Saçı Ve Başı Örtülü ama Tesettürsüz?

nurhadimi

üye Sorumlusu
oo taifei nisa baya mütala da bulunmuş :) maşallah

evet aynen yazıda anlatıldığı durum ben gecenlerde kadıkoyde yaşadım resmini çekecektim ama yürüyüp gidiyorlardı peşlerine düşemedim.. iki çocuk iki kız ama nasıl sarmaş dolaş yürüyorlar adeta 4 lü baraj kurmuşlar.. çocuklarda kızlarda liseli dir muhtemelen.. çocukları görseniz saçlar başlar bi uçuk kaçık, pantolon bellerinden düşmek üzere incecik oğlan koooca kemer tokası, üstlerindeki manto bi acayip buruşuk bişey tam bi zamane genci bile onların yanında efendi kalır yani.. siz düşünün..

şimdi bu elemanlar böyle sarıldıkları kızlar da diz altına kadar bi çok da bol sayılmayacak etek, üstünde de dar diyebileceğim cırtt sarı bişey baş da kapalı(!) ama nasıl becerebilmişlerse o kapalılık şöyle: mal müdürlüğünün önüne dizilmiş satılacak devlet malları meydanda olurya işte bunlarında her şeyi öyle... diğer kız da aynı biçimde.. bu dörtlü böyle son derece samimi bi halde 4 lü baraj gibi kadıkoyde milletin içinde yürüyorlardı, ben de bakakaldım bu hale..

resmlerini çekecektim ama beni gectiler arkalarından gidip milletin içinde resmlerini de çeksem bu sefer ben yanlış anlaşılırım diye çekmedim ama keşke çekseydim de sizlere gösterseydim rezilleri..

şimdi bu manzarayı görenler, bu rezilliği bütün başı kapalılara atfediyorlar malesef. işte bunlar böyle diyorlar...

sayın taifei nisa sizlerden rica ediyorum içinizde böyleleri varsa, lütfen ama lütfen böyle denilmesine sebeb olacak bişey yapmayın.. en azından açıkta.. günahınız sizinle Allah arasında olması ayrıdır (ki bu durumda Allah bu gunahı Settar ismi hakkı için örtebilir, sizi cezalandırmayabilir) bir de görgü şahitlerinin önünde o gunahı işlemek ayrıdır..

şimdi gidişat kötü demek yanlış bence, ümitvar olunuz.......... islamın sadası olacaktır diyor üstadımız.. şimdi eskiden camilerde gençleri görmek pek alışıldık bişey değildi ama şimdi camiye devam etme yaşı epey düştü yani gençlerden de camiye devam edenler arttı, eskiden normal cami cemaati de bu gunkinden daha azdı..

diğer yandan tamam esrar hap filan lise seviyesine düşmüş doğrudur, ama tesettür de lise seviyesine indi, artık liseye giden kızlarda bahçede başını açıp giriyor.. demekki bu inancı daha küçük yaşlara verebiliyoruz artık.. eskiden universitelerde cemaatte kalanların sayısı bir bölüm içinde bir elin parmaklarını ya gecer ya gecemezdi, ama şimdi bizim sınıfın bile yarısı cemaatten, kızların yarısı tesettürlü.. yani sayımız artıyor..

hocaefendinin dediği gibi eskiden universiteleri bırakın liselerde dindar kimse bulmak zordu,, eskiden okullara zorunlu din dersi konulması için uğraşıldığı zamanlar oldu bu ülkede.. bu halimize şükretmek lazım..

tabiki tsettürün manasını kavrayamadan aile isteğiyle kapanmış genc kızlar var ve malesef bazıları hevesatını dinliyor, taşıdığı örtüye layık davranmıyor..

