıyor ki, kuvvetli, tefekkürî bir ameliyatla, ancak evvelki hali iâde edilebilir. İşte bundandır ki, kırk dakikada bir Sahabenin kazandığı fazîlete ve makama, kırk günde, hattâ kırk senede başkası ancak yetişebilir.(sözler)

...İman-ı tahkikînin kuvvetiyle ve marifet-i Sânii netice veren masnuattaki tefekkür-ü imanîden gelen lemeât ile (lemalar)
[/FONT]
[FONT=&quot]
2-Rabıta-i mevttir: [/FONT]
[FONT=&quot]Yani, ölümünü düşünüp, dünyanın fâni olduğunu mülâhaza edip, nefsin desiselerinden kurtulmaktır (lemalar)
[/FONT]
[FONT=&quot]
3-Dikkat ve niyet: [/FONT]
[FONT=&quot]Hakikaten bugün, Siracü'n-Nur'un başındaki Münâcâtı tashih niyetiyle okudum. Kuvve-i hâfızam tam söndüğü için, birden o münâcâtın hakikatlerine karşı, güya seksen yaşında iken yeni dünyaya gelmişim gibi, birden ülfet ve âdetleri bilmiyor gibi, o malûm âdetler perde olamadı. Kemâl-i şevkle tam istifade edip okudum. Pek harika gördüm.
[/FONT]
[FONT=&quot]
4-Düzenli bir şekilde kur'an, cevşen ve risale-i nur gibi tefekküri eserleri okumak: [/FONT]

[FONT=&quot]Cevşenü'l-Kebîr ve Risale-i Nur ve Hizb-i Nurî dahi kâinatı baştan başa nurlandırıyor, zulümat karanlıklarını dağıtıyor, gafletleri, tabiatları parça parça ediyor; ehl-i gaflet ve ehl-i dalâletin altında saklanmak istedikleri perdeleri yırtıyor gördüm, kâinatı envâıyla pamuk gibi hallaç ediyor, taraklarla tarıyor müşahede ettim. Ehl-i dalâletin boğulduğu en son ve en geniş kâinat perdelerinin arkasında envâr-ı tevhidi gösteriyor.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]

Sirac

Well-known member
İşte insan,

şu kâinata geldikten sonra,

iki cihet ile ubûdiyeti var.

Bir ciheti,

gâibâne bir sûrette bir ubûdiyeti, bir tefekkürü var;

diğeri,

hâzırâne muhâtab
a sûretinde bir ubûdiyeti, bir münâcâtı vardır.

23. Söz | 297

İlâ âhir..Sonra..sonra..sonra ile devam eden cümleler tavren ve hâlen yaşandığında gaflet ve ülfet kalmaz zaten.

ubudiyet

Member

1-benlikten vaz geçilmeli benlik hizmet karşisinda eritilebilmeli

2-iradenin kavgasi verilmeli

3-kalp ve ruhta operasyon yapilmali

4-daima tefekkürle kalp ve kafayi beslemeli

5-hayaldede istikametten doğru yoldan ayrilmamali

6-gecenin siyah zülüfleri arasinda teheccüt çok önemli

7-ashabi kiramin hayati yaşanip yaşatilmali

8-nifak ve günaha girdim endişesi taşinmali

9-gözlerimizi çarşi ve sokaklarda haramdan sakinmali

10-insan meşguliyetsiz kalmamali