Ibretlik

Bab-ý Esrar

Yeni Üye
"Selâmün aleyküm" şeklinde bir girizgah yapmam, 37 yıllık hayatımı düşündüğümde ne yazık ki riyakarlıktan öteye gidemeyecek...

Annemi pek hatırladığımı söyleyemem. Küçük yaştan itibaren yanında kaldığım babam ise en hafif tabiriyle "çapkın"dı. Fakat beraber olduğu her hanımı, annemin yerine koymamı bekledi bir şekilde. Yaşın getirdiği isyankarlık ve cahillik birleşince ona bu konuda hep sorun yarattım ve 18 yaşımda evden ayrı yaşamaya başladım.

Okurken bir yandan da çalıştım. Üniversiteden sonra Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı kokartlı rehber olarak on yılı aşkın süre boyunca Almanya ve almanca konuşulan diğer ülkelerden gelen özel gruplara hizmet verdim. Bu sayede Anadolu'nun birçok yerinde defalarca bulunma fırsatım da oldu. Bilenler bilir, bu işi yaparken bir gün yabancı medya mensuplarıyla Güneydoğu Anadolu'nun herhangi bir yerinde Kürt ya da Ermeni meselesini tartışırken bir başka gün Kapadokya'da rahiplerden oluşan bir grupla Selçuklu Dönemi'nde bölgedeki kiliselerin durumunu konuşabilirsiniz. Ya da tarihçilerle Truva’nın antik Helen kültüründen ziyade tamamen Anadolu’ya ait olduğunu. Rehberliğin dışında acentaların yönetiminde de görev aldım. İşimi seviyordum aslında.

Fakat sonrasında kendimi reklam sektöründe buldum. Kısa sürede önemli moda markalarına, reklam ajanslarına ve müzisyenlere fotoğraf ve video hizmeti, marka geliştirme vb. hizmetler vermeye başladık.

Tamamen batı kültürünün esiri olmuş çevremdeki insanların bana gıpta ettiklerini, imrendiklerini söyledikleri bir hayatım vardı kısacası. İlluminati gibi çeşitli imalarda bulunup beni de dahil etmek istediklerini söyleyen, birlikte iş yaptığımız firma sahipleri bile oldu.

Fakat kısa bir süre önce eşimden boşandım. Bir seneyi aşkın bir şekilde ilişkimizi kurtarabilmek için elimden geleni yapmaya çalışmama rağmen olmadı. Az ya da çok tüm birikimimizi boşandığım eşime bıraktım tereddüt etmeden. Üstelik beni aldattığı halde. Evi, arabayı, eşyaları, banka hesabını vs. Hata yaptığımı düşünmekte haklısınız ama sonuçta 10 senesi resmi nikahlı olmak üzere 12 senelik eşimdi. Benden sonra kimseye muhtaç olmadan kendi ayaklarının üzerinde durabilmesi istediğim tek şeydi.

Ve iş hayatımda başarılı olup para kazanma konusunda sıkıntım olmadı hiç. Yaptığım her işte iyi bir yerlere gelme imkanım oldu bir şekilde. Kısa sürede her şeyi toparlayabilir, daha da ileriye götürebilir ve hayatıma devam edebilirdim.

Fakat artık yaşadığım her şey o kadar boş, o kadar manasız geliyor ki…Aslında hiçbir zaman içerisinde yer aldığım sahte dünyanın gerçek olduğunu düşünmedim doğrusu ama bu gerçeklik beni artık o kadar esir aldı, ruhumu sardı ki kendimle birlikte herşeyi bilinçli bir şekilde yok etmeye başladım.

Bu akşam nerede kalacağımı bile bilmiyorum mesela. Boşanmayla birlikte evi boşalttığım halde kendime yeni bir ev de ayarlamadım. Bir akşam bir yerde, diğer akşam başka bir yerde kalıyorum bir süredir. Sahte hayatlar yaşayan insanlarla sahte sohbetler yapıp, sahte gülücüklerle bezeli sahte akşamlar yaşıyorum sadece.

