Dindarlık artıyor mu?

hayatgah

Member
Selamun Aleyküm
dindar kelimesi din kurallarına bağlı anlamına geliyor. dini bilgisi az olan insanlar dindar değil dersek yanılmış oluruz. çünkü onların bazıları bildikleri din kurallarına bağlı insanlar. o yüzden onlara dindar değil diyemeyiz,aynen din kurallarını çok iyi bilipte bu kurallara bağlı olmayan insanlara dindar diyemeyeceğimiz gibi. evet günümüzde dinimizle ilgili çok bilgiyi kısa sürede elde edebiliyoruz gerek cemaatlerden gerekse farklı kaynaklardan. peki yaşayışımız da ne derece bu bilgileri uyguluyoruz? bence şuan çok bilip az yaşıyoruz. acaba az bilip yaşamak mı çok bilip hepsini yaşamasakta etrafımızdakilere bildiklerimizi aktarmak mı?

Ruh

Well-known member
Gosteris ve gosteriscilik, modern sosyal hayatta sadece, ekonomik, siyasal vb. alanlarda degil, din ve dindarlık alanında da kendini gostermeye basladı bence... Yazık ki dini bu sekilde kullanan insanlar bil mevcut...

Ben bilincli insanların sayısının artması karsısında bilgisini yanlıs sekillerde aksettiren insanlarında bir o kadar arttıgını dusunuyorum...

Simdi bu cizgiden bakınca ben enaniyet ile nefsine boyun egen insan sayısının dindarların sayısıyla hemen hemen aynı oldugunu dusunuyorum...
Cevremde 'hocanın dedigini yap yaptıgını yapma' cinsinden din konusunda ahkam kesen bu kadar cok insan olunca...

Neyse Ameller niyetlere goredir... Allah sonumuzu hayr etsin insaallah...

evet dindarlık artıyor son zamanlarda bilinçli olmaya doğruları öğrenmeye çalışan kişiler çok fazla eskiden oturup konuşamadığımız konuları açıkça konuşmaya başladık güzel bi gelişme inşallah dahada yaşayarak artar

ssilent

Yeni Üye
BEnce artması gereken yerde daha da kotulesmektedır ben okumaktayım yanı ımamhatıp lıselerı harıcın de dıger okulların halı ortada yanı arkadaslar daha dune kadar msn , telefon nedır bılmeyen bebeler bıle flort yapmakta bole gıderse daha da dıbe cokecektır .Benım gorusum bu yanı yınede hepınıze tesekkur ederım selametle

Tarihci

Marmara Tarih
BEnce artması gereken yerde daha da kotulesmektedır ben okumaktayım yanı ımamhatıp lıselerı harıcın de dıger okulların halı ortada yanı arkadaslar daha dune kadar msn , telefon nedır bılmeyen bebeler bıle flort yapmakta bole gıderse daha da dıbe cokecektır .Benım gorusum bu yanı yınede hepınıze tesekkur ederım selametle

imam hatiplerin bazılarının durumu normal liselerden de vahim malesef..