ALTIN KaLeM YARISMASI

Huseyni

Müdavim
Yarışmanın Jüri heyeti var mı?Varsa kimler,meslekleri nedir?

kırımlı kardeş; Yarışmamızın jüri heyeti şimdilik yönetim kadrosundan oluşmaktadır. Yönetim kadrosunun meslekleri muhteliftir. Kesin kriterler henüz belirlenmemiş olmakla birlikte; konunun, akıcılığı, etkileyiciliği, verdiği ders ve imla kuralları üzerinden değerlendirmelerde bulunacağız. Yarışmayı başlatırken bunu amatörce düşündük ve zamanla, talep yoğunluğuna da bağlı olarak rayına oturtmayı hedefliyoruz. İnşaallah ilerleyen zamanlarda profesyonel bir kadro oluşturabiliriz. Tavsiyeleriniz de gerekirse değerlendirilecektir.

topraktoprak

Well-known member
:037:GÖNLÜMÜN SULTANI HABİBİM:037:

:037:Yine gökler delindi ve bütün kalplere Nur yağıyor.:037:

:037:Dünya sevginin sıcaklığıyla çepeçevre sarıldı.:037:

:037:Sen bir yağmursun gökten indirilen:037:

:037:Ve tabiatın canlanmasına vesile olan bereketsin.:037:

:037:Yağmursun sen:037:

:037:Çisil çisil yağan ve kurumuş topraklara hayat verensin.:037:

:037:Sen bir bulutsun Ey NEBİ.:037:

:037:Nasıl ki bulutlar görevini yapınca bir koku bırakır ardında:037:

:037:Ve her rengi bir güzellik diyarı bir gök kuşağı,:037:

:037: Sen de öylesin Ey ALLAH’ ın Resulü.:037:

:037:Nurlu bir ışıksın, gazellerden gelen misk-i amber kokususun.:037:

:037:Yananlar yandı durdu, tıpkı ocaklar gibi…:037:

:037:Ben de o yananlardan biriydim.:037:

:037:Ateş çemberinin içinde tektim, çaresizdim, üşüyordu kalbim.:037:

:037:Ama benim yüreğimi sevginle kızgın çöllere çevirdin.:037:

:037:Bütün bunları yaparken gönlünde :037:
:037:Ne Cehennem korkusu ne de Cennet sevdası… :037:

:037:Yalnızca İlahi rıza vardı.:037:

:037:Çünkü sen gönderilmiş olan Peygamber'lerin en seçkiniydin.:037:

:037:Bizler incecik kıvrım kıvrımdık, yalnız tek bir harf idik koskocaman :037:bir kitapta. :037:

:037:Sen kitaplar yazdın bizlerle.:037:

:037:Yükseklere çıkarmak için bizleri, :037:

:037:Sevginden ve sabrından bir merdiven koydun gökyüzüne. :037:

:037:Karanlık gecelerime bir fener oldun.:037:

:037:Güz geldi sarardık, :037:

:037:Yeşerttin. :037:

:037:Kış oldu titredik, :037:

:037:Isıttın.:037:

:037:Aşamadık hırçın rüzgârları, :037:

:037:Rüzgârların önüne set oldun.:037:

:037:Kıramadık acıların zincirlerini, :037:

:037:Sevginle sen biledin yüreğimizdeki titrek Mevla ateşini.:037:

:037:Bizim için Ümmet'in için hazana çevirdin ömrünün baharını.:037:

:037:Terk ettin dünyanın bütün lezzetlerini ve zevklerini, tahtını.:037:

:037:Aç kaldın mübarek karnına taş bağlayacak derecede.:037:

:037:Gülmedin hep hüzünlendin.:037:

:037:Seni hep incittiler, ama sen gene de :037:

:037:“Onlara karışmayın, eğer gerçeği bilselerdi böyle yapmazlardı” :037:
dedin :037:

:037:Ey Gönlümün Sultanı.:037:

:037:Ben yüreğimin gergefinde çileleri dokurken :037:

:037:Sen parmaklarınla kanayan yaraları iyileştirdin.:037:

:037:Yüreğinde yüz binlerce sevgi fidanı, :037:

:037:Milyonlarca merhamet tohumu yeşerttin.:037:

