Derdimiz Kaygımız Namaz Olsun

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
.

Hazret-i Enes (ra) anlatıyor: Bir adam geldi ve: “Ya Resulallah! Bir günah işledim” dedi O sırada namaz kılınacaktı Cemaat hazırdı Kamet getirildi ve namaz kılındı Adam Resûlullah (asm) ile birlikte namaz kıldı Namazın ardından adam tekrar: “Ya Resulallah! Bir günah işledim” dedi

Peygamber Efendimiz (asm):

“Sen bizimle beraber namaz kılmadın mı?” buyurdu Adam:

“Evet, kıldım ya Resûlallah” dedi Peygamber Efendimiz (asm):

“O halde senin günahın bağışlandı” buyurdu1

Ebu Firas Rabia bin Ka’b el-Eslemi (ra) anlatmıştır: Resûlullah (asm) ile birlikte onun evinin kapısında geceler, ona abdest suyunu ve sair ihtiyaçlarını getirirdim Bir gün bana

“Dile benden!” buyurdu Ben:
“Cennette seninle beraber olmak istiyorum ya Resulallah!” dedim

Allah Resulü (asm):

“Başka?” buyurdu Ben:
“Tek isteğim budur” dedim Allah Resulü (asm):

“O halde çok secde etmek sûretiyle nefsine karşı bana yardımcı ol” buyurdu

Günahlarımızdan bağışlanmanın en kestirme yolu namazdır Allah’ın rızasına ulaşmanın en hızlı yolu namazdır Allah’ı çok zikretmenin en makbul yolu namazdır Nitekim Cenâb-ı Allah: “Beni zikretmek için namaz kıl”3 buyuruyor

Cenâb-ı Allah’ı çok zikretmek önemlidir Çünkü O’nu bizim zikretmemiz, O’nun da bizi makbuliyetle anması demektir İşte âyet: “Beni zikredin Ben de sizi rahmetimle anayım”4 Cenâb-ı Allah’ın bizi rahmetiyle anması bizden razı olması demektir ki, bu dünyaya da, ahirete de bedel bir sonuçtur Bu mutlu sonuca ulaşmanın yolu namazdır

O halde, bırakınız, derdimiz, kaygımız namazdan olsun Bu bize önce O’nun rızasını kazandırır Sonra Cennetini Bütün mezheplere göre, özürsüz de olsa, mü’min olarak, vaktinde kılınmayan namazların kazası olur Boşuna kılınmış olmaz Hiç namaz boşuna olur mu, secde boşuna olur mu, oruç boşuna olur mu, Allah için atılan bir adım boşuna olur mu, Allah için akıtılan bir damla gözyaşı boşuna olur mu?

Bilâkis: Kaza namazı, günlük farzlardan sonra, Allah’a yaklaşmamız ve O’nun rızasını kazanmamız için en makbul namaz cinsidir Bu en makbul namaz formatına girerken, birilerinin ‘Boşuna kılarsın’ sözlerine kulağımızı kapayalım

Kaza namazı borcumuzun ne kadar olduğunu hesaplarken: Eğer mükellef olduğumuz yaşı biliyorsak o yaşı, bilmiyorsak on beş yaşını esas alalım On beş yaşından bu güne kadar yaklaşık ne kadar namaz kıldığımızı hesap edip çıkaralım
Bu noktada galip zannımıza göre hareket edebiliriz Vaktinde kılamadığımız namazları, her vakit namazının ardından veya önünden o vaktin kazasını da kılmak gibi kolay bir prensiple, inşallah kılabiliriz

Namazın sadece farzı kaza edilir Kaç rekâtlı farz ise, aynı rekâtlı kaza kılmakla o vaktin zimmetinden inşallah kurtuluruz Kaza namazı gece, gündüz, sabah, akşam; her vakit kılınır

Vakit namazlarının ardından veya önünden kılma imkânı bulamadığımız zamanlarda, o gün günün her hangi bir vaktinde, meselâ akşam veya geceleyin topluca kılmak da mümkündür

Esas olan bizim başlama niyetimizdir Gerisi kolaydır İnşallah Cenâb-ı Allah yardım edecek ve kolaylık lütfedecektir Bundan emin olalım Allah kabul etsin Âmin

Dipnotlar:
1- Rıyazu’s-Salihin, 434 2- Rıyazu’s-Salihin, 106 3- Taha Sûresi: 14 4- Bakara Sûresi: 152