Zihinsel engelli sahabi var mıydı?

Sergerdan

Well-known member
Prof. Dr. Ali Seyyar, normal şartlarda her toplumda her çeşit özürlü bulunabileceğinden hareketle ‘Zihinsel engelli sahabi var mı?’ sorusunun cevabını da aramış. Bir yandan da böyle düşünmek, acaba sahabilere saygısızlık olur mu kaygılarını da taşımış kalbinde. Sonunda davranış ve şakalarıyla her zaman sorun oluşturan ama yine de Peygamberimiz tarafından kollanan enteresan bir sahabiye rastlamış:

Nuayman İbni Amr. Gerisini Seyyar’dan dinleyelim: “Bir keresinde bir bedevi mescidin önüne devesini bırakır. Özel durumu herkesçe malum olan Nuayman’a birkaç sahabi, şöyle bir teklif getirir: “Sen şu deveyi kesiversen de onu yesek! Et yemeyi çok özledik. Nasılsa Resulullah onun bedelini öder”. Nuayman, bu sözlerden hemen etkilenerek deveyi keser. Bedevi dışarı çıkınca kıyameti koparır. Peygamberimiz durumu anlar ve Nuayman’ı bir hendeğin içinde gizlenmiş olarak bulur. Onu hendekten çıkarır ve “Bunu niçin yaptın” yerine “Bu yaptığını sana yaptıran nedir?” der. Nuayman da kendini savunurcasına, “Benim yerimi sana gösterenler var ya, ey Allah’ın Rasulü! İşte onlar bu işi bana yaptırdılar.” der. Peygamberimiz onun yüzündeki tozlarını hem siler hem de tebessüm ederek onun gönlünü alır ve bedevinin devesinin bedelini öder.”

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Allah razı olsun sergerdan guzel bir husus ; Resulu zişan a.s.v. efendimizin özürlülere olan ilgi ve alakasını ve sıcaklılığının ne derece ileri olduğunu öğrenmiş olduk. Demekki bizlerde O a.s.v. in ümmeti larak çevremizdeki özürlü kardeşlerimizin gönlünü hoş tutmalı ve onların eksiklik ve kusurlarından menfi yönde faydalanmamalıyız...

Mesela bazen çevrede görüyoruz ; özürlü kardeşlerimizin özürlerinden faydalananları ve bunuda bir eğlence olarak görmelerini ; halbuki onlar eksik ve o eksikliklerini birde eğlence haline getirerek onları üzmek ne kadar insanlık dışı olduğunu vicdanı olan anlar ; bu nedenle eksikliklerini onlara O resulu zişan a.s.v. efendimiz gibi sevgi vererek tamamlamamız gerek..

Mesela Risale-i Nur talebeleri bazı dershanelere gelen özürlü kardeşlerimizi o denli sıcak karsılamıslar ki onların kuran hizmetinde bulunmalarına ve hayatlarındaki tek gayenin kendilerini terbiye ve geliştirmek ve nur hizmetinde bulunmak olduğunu anlamıslar.. Mesela bir dershanemizde yaklasık 8-9 kişilik sağır ve dilsiz özürü olan kardeşlerimizin devamlı sohbetlere gitiklerini ve kendilerine ait programları takip ettiklerini hatta bunlardan bazılarının risale-i nurları tamamen okuduklarını ve çok istifade ettiklerini bizzat görerek şahit oldum ...

Sergerdan

Well-known member
Mesela Risale-i Nur talebeleri bazı dershanelere gelen özürlü kardeşlerimizi o denli sıcak karsılamıslarki onların kuran hizmet inde bulunmalarına ve hayatlarındaki tek gayenin kendilerini terbiye ve geliştirmek ve nur hizmetinde bulunmak olduğunu anlamıslar.. Mesela bir dershanemizde yaklasık 8-9 kişilik sağır ve dilsiz özürü olan kardeşlerimizin devamlı sohbetlere gitikl erini ve kendilerine ait programları takip ettikl erini hatta bunlardan bazılarının risale-i nurları tamamen okuduklarını ve çok istifa de ettiklerini bizzat görerek şahit oldum ...

Maşaallah abilerime ve onları içlerine sıcaklıkla alanlara.Sevindim abi, siz yazana kadar aklıma gelmemişti özrü olan insanların dersanelere gelebilecegi.Ne güzel .)