:037:Sen Ümmet'ine daima iyiliği ve doğruluğu öğütledin.:037:

:037:Sen bize sadece sevginin ve merhametinin güzelliğini değil,:037:

:037:Bilginin ve ilmin aydınlığını da gösterdin.:037:

:037:Önüne çıkan bütün dikenleri ellerinle güle çevirdin.:037:

:037:Yıktın gönlümdeki bütün Küfür Dağlarını.:037:

:037:Bekle bizleri Ey Nebi… :037:

:037:Bir gün o Mübarek Beldelere geleceğiz.:037:

:037:Senin hep bizleri görmek istediğin gibi,:037:

:037:Emeğinin karşılığını verebilmek için, :037:

:037:İlmimizle, bilgimizle, sevgimizle… :037:

:037:Senin Ümmet'ine yakışır şekilde geleceğiz inşaALLAH.:037:

:037:Haydi, bütün güzel kelimeleri bir araya getirin:037:

:037:Ve kitaplar yazın sayfa sayfa.:037:

:037:Ben sözlükteki bütün güzel kelimeleri bir araya getirdim:037:

:037:GÖNLÜMÜN SULTANI HABİBİM:037:

carslan

Yeni Üye
Altin kalem yarismasi
Etrafimizdaki hersey bizlere biseyler fisildiyor.Agaclar,kuslar,toprak,gokyuzu,yagmur,ruzgar,gok gurultusu...Hepsi ayni dili konusuyor.
Sonbahari bitirmek uzere oldugumuz su gunlerde gozume takiliyor yapraklar.Sararmis,ruzgarla yollarda savrulan yapraklar...
Yere egildim ve ruzgar alip goturmeden bi yaprak aldim elime.Ve kisa ama derin bi dusunceye daldim:
Bu elimde tuttugum sapsari olmus yaprak bi zamanlar yemyesildi degil mi?
Tipki benim gibi genc,canli,rengarenk,hayat doluydu.
Simdi ise solmus bi yaprak var avuclarimda,aynen aynaya baktigimda gordugum solmus yuzum gibi.

Elime aldigim sararmis yapraga tekrar tekrar baktim;Nasil da kurumussun dedim,oysa yemyesil sallaniyordun dallarda binbir edayla.Ve kurumus yaprak bu sefer de kirismis ellerimi hatira getirdi.

Sen degil miydin gokyuzune yakin agaclarin dallarinda bir o yana bir bu yana dans edip duran?Umar miydin ki birgun gelecek ve ayaklar altina duseceksin?Dondum kendime baktim:
Gencligimde makam,mansip icin tukettigim yillarim; ne arkama ne de ileriye bakmadan gecirdigim zamanlarim...Simdi ise kaybettigim degerlerim...Merdivenin en ust basamagindan yere cakilmak gibi bisey.

Sert bi ruzgar carpti yuzume ve elimde tuttugum sararmis yaprak da kaciverdi avuclarimdan.Kostum ardindan ama yetisemedim .Ayni o yapragin kacip gitmesi gibi genclik yillarim da boyle hizlica gecmisti iste.

Bi kac dakika once tuttugum yapragi simdi guclukle gorebiliyordum,gozden kaybolmak uzereydi.Sert bir ruzgar daha esti ve etraftaki tozu,topragi ile sararmis yapragin uzerini orttu.
Yapraga seslendim var gucumle:
Sen ki bi zamanlar yesilliginle goz kamastiriyorken simdilerde yerde bile gorunmez oldun.Bi avuc toprak orttu ustunu.
Ve olumun soguklugu carpti yuzume...
Bi gun sen de .... dedim.

