Cennet ve Cehennem

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Cennet ve Cehennem

Cenâb-ı Hak buyuruyor:

“Biz yeryüzündeki her şeyi yer için bir süs yaptık ki, insanları deneyelim. Bakalım hangisi en güzel işleri yapacak” (Kehf, 7)

Rasûlullah (sav) buyurdular:

“Cennetin kapısında durup baktım. Bir de gördüm ki, içeri girenlerin çoğu yoksullardı. Zenginler ise hesap görmek için alıkonulmuştu. Cehennemlik olduğu kesinleşenlerin de ateşe girmesi emrolunmuştu. Cehennemin de kapısında durup baktım. Bir de gördüm ki, cehenneme girenlerin çoğu kadınlardı.” (Buhârî, Rikak 51, Nikâh 87; Müslim, Zikir 93)

Ebû Saîd el-Hudrî (ra)’den rivayet edildiğine göre Peygamber (sav) şöyle buyurdu:
Cennet ile cehennem münakaşa ettiler.
Cehennem:
“-Bende zorbalar ve kibirliler var,” dedi.
Cennet:
“-Bende yalnız zayıflar ve yoksullar var,” dedi.
Bunun üzerine Allah Teâlâ onların çekişmesini şöyle halletti:
“-Ey cennet! Sen benim rahmetimsin, dilediğime seninle merhamet ederim. Ey cehennem! Sen de benim azâbımsın. Dilediğime seninle azâb ederim. Ben her ikinizi de dolduracağım.” (Müslim, Cennet 34; Buhârî, Tefsîru sûre (50), 1, Tevhîd 25. Tirmizî, Cennet 22)

Her Güne Bir Esma-ül Hüsna (Allah’ın En Güzel İsimleri)
el-Hakk: Varlığı ve ulûhiyeti kesin olan, inkârı mümkün olmayan, ezelî ve ebedî olan ve değişmeksizin var olan nihâî gerçek, kimseye muhtaç olmayan, sözü en doğru olan, eşyayı hikmetin gereğine göre icad eden demektir.

Kısa Günün Kârı
Allah’ım günahlarımızı bir daha işlememek üzere bağışla! Amin!