SORU-CEVAP(2)

molla_zehra

Well-known member
1-'Şefaatim büyük günah işleyenler içindir.' sözü sahih hadis midir? Yahut anlaşılması gereken ne olabilir?

**"Şefaatim büyük günah işleyenleredir" hadisi senet olarak bazı imamlar tarafından sahih sayılmıştır ve bu hadis "Büyük günah işleyenler de Allah'ın rahmetini ummalıdırlar" anlamına gelir. Bu da doğrudur; hangi günahı işlerse işlesin kişi Allah'ın rahmetinden umut kesmemelidir.

2-Ben yeni tanıştığım bir kızla 1 yıl içinde evlenmeyi düşünüyorum, ancak aile olarak onları tanısam da kızın kendisiyle de daha yakından tanışmak istiyorum, bu durumda nikahsız olarak ona mesaj çekebilir miyim? Onunla telefonda konuşabilir miyim? İnternette görüşebilir miyim?, onunla yüz yüze görüşebilir miyim? Yada tüm bunların rakamsal bir karşılığı var mıdır? Yani hangisini kaç kez ne kadar yapabilirim?

**Allah yuvanızı cennetin dünyadaki şubesi kılsın. Nişanlılık (hıtbe) bir nikah değildir, fakat yabancı gibi de değildir artık size. Mesaj çekebilir, cinsel içerikli olmayan ama sevgi içerikli olan sözler söyleyebilirsiniz. Telefonda konuşabilirsiniz. İnternette görüşebilirsiniz, fakat cinsellik karıştırmadan. Bu yasaktır. Yüzyüze görüşebilirsiniz, fakat başbaşa kapalı bir mekanda kalmanız yasaktır, evleninceye kadar. Bunların rakamsal bir karşılığı yoktur, olamaz. Siz ve müstakbel eşiniz Allah'ın koyduğu sınırlara riayet etmek şartıyla insani bir ilişki kurmanızda beis olamaz. Allah hassasiyetinizi ödüllendirsin.

3-İnternetki bazı siteler belli ürünleri belli günlerde piyasa
fiyatının altında satıyorlar ve her üyeye o gün için en fazla 3 tane
alma hakkı tanıyorlar. Ben de bu sitelerden satabileceğimi düşündüğüm
ürünleri alıp, üzerine bir miktar kâr koyup yine internetten, açık
arttırma usulüyle satış yapılan sitelerden satıyorum. Dün edebe
mugayyir olarak size yöneltiğim soruda sözünü ettiğim forumda ise
insanlar benim bu davranışımın, fırsat sitelerinden gerçekten o ürüne
ihtiyaç duyup o ürünü almak isteyenlerin hakkını yemek olduğunu iddia
ettiler. Ben söz konusu üründen 3 tane aldığım için başkalarının
almasına engel oluyormuşum. Çünkü ürün gerçekten ucuz olunca kısa
sürede tükeniyor. Almak isteyenler yetişememiş oluyorlar. Hatta benim
yaptığımın karaborsacılığa girdiğini söyleyenler de oldu.
Benim sizden ricam, bu tür bir ticaret gerçekten fırsatçılık,
stokçuluk, karaborsacılık olarak değerlendirilebilir mi? Bu konuda
beni aydınlatırsanız sevinirim..

**Açıklamalarınızdan yola çıkarak açıkça söyleyebilirim ki yaptığınız helaldir. Tıpkı bir tüccarın piyasayı kollayıp malı ucuz bulunca bastırıp alıp onu üzerine kar koyarak açık pazarda (internette) pazarlamasıdır.

Yaptığınız karaborsacılığa (ihtikar) girmez. Zira yasak olan "tekeldir". siz tekel değilsiniz ki. Fırsatçılık sayılabılır. Ama bu tür bir fırsatçılık yasak değil ki. Fırsatları her akıllı insan değerlendirir, değerlendirmelidir de. Yoksa kazanamaz. Siz bunu yapmakla:

a) başkasını aldatarak zarar vermiyorsunuz,

b) bir başkasının hukukunu çiğnemiyor ve haksız kazanç sağlamıyorsunuz,

c) aksine Allah size gayretinizin karsılığı olarak rızık veriyor.

Hassasiyetiniz için de teşekkür ederim.

4-burçlarla ilgili bilgi verir misiniz?

** Burçlar zaten var. Fakat bunlar üzerine yazılanlar spekülasyon. belki yüzyılların birikimine dayandığı için belli oranda bir isabet de tutturulabilir. Fakat asıl tehlike insanın iradesini ve kendi kendisini değiştirme ve terbiye etme yeteneğini olumsuz etkilemesi. Bu çok önemli. Onun için burç hurafesine itibar etmemek lazım. İnsanlara "değişmeme ve gelişmeme" bahanesi sunan bir fatalizmi yerleştiriyor. Vahyin temel değerleriyle uyumlu değil.

5-Amerikan ürünleri hakkındaki düşüncenizi öğrenmek istiyorum. Özellikle müslümanları para kazanma hırsı hakkında resmen hastalığa düşürerek manevi emeklerini sömürerek insanları bu ürünleri satınalma ve tüketmeye teşvik etmektedirler.Çok süratli bir biçimde insanları bu ürünlere karşı bir de savunma psikolojisiyle savunarak en yakın aile bireylerini etki altına almaları beni tâ derinden yaralamıştır. Bu durum karşısında çaresiz kalmanın ızdırabını bu ürünlerin kandırmacasını nasıl anlatmanın yolunu sizlerle paylaşmayı uygun buldum.

**Ben bu tür organizasyonlara başından beri karşıyım ve kaç kez açıkladım. Amway, Aloe-Vera, Tapperware gibi şebeke usulü çalışan şirketlerin müslümanlar para için daisi olmamalı:
1. Dostlukları paraya tahvil ettikleri için
2. Daha çok kazanma hırsı her şeyin önüne geçtiği için
3. Karanlık şirketler olduğu için,
4. Vahşi kapitalizmin tarikatları gibi işlev gördüğü için
5. En tehlikeli yanlış mübah gibi görünen yanlış olduğu için

(cevaplar Mustafa islamoğluna aittir.)