Kağıtlar Para Oldu !

topraktoprak

Well-known member
Bediüzzaman ' ın Burdur ' da yaşadığı medar-ı hayret bir hatıra :

Şahit : Muhyiddin-i Hamid i kanalıyla gelen Şeyh Abdulvahhab-ı Hamid ' den : ( Muhyiddin-i Hamidi , Mardinin alimlerinden olup , Üstad Bediüzzaman gençken Mardin' de bulunduğu sıralarda , ondan ders almış , bilahare de polislik mesleğine girmiş ve emekli olmuş bir insan . Bu zat , Burdur 'a sürgüne giden akrabalarından ve Mardin 'in tanınmış meşayihlerinden olan Abdulvahhab-ı Hamidi ' den bunu dinlemiş..Mardin ' li Hacı Ahmed Ensari ' de bu zattan bizzat dinlemiştir . Hatıra aynen şöyledir )

'' Biz Burdur 'a menfi olarak gittiğimizde Bediüzzaman ' ı oraya getirdiler. Sık sık görüşüyorduk . Oranın yerli halkı , alimi, memuru , hatta askeri zabitleri de Bediüzzaman ' ın ziyaretine çok gelirlerdi . Üstad bir camide arasıra vaaz ederlerdi.Birgün kolordu kumandanı camiye gelip Bediüzzaman ' ın va'zanı dinledi . Çok mütehassis kaldı . Camiden çıktıktan sonra , Üstad la görüşmek istedi ve Cami odasında ki Üstadın kaldığı yerde Onu ziyaret etti.Sonrada yine hususi bir ziyaret için Üstad'ın ikametgahına gelmeyi arzu ettiğini söyledi. Üstad ' dakaldığı yeri söyledi . İkinci günü kumandan yaveri ile birlikte Üstad ın ziyaretine geldiler . Bende hazır idim.

Paşa' nın yaveri Üsatd'a kapalı bir zarf takdim etti ve '' Paşa hazretlerini hediyesidir '' söyledi.Hz. Üstad zarfı açtı , içinde para olduğunu ve bir tek beşyüzlük lira olduğunu görünce , kumandana teşekkür ederek . '' Benim paraya ihtiyacım yoktur '' dedi. Kumandan ısrar etti : '' benim helal paramdır , lütfen kabul buyurunuz '' dedi.

Kumandanın bu samimi ısrarı karşısında , Bediüzzaman bir talebesine dedi ki : '' Git bana biraz beyaz kağıt getir '' talebe gitti , getirdi. Üstad o beyaz kağıttan , aynen o beşyüzlük kağıt para ebadında 2-3 tane kesti. O beşyüzlük kağıt paraya bunları sararak oturduğu kilimin altına koydu , biraz sonra çıkardı , hepsi beşyüzlük olmuştu . Kumanda gösterdi ve '' Nasıl benim paraya ihtiyacım var mı ? '' dedi.
Kumandan hayret içinde kalarak , sadece sükut etti. Sonra üstad kumandana hitaben '' Mademki Allah rızası için bunu sadaka olarak bana vermek istedin , şimdi senin sadakan makbul olarak bir kaç kat arttı . Bütün bunları al kendi namına muhtaç ve müstehak kimslere dağıtıver '' dedi

Kumandan çok sevindi ve hemen yaverine emretti : '' Git bozdur ve fakirlere dağıt '' .Yaver , paraları aldı gitti bozdurdu ve fakir fukaraya dağıttı geldi . ''
NOTALAN ------ NAKLEDEN------ ŞAHİTLER
Abdulkadir Badıllı------ Hacı Ahmed Ensari -----Mardinli Selim Meral ve Ceylanpınarlı Molla Sabri Alkış
Alıntı...