Klişe olacak ama her şeyi geride bırakıp bir balıkçı kasabasında ya da çiftlikte, kalacak yer ve yemek karşılığında çalışmayı bile düşünüyorum. Nereye olduğunu hiç düşünmeden bir bilet alıp uzaklaşmak istiyorum sadece her şeyden. Bunun bir çözüm olmadığını da bilmeme rağmen. Kendimden, içi boş ve hiçbir manası olmayan yaşamlardan bu şekilde kaçamam ki…

Yemek bile yemiyorum doğru dürüst. Çok iyi bildiğim yollarda yanlış yönlere sapıp, en az 15-20 dakika bunu farkına bile varmıyorum. Bugün tüm gün ofiste olmama rağmen yapılması gerekilen hiçbir şeyi yapmayıp, buradaki yazıları okudum sadece.

Neyi fark ettim peki bu son günlerde biliyor musunuz? Hayatım boyunca genelde şehrin en “modern” semtlerinde oturmuş olmama rağmen, varoş olarak tanımlanan ya da tarihi dokusunu nispeten kaybetmemiş semtlerdeki insanları, birbirleriyle olan ilişkilerini uzaktan da olsa izlerken huzur buluyorum. Ezan sesi huzur veriyor. Mezarlıklarda dolaşırken huzur buluyorum.

Etrafımda beni anlayabilecek hiç kimse yok. O yüzden affınıza sığınarak içimi olduğu gibi döktüm. Bu yazıyı okuyan herkesin vaktini aldığım için ne olur hakkınızı helal edin. Fakat sabahları uyanmak istemiyorum. Aslında sonsuza dek uymak istiyorum. Affı olmayacak bir günah işlemekten korkuyorum.

Tutunmaya çalışıyorum ama tutunacak hiçbir şey bulamıyorum…

ASHAB-I BEDR

Well-known member
Ve Aleyküm Selam ve Rahmatullah Kardeşim..

Öncelikle aramıza hoşgeldin.Kainatta tesadüflerin olmadığını hepimiz çok iyi biliyoruz.Sizin de burada olmanıza ve bu satırları eminimki içtenlikle karalamanıza sebep olan Zat vardır.Yani bazı zamanlar insanın mantığı,aklı duruyor herşeyi bildiğimizi sandığımız dönemlerimiz oluyor misalen..Herşeye kendimizin çare olabileceğini sandığımız zamanlar..

Ama inan kendimiz aciziz başta..Kendimiz bu gibi imtihanlarda nasıl hareket edebileceğimizi bilemesek de Cenab-ı Hak bi şekilde yönlendiriyor.Aynen sizde olduğu gibi..

Allah (c.c) sizi en yakın zamanda inşaAllah selamete çıkartır.Lakin kapıların bazısı içe dönüktür. Az biraz bazen çekilirsek görürüz ki kapılar dışa doğru değil bize doğru açıktır.Sıkıntılarımız yüzünden biz o kapıyı hep dışarı açmaya çalışıyoruz.

Nitekim de önünde duruyoruz.Az çekilsek bize doğru açılacak inşaAllah..Ezan sesine kulak verin güzel kardeşim..O ses size dokunuyorsa..Dua zamanı gelmiş demektir.İhtiyaç vardır.

Kendinize de çok iyi bakın.Çünkü Rabbani birer ayetsiniz.Taşıdığınız ayet çok değerli..Kıymetini siz bilin inşaAllah..Siz bildikçe o kıymeti sıkıntıların hepsi de dağılacak inşaAllah...

Nereden başlayacağınıza bir an evvel karar verin.Bu satırları yazan kardeşimin gayet dimdik ayakta durabilen bir ruhaniyete sahip olduğunu görüyorum.Bitirmek kolaydır.Yok etmek,zarar vermek..Ama başlangıçları yapan insanlar hep gözde ve hep örnek hayatlardır.

Allah'a şükür deyin yeni adımlar atın fakat öncekilerden daha sağlam olmalı..Allah'ın izniyle O'na teslim olan hiçbir zarar etmez.Bu günler de geçecek Allah'ın izniyle..Bizi de sevindirin hatta bi kardeşimiz daha olsun aramızda :)

Allah'a emanet olun güzel kardeşim..