gecenlerde otobusteyim, en arkada 2-3 kapalı kız oturuyor, makyaj yapılmış, giyinilmiş, rujdan fondotene allığa kadar yok yok,, otobus kadıköyun trafiğinden çok yavaş hareket ediyor, dışardan da hip hop çı tipli neden yaşadığını bilmyen bi erkekli kızlı gürüh geçiyor, bu dışardakiler bu kapalılara bir söz söyledi veya kötü bir hareket yaptılar, bu içerdeki kızda o dışardakilere bakarak, argo çirkin bir söz söyledi,,,, sesli olarak,,,, otobusteki herkes bu kapalılara baktı, şimdi millet bilmiyor ki dışardan ona bir kötü davranış karşılığında kız öle bi söz söyledi... velev ki bilinse bile bu kızın o sözü sölemesi çok çirkindir.. ve insanların gözünde orda suçlu duruma düşen bu kapalı oldu, çünkü dışardakinin ne yaptığını bilmiyorlar veya göremediler.. orda eminimki birileri içinden işte kapalı kapalı ahlaklı dedikleri de bunlar demiştir... malesef...

sayın taifei nisa lütfen böyle demelerine sebeb olacak şeyler yapmayın, yapan arkadaşlarınızı bu olayı anlatarak onları rencide etmeden uyarın..

evet maşallah dolu tarafından bakabilmek çok güzel

zaten bilinçli olsalar bukadar uç yaşamazlar...

Tarihci

Marmara Tarih
bardağa dolu tarafından bakmaya ne dersinşz hiç olmazsa nefsini yenip başlarını örtmüşler

Neden örttüklerini bir Allah bilir..

ben öyle kapalı kızlar gördüm ki başı açık olsa o kadar dikkatleri üstüne çekmez.. dehşet kapalı yani :) şimdi bu acaba daha güzel görünmesine bir araç oldğu için mi kapatıyor başını yoksa dikkat çekmemek amaçlı tesettür için mi?

muamma...

nurhadimi

üye Sorumlusu
Neden örttüklerini bir Allah bilir..

ben öyle kapalı kızlar gördüm ki başı açık olsa o kadar dikkatleri üstüne çekmez.. dehşet kapalı yani :) şimdi bu acaba daha güzel görünmesine bir araç oldğu için mi kapatıyor başını yoksa dikkat çekmemek amaçlı tesettür için mi?

muamma...

ben asla haksızsınız demiyorum birkez daha bu konu açılmıştı ve belkide buradaki eleştrilerden çok daha sert eleştrilerim vardı evet şimdi hala geçerli eleştrilerim ama artık biraz daha esnek bakabilmemiz gerektiğini düşünüyorum birkaç olay yaşadıktan sonra - ki birini siz biliyorsunuz -
daha esnek bakabilmemiz gerektiğini düşünmeye başladım

temel olmadan nefsin ne olduğunu ve bizim içimize neden yerleştirildiğini bilmeden onlara tutup bu yaptığın yanlış dersek ters tepebilir

evet karşıyım tüm bu hallere pantolon makyaj karşıdan duyulacak kadar parfüm dikkat çekici eşarp örtümü yahut tıklayan ince çivi topuk ...

ama bunların yanısıra bulunduğumuz zaman AHİRZAMAN bir ahirzaman genci dışarı çıktığında 100 yönden günah üstüne hücum ediyorken bunu bile başarabilmeleri ... belki de sadece kendimi kandırıyorumdur lakin yine de güzel bir umut

isa-nisa ilişkisine gelinceeeee :014::dft007:

böyle bişey olmamalı bu konuda esnek bakamıyorum onun için hiç eleştri yapmamam en doğrusu

Tarihci

Marmara Tarih
ben asla haksızsınız demiyorum birkez daha bu konu açılmıştı ve belkide buradaki eleştrilerden çok daha sert eleştrilerim vardı evet şimdi hala geçerli eleştrilerim ama artık biraz daha esnek bakabilmemiz gerektiğini düşünüyorum birkaç olay yaşadıktan sonra - ki birini siz biliyorsunuz -
daha esnek bakabilmemiz gerektiğini düşünmeye başladım

temel olmadan nefsin ne olduğunu ve bizim içimize neden yerleştirildiğini bilmeden onlara tutup bu yaptığın yanlış dersek ters tepebilir

evet karşıyım tüm bu hallere pantolon makyaj karşıdan duyulacak kadar parfüm dikkat çekici eşarp örtümü yahut tıklayan ince çivi topuk ...

