Ramazan Nükteleri..

zeyhak_

Well-known member
Borcun Var mı??

Bir ramazan günü III. Mustafa'nın veziri Koca Ragıp Paşa'nın konağında yapılan sohbet esnasında Ragıp Paşa Şair Haşmet'e hitaben:
- 'Senin de borcun var mı Haşmet?' diye sorar ve ondan sonra şu cevabı alır:
- Evet efendim, mahalle bakkalına bin kuruş, kasaba beş yüz kuruş... Ragıp Paşa sorusunun anlaşılmadığını düşünerek şu açıklamayla birlikte tekrarladı sorusunu:
- 'Ben onu sormuyorum, oruç borcun var mı?' Şair Haşmet bu soruyu şöyle cevaplamış:
- Paşam, oruç borcunu ALLAH sorar; sizin soracağınız kul borcudur.

zeyhak_

Well-known member
Aşıkların sözü ciddiye alınmaz

- Hüdhüd kuşu dişisini yanına çağırdığında eşi nazlanıp onun davetini kabul etmez. Bunun üzerine Hüdhüd kuşu: "Ben senin için dünyayı Hz. Süleyman'ın tahtı da dahil alt üst edebilecekken niçin beni reddediyorsun?" der.
Süleyman Hüdhüd'ün bu sözünü duyunca onu yanına çağırıp: Sen kimsin ki böyle yapacaksın? Ne cesaretle böyle konuştun?" diye sorar. Hüdhüd, Hz. Süleyman'a şu cevabı verir: "Ey ALLAH'ın Peygamberi! Aşıkların sözü ciddiye alınmaz ki."

zeyhak_

Well-known member
Tutun, işte hırsız budur

Adamın biri Hz. Süleyman'a gelerek, kazlarının çalındığını ve bunu komşularının yaptığını iddia etmiş. Hz. Süleyman hemen halkı mescide toplamış ve: "İçinizde biri hem komşusunun kazlarını çalıyor, hem de çaldığı kazların tüyleri kafasında olduğu halde utanmadan mescide geliyor" demiş.
Hırsız bu sözleri duyar duymaz eliyle başını sıvazlamaya başlamış. Onun bu halini gören Süleyman şöyle buyurmuş: "Tutun, işte hırsız budur."

zeyhak_

Well-known member
Kapıya sahip ol!

Hoca, çocukken bir sabah annesi, onu yanına çağırmış: "Oğlum, biz komşularla göl kıyısında çamaşır yıkayacağız. Bugünlerde hırsızlar çoğaldı. Sen burada kal da eve kapıya sahip ol, aman evladım, göreyim seni!" demiş. Annesi gittikten bir süre sonra komşulardan biri gelerek, "Annene söyle, akşama size geleceğiz" demiş. Küçük Nasreddin, ne etsin de bu haberi annesine ulaştırsın? Düşünmüş, taşınmış, sonra kapıyı yerinden söktüğü gibi sırtlanmış ve göl kenarına varmış. Annesi bu hali görünce şaşırakalmış... "Ne oluyor, ne yapıyorsun?" diye bağırmış. O da şu cevabı vermiş: "Sen bana 'Kapıya sahip ol!' demedin mi? Ben de oldum işte! Hem senin isteğini yerine getirdim, hem de komşunun!.."

zeyhak_

Well-known member
3 molla misafir

Nasreddin Hoca'nın evine bir gün, 3 molla misafirliğe gelmiş. Hepsi de birbirinden obur şeylermiş. Hoca, masaya ne yemek çıkarmışsa, silip süpürmüşler. O kadar ki sahanlarda yemek bitince, bunu da "sünnettir" diye, ekmekle iyice sıyırmışlar. Bu sırada odaya Hoca'nın oğlu girmiş.

Mollalar Hoca'yı memnun etmek için, "Aman ne güzel çocuk... Adı ne bunun?" diye sormuşlar. Hoca: "Adı Farz'dır" demiş. Mollalar saşırıp birbirlerine bakmışlar: -Bu ne biçim isim Hoca Efendi? Şimdiye kadar hiç böyle bir isim duymamaştık! Hoca hemen taşı gediğine koymuş: -Ya, sünnet diyeyim de, onu da mı yiyesiniz?

zeyhak_

Well-known member
10 sene önce...