Dua ile..

Son düzenleme:

Muvahhid1

Well-known member
"ve aleykum selam " diyerek selam verdiniz kabul edıyorum . ARamıza Hoşgeldınız . Hayatınız dünya zevkının zehırlı baal gıbı olduğunu , lezzetı nisbetınde elemi acı dolu gunlerı beraberınde getırdığını aşikare gösterıyo .. Bunun tek nedenı kalplerımızı dunyanın geçici zevk eğlencesıne daldırıp , yaratılış gayemızı unutmak ve en önemlisi Allahı unutmak. . Size önerim Kuranı Kerim mealini baştan sona okumanız , inandığınız dine yakınlık göstermenız .. Okuduktan sonra eminim ki tutunulacak sığınılacak bir Rabbin varlığını hatırlayacaksınız kardeşim..
Huzuru sağda solda aramayın bence , huzurun tek adresı Allah'tır .. O'na yönelin
kardeşim, yaşadığınız her kötü güne tövbe ile sünger çekın .. Ancak o zaman manevi güzelliğe erer ruhunuzu rahata kavuşturursunuz . Selam ve dua ile ..

Denis

Well-known member
Aleyküm Selam ve Rahmetullah..

Hoşgeldiniz ne iyi ettiniz buraya gelmekle.. :)

Sizin için bu bir dönüm noktası olmuş, o yüzden bu duyguları yaşıyorsunuz.

Herkesin hayatı güllük gülistanlık değil elbette,

bu hayatın bir imtihan olduğunu biliyorsunuzdur o yüzden size huzur veren şeylere yönelin.

Bakın 12 yıllık eşinizle bile o yuvayı bozmamak için gayret ederken sizi seven

Rabbimizin sizi sevmesi için hiç çaba gayret sarfetmeyecemisiniz!!!

Artık sizde farkındasınız o hayatın nekadar anlamsız olduğunu ve size huzur veren şeylerin ne olduğunu

Rabbimizin bize ne kadar kıymet verdiğini bilseniz.....

Sohbetlere, etkinliklere katılın kendinize yeni bir çevre edinin, geçmişe bir sünger çekin o sahtelikleri bir kenara bırakın.

Göreceksiniz sohbetlere katılmaya başlayınca hayata daha farklı bakacaksınız.

Hangi ilde olduğunuzu yazarsanız kardeşlerimiz sizlere yardımcı olacaktır,

Allah (c.c.) yardımcınız olsun kardeşim selametle..

Denis

Well-known member
ALLAHA SIGINMAK

Denemekten , çabalamaktan yorulup cesaretin kırıldığında, bil ki...
ALLAH (c.c.) ne kadar uğraştığını görüyor,

Kalbin taş kesilecek kadar agladıgında, bil ki...

ALLAH (c.c.) döktügün gözyaşlarını sayıyor,

Hayatın durdugunu, zamanın aleyhine işledigini düşündügünde
bil ki..

ALLAH (c.c.) seni izliyor,

Hayallerin yıkılmış, umudun kalmamış ve kendi kendine neden böyle diye soruyorsan bil ki...

ALLAH (c.c.) cevabını biliyor,

Hiç neden yokken, içinde tuhaf bir huzur hissettiginde, bil ki...

ALLAH (c.c.) sana fısıldıyor,

Bütün işlerin yolunda gidiyor ve teşekkür etmek için her an bir neden daha oluyorsa, bil ki...

ALLAH (c.c) seni kolluyor,

Bütün kalbinle diledigin şey,sonunda gerçek olduysa, bil ki...

ALLAH (c.c.) sana gülümsüyor,

Nerede olursan ol, ne düşünürsen düşün, ne yaparsan yap,
bil ki ALLAH (c.c.) biliyor...

Bab-ý Esrar

Yeni Üye
Samimiyetiniz bana tarif edemeyeceğim bir huzur verdi. Allah hepinizden razı olur inşaAllah...