ama bunların yanısıra bulunduğumuz zaman AHİRZAMAN bir ahirzaman genci dışarı çıktığında 100 yönden günah üstüne hücum ediyorken bunu bile başarabilmeleri ... belki de sadece kendimi kandırıyorumdur lakin yine de güzel bir umut

isa-nisa ilişkisine gelinceeeee :014::dft007:

böyle bişey olmamalı bu konuda esnek bakamıyorum onun için hiç eleştri yapmamam en doğrusu

evet güzel bir umut ama çok küçük bir umut ışığı..

Tesettüre uygun ise örtü mukaddestir, tesettüre uymuyorsa örtülen bezden ibarettir..

Niye örtüyorum başımı diye bir sorar insan kendine,, Allah ın emri dir diye.. Amacı nedir? erkekler tarafından namahrem yerlerin görülmemesi, güzelliğin teşhir edilmemesi, dikkat çekilmemesi... peki benim örtüm bunları sağlıyor mu? evet ise ne ala, hayır ise muamma...

nurhadimi

üye Sorumlusu
evet güzel bir umut ama çok küçük bir umut ışığı..

Tesettüre uygun ise örtü mukaddestir, tesettüre uymuyorsa örtülen bezden ibarettir..

Niye örtüyorum başımı diye bir sorar insan kendine,, Allah ın emri dir diye.. Amacı nedir? erkekler tarafından namahrem yerlerin görülmemesi, güzelliğin teşhir edilmemesi, dikkat çekilmemesi... peki benim örtüm bunları sağlıyor mu? evet ise ne ala, hayır ise muamma...

son NOKTA :045:

GuLSerbeti

Well-known member
bu zaman ve mekanda mesela istanbulda, tesettur kiyafetinin siyah renk olmasi daha cok dikkat cektigi dogrumudur, kardesler birde size sorayim :) yani artik ortalik o kadar rengarenk olmus ki siyah dikkat ceker olmus.. :) sizce bu dogrumu... ? nefsin bir yaniltmasimidir? yada haklilik payi olabilirmi, varsa bu dikkat cekme iyimidir kotumudur ? ne dersiniz?

Tarihci

Marmara Tarih
Bazı yerlerde siyah çarşaf en çok dikkati çeken kıyafet oluyor evet ancak bu bir şey değiştirmiyor çünkü dikkat çekip bakılsa da bir şey görülemiyor, nefse hoş gelebilecek hiçbir kısmı olmadığından bakılmıyor.. ancak herkes gibi normal açık bir kimse kalabalıktan biri olduğu için dikkat çok çekmiyor belki ama neticede bakıldığında günah kazandırıyor, çarşaf ise bakılsa bile günah kazandırabileceği bir tarafı yok.

hulusi

Well-known member
Konuyu baştan vakıf olmadım ama gördüğüm kadarıyla mevzu tesettür.Yakın tarihde yaşamış,Kuran ve sünneten sonra rehber edindiğimiz BEDİÜZZAMAN hzleri 24.lemada şöyle der:

''Ve kesretle vaki olduğundan, cidden şiddetle namahremlerden fıtratı korkar ve cibilliyeti sakınmak ister. Ve tesettürle, namahremin iştahını açmamak ve tecavüzüne meydan vermemek, zayıf hilkati emreder ve kuvvetli ihtar eder. Ve bir siperi ve kalesi, çarşafı olduğunu gösteriyor.''
Rabbim yolunda bizleri samimi eyle başta benim nefsimi dua ile:((