Hoca'ya yaşını sorarlar, "40" diye yanıtlar. "Tam 40!" 10 sene sonra aynı soruyu yine "40" diye yanıtlayınca, "Eee hocam, 10 yıl önce de 40 yaşında olduğunu söylemiştin" derler. Hoca, hiç bozmadan: "Evladım, erkek adam sözünden döner mi, 40 dediysek 40'tır!"

zeyhak_

Well-known member
Herkes anlasın diye...
Hoca eşeğini pazara götürüp satılığa çıkartmış. Eşek pek huysuzlanmış. Kuyruğuna elleyeni tepmiş, dişine bakanın elini ısırmış... Tellal, "Hoca" demiş. "Bu huysuz eşeği kimse almaz. Geri götür." Hoca, altta kalmamış: "Satmak için değil, bu eşekten neler çektiğimi anlasınlar diye getirdim!"

zeyhak_

Well-known member
adamın biri hergün hanımını zorlayarak sahura kaldırıyor yemek hazırlatıp sahur yiyormuş sonrada orucu.birgün beşgün bu böyle sürerken kadın artık dayanamamış ve ;
-ya herif sende hiç vicdan yokmu orucu tutmuyorsun bana zorla sahur hazırlatıyorsun demiş
adam ;
oruç farz.sahur yemek sünnet değilmi diye sormuş
kadın evet demiş
adam
-e hanım farzı yapmıyorsak sünnetidemi yapmayalım demiş...

zeyhak_

Well-known member
ramazan geliyor!!!

Adamin biri 2 kilo kahve ile eve gelmis. Hanim.
- niye aldin evde vardi
- eee ramazan geliyor
ertesi gün 1 çuval seker ile gelmiş, hanimı:
- evde daha çok vardi,neden aldın diye sormuş.
- eeeeee ramazan geliyor ,demiş beyi
kadin bir gün evde iken kapı çalınmış,kapıyı açmış bir adam karşısında..kimsiniz diye sormuş ; adam; ben yeni kapıcınız abla adım ramazan demiş . kadin bütün ramazan bayrami hazirlik paketini almis vermis ve demis ki buyrun ramazan bey bizde bunu sizin için hazirladik.

zeyhak_

Well-known member
Oruç tutan Bektasinin biri pek fena susamis.Vakit geçirmek için kirda giderken bakmis gürül gürül akan bir çesme... Adeta kendinden geçmis bir halde agzini dayayip likir likir içmeye baslamis.Bu sirada oradan geçen biri görüp:

-Aman erenler ne yaptin?Oruç gitti, diye seslenmis.

Bektasi, agzinin iki yanindan süzülen sular bagrina dogru inerken cevap vermis:

-Oruç gitti, ama fakire de can geldi!

zeyhak_

Well-known member
Dursun Temel'e sormuş ;
-oruçlu oruçlu kaç hamsi yiyebilursun temel?
-100 tane yiyebilurum
-hadi ordan yesen yesen 1 tane yiyebilursun gerisini oruçsuz yemiş olirsun ,demiş.
bu espri Temel'in çok hoşuna gitmiş.bir gün yolda giderken Cemal'i görmüş ve hemen sormuş;
-uşağum oruçlu oruçlu kaç hamsi yiyebilursun?
Cemal;
-50 tane ,demiş
-ha uşağum 100 tane deseydun sana müthiş bir espri yapacaktum, demiş

zeyhak_

Well-known member
Hem de Oruçluydum
Camide gencin biri çok güzel namaz kılıyormuş. Onu görenler gıptayla:
- "Vay be ne kadar da huşu içinde namaz kılıyor" demişler. Genç namazını bitirmiş, Kendine bakanlara dönerek:

- "Sadece namaz mı? Ben hem de oruçluydum." demiş.

zeyhak_

Well-known member
SARAYDA İFTAR

Harun Reşid bir Ramazan günü Behlül‘e tembih etti:

- Akşam namazında camiye git, namaza gelen herkesi iftara davet et.

Akşam oldu, namaz kılındı, namazdan sonra Behlül 5-10 kişilik bir grupla çıka geldi. Harun Reşid şaşırdı:

- Behlül bunlar kim? Ben sana namaza gelen herkesi saraya iftara çağır diye tembih etmedim mi? Sen o kadar cemaatin arasından bir sofralık bile adam getirmemişsin..

- Efendimiz, siz bana camiye gelenleri değil, namaza gelenleri iftara çağır dediniz. Namazdan sonra bendeniz cami kapısında durdum, çıkan herkese hocanın namaz kıldırırken hangi sureyi okuduğunu sordum. Onu da yalnız bu getirdiğim kişiler bildi. Camiye gelen çoktu ama namaza gelen demek ki yalnız bunlarmış

zeyhak_

Well-known member
Adamın biri ramazan günü erik yiyormuş. Bunu gören adam:
- Yahu, Müslüman olan böyle oruç yer mi? demiş.
Adam:
- Hayır oruçluyum, cevabını verince adam, avurdunun şişliğini işaret ederek:
- Ağzındaki nedir? diye sormuş.
Adam:
- Eriktir, demiş, iftara kadar yumuşasın diye ağzımda tutuyorum