İstanbul'dayım. Çaresiz, yenilmiş ve çırılçıplak bir şekilde kapınızı çalsam, iflah olur muyum sizce? Tutunacak bir dal bulabilir miyim ki içi boş, manasız geçirdiğim onca zamandan sonra?

Allah'a emanet olun...

teblið

Vefasýz
İmtihan....İmtihan...İmtihan....;

İşte ,hayatta çektiğimiz tüm dertlerin tüm çelişkilerin ,tüm sapmaların ,tüm gelgitlerin ,tüm acıların ,aldanmışların ,altatılmışiarın ve tabi tüm gözyaşların tek adı özetle İMTİHANDIR kardeşim;

Dilerseniz en başa dönelim ;Yanlış anlamadıysam ,annenizden ayrı büyümüşsünüz .Serde YETİMLİK var..O yüzdendir yüreğinizdeki bu kırgınlık bu mahsunluk ve samimi bu itiraflar..Hayatta ne kadar güçlü olursanız olun (maddi) sol yanınız mahzundur ..Bilirim o derdi kardeş..Sizde anne ,bizdede babasızlık kaderimizin ilk basamağı oldu..İtiraf ediyor ve sizi çok anlıyorum çok çok zordur bu imtihan..İnsanın yaşı ne kadar büyürse büyüsün her darda kaldığı zaman omuzunda ağlayacağı bir ebeveynin varlığını hep arar iç aleminde ..Ama unutma ki Cenabı Hakk sevdiği kullarına dertlerin büyüklerini verirmiş..Yanlış anlamayın muhterem kardeşim bu sözü biz değil peygamberler ve islam büyükleri söylemiş bizlere nasihat etmişlerdir..

Hangi gecenin sonu aydınlık değildir ki,,Hangi kışın sonu bahar değildir öyle değil mi? Nasıl ki zaman geçmeye mahkumsa inanın dertlerde hızla geçmeye mazi olmaya mahkumdur..

Biliyormusunuz siz farkında olmadan Cenabı Hakka yaklaşmışsınız bile ..Nasıl mı? Cenabı Hakka yaklaşmak illa bedeni ibadetler olmaz ki..Kalben duyduğunuz pişmanlıklarda bir nevii tevbedir inşl..

Yeterki siz kalbinizdeki ve dilinizde bu güzel samimiyeti koruyun ve asla kaybetmeyin..İbadet nerde başlar biliyormusunuz kardeş,En evvela Cenabı Hakkın (c.c) buyrduğu gibi beytimden (kabe)daha kıymetli dediği İnsanın KALBİDİR..tEVBELERDE ORDA BAŞLAR AMELLERDE VE NİYETTE KALPTE BAŞLAR..;

Amenna ve sadakna Yüce Allah (c.c) ne günah işlerseniz işleyin tevebeleri kabul edendir ..Yeterki o RAHMET KAPISINA edeble gidin....

UNUTMA KARDEŞİM;
Hata yapan müminin yapması gereken, hatasından ibret almak, pişman olup doğruya yönelmek, vakit geçirmeden Allah'a sığınmak ve bir daha o hatayı tekrarlamamak üzere gayret göstermektir. Allah'ın Gaffar(merhametlilerin en merhametlisi), Halim, (kullarına karşı çok yumuşak olan) ve Tevvab(bağışlayan ve esirgeyen, tevbeleri kabul edip günahları iyiliklere çeviren) isimleri, hatalarından pişman olan ve tevbe edip Allah'a yönelen müminler üzerinde tecelli eder.

hataları veya günahları ne olursa olsun, hiçbir zaman Allah'ın razı olduğu gibi bir kul olabilmek için geç kalmış değildirler. İnsan yaşamı boyunca ne kadar hata yapmış olursa olsun, din ahlakından ne kadar uzak yaşamış olursa olsun, samimi olarak tevbe ettiği ve samimi bir kalple Allah'a yöneldiği takdirde geçmişte yaptığı hatalarının bağışlanmasını umabilecektir. Ancak önemli olan bu hatalardan ibret almak, benzerlerini bir daha yapmamak için öğüt almaktır.

