Meal okurken dikkat edilecek kurallar

kasif1

Well-known member

Değerli arkadaşlar,

1. Öncelikle Kur'an Mealini baştan sona okumak üzere kendinize uyan bir program yapın.
(Mesela: Benim mealim 320 sayfa (Fatihadan Nas'a) Bir ayda bitirmek için günlük okumanız gereken sayfa adedi: 10 sayfa.
Hergün 10 sayfalık bir bölüm okursanız, 1 Ay sonra baştan sona bir meal bitirmiş olursunuz.)

2. Her Sureyi okuduktan sonra kısaca o surenin bir özetini çıkarın.
(Mesela: 1-10. ayetlerde şu konu işleniyor. 11-19. ayetlerde bu konu işleniyor. gibi.)

3. Her sureyi bitirdikten sonra o surede Yüce Rabbimizin bize neleri emredip; nelerden sakındırdığını maddeler halinde çıkarmaya çalışın.
(Emirler ve Yasaklar başlığı altında maddeler halinde emirleri yazıp, parentez içinde bu emrin hangi ayette geçtiğini de yazın ki daha sonra ben bu emri hangi ayetten çıkarmıştım diye şaşırmayın.)

4. İlk Meal çalışmanızı yaparken Kur'an'ın tamamını bitirmeden kesin yargılara varmayın. Çünkü belki ileride okuyacağınız başka bir ayet ve karşılaşacağınız başka bir hükümle fikriniz değişecek ve bazı eksik parçalar yerine oturacaktır. (Mesela: İçki ile ilgili ilk ayeti okuduğunuzda size içkinin kesin haram olduğunu söylemeyecektir. Siz de o ayetle yetindiğinizde demek ki içki kesin olarak haram değilmiş gibi kanaat oluşturabilir. Ama daha sonra içki ile ilgili diğer ayetleri de okuyunca eksik bilginiz tamamlanmış olacak ve zihninizde daha doğru hüküm oluşacaktır.)

5. Kur'an'ın indiriliş sürecinde tedrici olarak/aşama aşama hükümlerin indirildiğini unutmayın.

6. Kur'an'a yaklaşırken "işittik ver itaat ettik." anlayışıyle okuyun. Kur'an'ı zihnimizdekilerin tasdikçisi olarak değil; temizleyicisi olarak görün. Kur'an'ın bize en doğru yolu göstereceğine inanarak okuyun ve Hükmü ilahiye teslim olun.

7. Her ayetin diğer ayetlerle mutlaka bir bağlantısın olduğunu düşünün. Hiç bir ayeti üstündeki ve altındaki ayetlerden bağımsız olarak yorumlamaya kalkışmayın. O zaman bağlamından uzaklaşıp, yanlış çıkarımların kapısını aralarsınız.

8. Kur'an Mealini o şekilde okuyun ki biri size Allahu Teala şöyle buyuruyor diye bir söz aktardığında bunun bir ayet olup olmadığını, bir bakışta hissedin. Hatta bu ayetin hangi surenin neresinde geçtiğini de tespit edebilin.

Allah hepimizin Kur'an çalışmalarında gayretini artırsın ve Kur'an hidayeti ile iki cihanımızı aydınlatsın!"