Karşı Cinsler Arası Tokalaşma&Ümmetimin alimleri..

molla_zehra

Well-known member
1.Tokalaşmanın dinimizce hükmü nedir? Şartlara göre mi -kimi zaman- caizdir, yoksa tamamen mi haramdır veyahut tamamen mi caizdir? Yurt dışında olduğumuz için zaman zaman hocalarımızla olan ilişkilerimizde zor durumda kalabiliyoruz. Bunu açıklamak, daha doğrusu onların bunu anlamasını sağlamak zor olduğu gibi kimi zaman onlar için itici de olabiliyor. Elimden geldiğince elimde dosyalarla girmeye ve elimi kolumu dolu göstermeye çalışıyorum ya da sanki fark etmemiş gibi yapmaya çalışıyorum ama kimi zaman da ısrarlı tavırlar üzerine mecbur kaldığım oluyor. Her zaman bir stres sarıyor beni şimdi bu görüşmeyi nasıl atlatacağım diye. Hayır, okul bittikten sonra iş hayatına girdiğimizde ilişkilerimizi ne şekilde dengelememiz gerektiğini de kestiremiyorum. Başımı açmamak için kilometrelerce yolu ve zorluğu aştım ben ve elhamdullillah ikileme düşmedim de. Ama beni bu ikilem oldukça yoruyor. Sonuçta bir şeyler yapabilmek, ben de varım diyebilmek için bazı yerlerde bulunmamız gerekiyor ve o yerlerinde kendine göre teamülleri var sizin de bildiğiniz gibi...

Yanlış hatırlamıyorsam Prof. Dr. Hayrettin Karaman'ın bu konuda fetvası var. Ama kaynak ya da herhangi bir hadis belirtilmemişti. Hafta sonları çocukları okuttuğum camiide de bu soru karşıma çıktı ve çocuklara "bu aralar bu konuyu ben de araştıyorum ve kıymetli bir hocama danıştıktan sonra sizi bilgilendiririm" dedim. Bu konudaki sıkıntımı giderirseniz çok memnun olurum hocam. Şimdiden çok teşekkür ederim.

**Tokalaşmayı "yasak" sayan alimler, bunu seddi zeria babından yasak saymışlardır. Yani haramdan kaçmak için yolu daha baştan tıkamak. Bunu da la takrabu'z-zina: zinaya yaklaşmayın ayetiyle delillendirenler olmuştur.

1. Bu konuda Kur'an'da celi bir hüküm yer almaz.

2. Sünnette bu kadınlarla tokalaşma konusunda birbiriyle çelişen rivayetler yer alır. Mesela Efendimiz'in kadınlardan bey'atı nasıl aldığı konusunda birbirinden çok farklı rivayetler nakledilir. Bu rivayetler 8 ayrı versiyondan oluşur. Bu rivayetlerin hepsini bir arada Mümtehane suresinin 12. ayetinin tefsirinde İbn Kesir'de bulabilirsiniz. Bunlardan en belirgin olanlarını burada zikredeyim:

a) "Ben kadınlarla tokalaşmam" diyen Rasulullah su dolu bir kaba elini daldırdı, kadınlar da daldırdı.

b) Rasulullah kıyalı kapıdan ellerini uzattı biz de uzattık ve biatlaştık.

c) Ömer elini uzatarak kadınlardan Allah rasulü adına tokalaşarak biat aldı.

d) İbn Ebi Hatim'den gelen Hz. Aişe rivayetinde: Hz. Peygamber Fetih günü biat için gelen Hind'e elindeki kınayı çıkarıp gelmesini söyler. O kınayı çıkarıp geldikten sonra elini kabul eder ve biat alır (İbn kesir, IV, 354)

SÖZÜN ÖZÜ: Bu hususta azimet mümkün olduğunca sakınmaktır. Fakat muhatabın yanlış anlayacağı durumlarda, hassaten inancınızı ilzam edecek durumlarda, hele onun onurunu rencide edecek ve sizden nefret ettireceğini bildiğiniz durumlarda bu ruhsatı kullanmak azimetin ta kendisi olabilmektedir.

2.Zatı âlinizden ricam beni meşgul eden şu suallerimden aydınlatmanızı ve ilminizden nasiplendirmeniz bazı hadisleri sahih olmadığını Allahın izniyle öğrenmiş bulunuyoruz. ”ümmetimin âlimleri ben-i İsrail peygamberleri gibidir” bu hadis sahih midir bir sualimde “bu Kur'an yedi harf üzerine nazil oldu” bu hadisin izahatını lütfederseniz bizi memnun edersiniz Bu suallerimle sizi manevi sıkıntıya koymaktan Allaha sığınır ve sizden hakkınızı helal etmenizi istirham ederim.

** Birinci hadis sahih değildir. Ayrıntısına girecek vaktim yok.

İkinci hadis senet yönünden sahihtir. Anlaşılmasında problem olmuştur.

Yedi harf üzerine nazil olması, aslında o zamanki Arap yazısında noktalama ve harekeleme olmadığı için Müslümanların düşeceği muhtemel okuma sıkıntılarına karşı nebevi bir toleransı ifade eder. Bu kıraatlar olarak yansımıştır bize. Yedi rakamsal bir değer ifade etmekten çok berdan fazlalığı ifade eder.

(Cevaplar Mustafa İslamoğlu'na aittir)

Huseyni

Müdavim
bu kadınlarla tokalaşma konusunda sakındığımız zaman oluyor ama öyle durumlar oluyoki buna mani olamıyorsunuz. Allah niyetimizi bozmasın demekten başka aklıma fazla bişey gelmiyor. bide şunu hatırladım heralde hadisti"ameller niyetlere göredir."

molla_zehra

Well-known member
nuruvuslat ' Alıntı:
bu kadınlarla tokalaşma konusunda sakındığımız zaman oluyor ama öyle durumlar oluyoki buna mani olamıyorsunuz. Allah niyetimizi bozmasın demekten başka aklıma fazla bişey gelmiyor. bide şunu hatırladım heralde hadisti"ameller niyetlere göredir."
EVET HADİSTİR..
İNŞ.TEALA ALLAH O ZOR DURUMLARA DÜŞÜRMESİN LAKİN RUHSATTA VAR İNŞ.

hasret

Well-known member
ALLAH ALLAH cok şaşırdım müslüman bi devlette olmasak bu yanliş anlama sözkonusu olabilir,ama biz müslümanız ne yani bazıları yanlış anlamasın diye ben sürekli dinimden tavizmi vereyim?Bi zahmet karsı cinsde ögrensin neden tokalaşmadığımı...
kaldı ki bide karsılasıyoruz ve dinen caiz değil diyoruz, bence orda elini vermektense bu sekilde yaklasmak bi derece onu düsünmeye sevkeder.

Elif_Gibi

Well-known member
bazıları bilmiyor yada kendisi pekde dikkat etmediği için elini uzatıyor...

kimiside biliyor inadına kendince karşıdaki kişiyi zor drumda bırakmak için tokalaşmak istiyor...

velhasılı kelam...

bu gibi durumlarla karşılaştığımız oluyor malesef..

Allah fitneci ve cahil insanalrdan eylemesin ve onlardan uzak tutsunbizleri...