Bu öğütü nerden alamalıyım dersen kardeş;

Deriz ki evvela islami kitaplara biraz zaman ayırın ..Öyle çok ağır kitaplardan değil daha hafif daha seri okuyabileceğiniz kitaplar hatta romanlar seçin okuyun lütfen..Sonra arkadaş çevrenizi inanan kardeşlerimizden seçin ve lütfen ufak ufak dini sohbetlere iştirak edin.Ve kendinize özellikle manevi hayatınıza biraz zaman ayırın..Göreceksiniz hayatınızın sapmaları yavaş yavaş düzene girecektir inşl.

Bu vesileyle aramıza hoş geldiniz..İnanın burada çok kıymetli müslümanlr var..Çok rahatlıkla aklınıza takılan soruların cevabını bu adreste bulabilrsiniz inşl..yeter ki biraz gayert edin birazda zaman ayırın göreceksiniz ki bu kainatta yanlız değilsiniz ne iman yolun da nede çekilen dertler adresinde..;

Çok kalbi duygularımla sizi selamlıyor ,Rabbimden bunca ki hayatınızda selametlikler diliyorum muhterem kardeşim..

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Hz. Nuh a.s. O ki insanlığın ikinci babası kavmine her defasında Allah'ı tebliğ ettiğinde bütün kapıları kapatıyorlardı, nitekim O da bir insan olarak çok sıkıştığında Allah'a yakarmış ve "Rabbi inni mağlub fentasir (Mağlub oldum Rabbim yardım et!)" diyerek dua etmişti.

Ve

Her insan "Rabbi inni mağlub fentasir" dedikce

Allahu Teala Kur'an-ı Azimüşşanında "İnnalleha meassabirun (Muhakkak ki Allah sabredenlerle beraberdir)" diye cevap veriyor. Bu ayeti kerimenin evvelinde de yolu gösteriyor: "Ey iman edenler! Sabır göstererek ve namazı vesile kılarak Allah'tan yardım dileyin. Muhakkak ki Allah sabredenlerle bareberdir."

Huseyni

Müdavim
Samimiyetiniz bana tarif edemeyeceğim bir huzur verdi. Allah hepinizden razı olur inşaAllah...

İstanbul'dayım. Çaresiz, yenilmiş ve çırılçıplak bir şekilde kapınızı çalsam, iflah olur muyum sizce? Tutunacak bir dal bulabilir miyim ki içi boş, manasız geçirdiğim onca zamandan sonra?

Allah'a emanet olun...

Ve aleyküm selam kardeşim.

Birçok kardeşimin tavsiye ettikleri gibi ben de sohbet ortamlarına katılmanızı öneririm. İstanbul gibi bir yerde çok kolay bu ortamları bulabilirsiniz. Bize Yazin bu bölümden bilgilerinizi bize gönderdiğinizde, ortam konusunda yardımcı olabiliriz. Size dönülmediği takdirde tekrar konu üzerinden güncelleme yapabilirsiniz.

Tutunacak dal konusunda tereddüt etmeyin. Bu hizmetlere kendini adayan kardeşlerimiz, halkaya bir kişinin daha dahil olmasından memnuniyet duyacaklardır.

İflah olmaya gelince; Allah cc. Rahimdir, samimiyetle Kendisine geleni, asla geri çevirmez. Siz bir adım atmışsanız O on adım gelir. Geçmiş zaman uzun gibi görünebilir, Allah cc. kalplerdeki samimiyete bakar. Geçmişi geri getirmeye muktedir değiliz. Yalnız istikbalimizi felakete çevirmemek cüz'i irademiz dahilinde. Samimi pişmanlık günahlarınızı affettirir inşaallah, amin.

Selam ve dua ile.

Bab-ý Esrar

Yeni Üye
Selâmün Aleyküm,

En umutsuz anımda beni yalnız bırakmayarak, bana yardımcı olmaya ve doğru yolu göstermeye çalıştınız. Hepinizden Allah razı olur inşaAllah. Ne yapsam hakkınızı ödeyemem.