Yagan yagmur beni kendime getirdi.Topragin kokusunu icime cektim.Ellerime,avuclarima tekrar baktim,yuzume dokundum.Henuz toprak altinda kalmis bi yaprak degildim,Sukredip yoluma devam ettim.
Biraz once kulagima fisildayan yapraklar simdi kulagimi catlacircasina haykiriordu.
''Olmeden once olun''

nimet06

Well-known member
16 ekim 1986 perşembe.İSKENDERUN' un varoş mahallesinden birisi.Okuldan eve hızlı adımlarla yürürken içinde tarifi imkansız bir hüzün,bir durgunluk var .Nedendir bilmiyordu ama eve yaklaşmışken adımları geri geri gidiyordu.Evin kapısına vardığında evin önünde,içeride bir kalabalık gördü..Çocukça duygularla ne olduğunu anlamaya çalıştı.Neden evleri böyle kalabalıktı.Kömür gözleri annesini aradı.Annesini bulduğunda gözleri kıpkırmızı olmuş, o güzel yüzü solmuştu.Anne ! Diye seslendi.Anne ne oldu neden komşularımız ,amcalar,teyzeler bizde .Neden herkes üzgün.Annesi cevap veremedi.Kelimeler boğazına düğümlenmişti sanki.Sadece gözlerini kaçırdı ondan.Saçlarını okşadı.Bahtsız yavrum.Kadersizim diyebildi.Kömür gözlü küçük kız bir anlam veremedi annesinin bu sözlerine.Ama anne neden böyle konuşuyorsun ne oldu söyle bana dedi.Yoksa babama birşey mi oldu! Annesi daha fazla dayanamadı.Gözlerinden akan yaşları gizlemeye çalışarak.Baban rahatsızlanmış.Babam! diyebildi sadece.Birşey yok dediler.Adana'ya kaldırmışlar dedi komşu teyze.Ama ama neden herkes başın sağolsun diyor anne! deyince artık annesi dayanamadı ve ağlayarak içeriye koştu.Komşu teyzelerden birisi babanı kaybettik yavrum dedi.O artık cennette.Seni oradan izliyor dedi.Küçük kızın kalbine bir bıçak saplandı.Ağlamak istedi ama hayret gözyaşı gelmedi gözünden ağlayamadı.Hayır inanmıyorum size yalan söylüyorsunuz dedi.Babam ölmüş olamaz daha dün onu hastanede ziyarete gittim.Çok iyiydi.Hatta beraber bulmaca bile çözdük.Bugün de ziyarete gidecektim ama ziyaret saatine yetişemedim.Hem benim babam beni bırakıp ta gitmez dedi.Hem doğumgünümde söz vermişti hastanaden çıkıp evimizde olacaktı.Babam verdiği sözü tutar dedi.İçeriye koştu yatağa girdi ve yorganı kafasına çekti.ağlayamadı bir türlü.kimseyle konuşmadı.Ertesi gün Cuma günü babasının cenazesini getirdiler eve .Son bir kez onu görmek istedi.Görmek .........
ama göstermediler.Küçüksün doğru olmaz dediler.Ne kadar yalvardıysa da dinlemediler.Sadece yeşil kefenine dokundu.İşte o zaman gözünden yaşlar aktı.Ağladı ağladı...o ağladıkça herkes ağlamaya başladı.Mezarlığa gittiler.Babasına dualar etti.Etti ama hala inanmıyordu.Zaten son günlerinde hep yanındaydı .sadece o yanındaydı.Hastaneye yatmadan önce o baktı babasına.Çok sevdiği çayını getirdi.Yemeğini yedirdi.Ölümünden sonra eşyalarını ihtiyacı olanlara dağıtmak istediler.Ama o babasıyla son çözdükleri bulmacayı.Babası bulmaca çözmeyi çok severdi.Son çözdükleri ve yarım kalan bulmacayı sakladı.Ona verdiği son harçlığı,gözlüğünü,işçi tulumunu sakladı .Büyük bir istekle aldığı ansiklopediyi sakladı.Araştırmaya,edebiyata çok meraklıydı .İlkokul mezunu olmasına rağmen kendini geliştirmişti.Annesine yazmış olduğu şiiri sakladı.Ona yapmış olduğu resimleri.Bir ressam kadar iyi resim yapardı .Gördüğü bir resmi,nesneyi,figürü resme dökerdi.

Seni çok özlüyorum baba.Tam 23 yıl oldu ama seni hiç unutmadım ve ölene kadar da unutmayacağım.Seni rüyamda gördüğüm zaman sanki yanımdasın gibi oluyor.Hiç gitmemiş gibi...RABBİM MEKANINI CENNET ETSİN.Günahlarını af etsin.NUR İÇİNDE YAT.Çok sevdiğin bu gül senin için.