Osman ibni âs (r.a.)

Kýrýk Testi

Well-known member
Tam ismi Osman ibni Ebî Âs’tır (r.a.). Sakif kabilesine mensuptur. Sakif kabilesinden bir hey’et Resul-i Ekreme (a.s.m.) geldiğinde heyette bulunanların yaş itibariyle en küçüğüydü. Herkes Resulullah’ın (a.s.m.) huzuruna varmak için can atıyordu. En küçük o olduğu için, develeri beklemek de ona düşmüştü. Heyet dışarı çıkmıştı. Ancak o Hz. Peygamberi (a.s.m.) görmek istiyordu. Sonunda bu emeline ulaştı ve “Ey Allah’ın Resulü, beni dinde derin anlayış sahibi yapması ve ilim öğrenmeyi nasip etmesi için Allah’a duâ et” dedi. Efendimiz (a.s.m.) “Ne dedin?” diye sordu. Sözünü tekrar etti. Bunun üzerine “Benden arkadaşlarının hiç birinin istemediği şeyi istedin. Git, sen onların başkanısın. Kavmin arasında sana gelenlerin de başkanısın” buyurdu. İbni Âs (r.a.) büyüyünce ilim ve takvâ sahibi oldu.

Osman ibni Ebî Âs’ın (r.a.) annesi Fatıma binti Abdullah’dır. Resullah’ın doğumunda bizzat yanında bulunmuştur. O anki durumu şöyle anlatır:

“Resulullah’ın doğumunda yanında bulunmuştum. O gece evde bulunan eşyalardan hangisine baktıysam onun parladığını, evin nurla dolduğunu gördüm. Yıldızların bana doğru yaklaştığını, sanki üzerime düşecekmiş gibi olduğunu gördüm.”