Sizlerin tavsiyeleri üzerine dün ilk defa bir sohbete katılma imkanım oldu. Daha mekana ayak bastığım an içimi kaplamaya başlayan huzur, okunan Kuran’ı Kerim ve ardından başlayan sohbet boyunca artarak beni sarıp sarmalayan devam etti. Kuran’dan ayetler okunurken anlamadığım halde bir ara göz yaşlarıma hakim olamayacağımdan korktum. Özüme döndüğümü hissettim en yalın haliyle. Bu duyguyu tanımıyordum...

Orada bulunan kardeşlerimiz de sohbetten sonra beni yalnız bırakmadılar. Herkes gittikten sonra gece geç saatlere kadar sohbet etmeye devam ettik kendi aramızda. Allah onlardan da razı olur inşaAllah. Gece hiç bitmesin istedim. Bir sonraki sohbeti ise sabırsızlıkla bekliyorum.

Şimdi silkelenmek zorundayım. Kendimi bildim bileli içerisinde yer aldığım gaflet dolu dünyanın esiri olmuş çevremden ve manasız hayatımdan kurtulmam gerek bir an önce. Ne kadar sahte ve küfür dolu bir dünyaya hizmet etmişim şu zamana kadar; hem de tüm yeteneklerimle, bilgi ve birikimimle...

Zamanı, yaşadıklarımı geriye alamam ne yazık ki. Son nefesime kadar tüm varlığımla Allah’ın sevdiği bir kulu olabilmek için çabalarsam ancak, şu zamana kadar yaşamış olduğum hayatın pişmanlığını bir nebze de olsa hafifletebilirim belki.

Temizlik gibi ihtiyaçları üstlenmek karşılığında geri kalan bütün vaktimi ibadetle, okumakla, düşünmekle ve Allah yolunda hizmet etmekle geçirebileceğim medreselerin, dergâhların bulunduğu bir dönemde yaşayabilseydim keşke…

Bu vesileyle sizlerin ve geri kalan tüm İslam aleminin kurban bayramını kutlarım.

Allah'a emanet olun...

Denis

Well-known member
Selâmün Aleyküm,

En umutsuz anımda beni yalnız bırakmayarak, bana yardımcı olmaya ve doğru yolu göstermeye çalıştınız. Hepinizden Allah razı olur inşaAllah. Ne yapsam hakkınızı ödeyemem.

Bu vesileyle sizlerin ve geri kalan tüm İslam aleminin kurban bayramını kutlarım.

Allah'a emanet olun...

Aminnnnn......

Aleyküm Selam ve Rahmetullah..

İşte bu dua yeter bize; :)

Rabbimiz bizden razı olsun yeter..

Allah (c.c.) sizden de ve cümlemizden razı olsun, onun sevdiği kul ve habibine hakkıyla ümmet olabilme dileğiyle..

Bizde sizin bayramınızı tebrik eder, ve tüm islam alemine hayırlara vesile olmasını niyaz ederim..

Sizde Rahman ve Rahim olan o en güzele emanetsiniz, dua ile..

Bab-ý Esrar

Yeni Üye
Babı esrar kardeşim..Merakımı mazur görün lütfen..Dün akşam ki sohbete yolunuz nasıl düştü?..Tanıdığınız biri varmıydı o sohbette..??

Hayır, daha önceden tanıdığım hiç kimse yoktu. İçerisinde bulunduğum çevre buradaki maneviyattan o kadar uzak ki. Fakat forumun sohbet bölümünde bazı kardeşlerimiz, birkaç ismin yanı sıra özellikle Sn. Uğur Akkafa'nın sohbetlerini de tavsiye etmişlerdi. Bunun üzerine internette bazı sohbet videolarını izleme fırsatım oldu. Herkese açık sohbet günlerini de web sitesinden öğrenince, kendisini yakından dinlemek için katılmaya karar verdim. Umarım sorunuza cevap verebilmişimdir. Herkese hayırlı akşamlar dilerim...