Ben ne kadar İsmailim?

Tarihci

Marmara Tarih
BEN NE KADAR İSMAİLİM?

Kardeşlerim malümunuz olduğu üzre mübarek günler yaklaşıyor. Yakında Allah nasip ederse Kurban Bayramını idrak edeceğiz. Bilindiği üzre, Kurban Bayramında yapılacak yükümlülük kurban kesmektir. Ben nacizane gördüğüm bir hatamızdan bahsetmek istiyorum.

Şimdiden kurban pazarlarında çadır çadır dolaşıp vereceğimiz para karşılığı daha fazla et alabileceğimiz hayvanları arar durumdayız.. Satıcılardan, bundan 200 kilo et çıkar bundan 250 kilo çıkar lafları duyuyoruz. Alıcı da yok bundan 250 çıkmaz diyor, bunun üzerine satıcı abi vallahi 250 rahat çıkar diye yemin ediyor.. Bu gibi diyalogları bilirsiniz.. Kurbanı kestikten sonra da gramı gramına eti tartarız ve ardından satıcıya ya hak veririz ya da buğz ederiz.. Bizim "et" meselemiz bununla da bitmez. Akrabağlarımıza ziyarete gittiğimizde "et" oranlarını kıyaslarız.. Biz şu kadara aldık şu kadar et verdi, ya sizinki ne kadar verdi?? Bizimki 15 kilo az geldi ama eti çok güzel... Pahalı almışsınız yahuu, bastırsaydınız 200 lira daha indirirdiniz.. vs vs vs...

Kardeşlerim bu bir ibadettir. Amaç, Allah rızası için -belirlenmiş hayvanlardan boğazlayarak- "kan akıtmaktır".. daha fazla et yemek değildir. Gramı gramına para ve et hesabı yapılarak alınan 1,5 tonluk bir tosunun yanında et hesabı yapılmadan alınmış 60 kiloluk koç, Allah katında daha makbul karşılanabilir.

Kurban Bayramında günün anlamı önemi nedir? Biz bunun neresindeyiz ona bakmalıyız. Hz.İbrahim Allah a söz vermişti onu yerine getirecekti ve sevgili oğulcağızını boğazlayacaktı, aldı bıçağı ve oğlunu boğazlamaya götürdü.. Götürmeden evvel de oğlu Hz.İsmaile bununla ilgili düşüncesini sordu. Hz.İsmail "emrolunduğun şeyi yap, beni sabredenlerden bulacaksın" dedi..

Bu gün baba düşünecek: Ben ne kadar Hz.İbrahim im?? Acaba ben oğlumu dinim için Allah için feda edebiliyor muyum veya edebilir miyim?

Oğul da: Ben ne kadar Hz.İsmail im? Ben Allah için babama rıza gösterip sabrediyor muyum? Allah için kendimi feda edebiliyor muyum?

Kurban Bayramı bu muhasebelerin yapılması gereken bir zaman dilimidir. Bunu et bayramına döndürmeyelim.. Efendimiz eşine kurban etinden ne kadarının kendilerine kaldığını sorduğunda, bir buttan başkası bize kalmadı ya Rasulallah cevabını alır ve şöyle cevap verir, desene bir buttan başkası bize kaldı..

Rabbimiz buyuruyor: "Elbette onlarin etleri ve kanlari Allah'a ulasmayacaktir. Ancak O'na sizin takvaniz erecektir..." Hacc 37 Bu yüzden kilo kilo et hesabı para hesabı yapmadan halis bir niyetle anlam ve önemini bilerek bu ibadeti yerine getirmeye çalışalım.

[FONT=Gen_Arial_Bold][FONT=Gen_Arial_Bold][FONT=Gen_Arial_Bold]Bilal Fındıkçı[/FONT]
[/FONT]
[/FONT]

Lebbeyk

Well-known member
Hayy ALLAH razı olsun senden...çok hassas bi konuya değiniwerdin Tarihci
bende bu diyaloglardan çokça rahatsız olanlardanım...kestiğimiz kurbana yazık ediyor bu düşünceler we eylemler yüzünden kıymetini düşürüyoruz...
Şeytanın weswesesine kulak wermeyelim inşallah Ramazan Bayramını nasıl ki şeker bayramına çewiriyoruz Kurban Bayramını da et bayramına çewirmeyelim inşallah..

eğer ki; biz şu iki satırı şimdi we bayram sabahı aklımızdan çıkarmazsak

Bu gün baba düşünecek: Ben ne kadar Hz.İbrahim im?? Acaba ben oğlumu dinim için Allah için feda edebiliyor muyum veya edebilir miyim?

Oğul da: Ben ne kadar Hz.İsmail im? Ben Allah için babama rıza gösterip sabrediyor muyum? Allah için kendimi feda edebiliyor muyum?

eminimki çatalımızı batırdığımız eti yerken ciğerimiz yanacak...
...lütfen ALLAH rızası için bu sene kendinize we çewrenize yaptığınızın yarısınıda dış ülkelerde kırmızı etin tadını bilmeyen açlıkdan wücudlarının üzerinde başlarının kocaman kaldığı insanları düşünün we onların payınıda elinizden geldiğince ulaştırmaya çalışın...bilhassa Kimse Yokmu? ya destek olalım...ordaki insanların bizden daha çok ihtiyacı war... wideolar da afrikanın hiç bilmediğim yerlerinde kesilen kurbanları görünce içim sızlıyor..
....isimler sayılıyor....Allah u Ekber Allah u Ekber nidalarıyla kurbanlar kesiliyor...bu ne kadar gurur werici bir duygu...Allah o esnaflardan katkıda bulunanlardan o wefakar abilerden ablalardan binlerce kez razı olsun...ufakda olsa katkıda bulunmak isteyenler bana ulaşabilirler...Rabbim kurbanlarımızı sıraat de karşımıza getirsin inşallah...

ebrar172

Well-known member
amin amin aminnn... katkıda bulunmak isteyenler için hesap no verebilirm, göndereceğiniz para ile kuzey afrikada ve islam dünyasının diğer muhtaç ülkelerinde kesilecek kurbanlar.

biraz geç olacak ama daha evvel yanlış anlaşılır diye korktuğumdan yazmadım.., gerçi artık son günler ..

bizde kurban alabiliriz vermek isteyen olursa... Tarihcinin yazmış olduğu üzere kesim olacaktır..

Tarihci kızacak şimdi bana ya neyse...:013:

Lebbeyk

Well-known member
olur olur nede olsa niyetler , hizmetler bir...

ama siz yinede bana yollayın yahu Tarihcinin hisseleride ben alıyorum ona göre...:011::011::011:

...ben bundan 2 hafta önce söledim ama sesini çıkaran olmadı..aslında hepimiz hesap ne werebilirdik...bende topluyorum Tarihci nin hissesi warsa önce ablasını düşünsün :005: ama şaka bi yana bişeyler yapabilirdik artık 3-5 ne olursa.....kurban olmasa bile sadaka kurbanı için bişeyler tamamlayabilirdik...bidahali kurbana nefesimiz olursa yaparız inşallah..