Zeynep binti hâris

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi

Tam adı Zeynep binti Hâris’tir. Hayber Yahudilerinden Sellâm ibni Mişkem’in karısıdır. Yahudiler Peygamber Efendimizle (a.s.m.) savaş kararını onun kocasının evinde almışlardı. Savaşta Zeynep’in kocası da kardeşi de öldürüldü. Bunun üzerine Zeynep, Resul-i Ekrem Efendimizden (a.s.m.) ve Müslümanlardan intikam almak amacıyla bir keçi kızartarak içine zehir katmış ve onlara takdim etmişti. Resul-i Ekrem Efendimiz (a.s.m.) kızarmış etten bir lokma aldıktan sonra ağzından çıkardı ve Sahabelere “Bu keçi zehirlidir, yemeyiniz” buyurdular. Ancak Bişr ibni Berâ (r.a.) bir lokma yutmuş ve zehirin tesiriyle hastalanmış bir müddet sonrada vefat etmişti. Bu olay üzerine Efendimiz (a.s.m.) Zeynep binti Hâris’i çağırarak “Bu keçiyi zehirledin mi?” diye sordu.
Kadın: “Bunu sana kim bildirdi?” dedi.
Efendimiz (a.s.m.): “Elimdeki şu kol” buyurdu.
Kadın: “Evet, zehirlemiştim.” diye itiraf etti.
Efendimiz (a.s.m.): “Niçin bunu yaptın?” buyurdular.
Kadın: “Anlamak istedim, eğer sen gerçekten bir peygamber isen bu sana zarar vermez, yok eğer değilsen bununla insanları senden kurtarmak istedim.”

Bunun üzerine bir rivayete göre kadın Müslüman olmuş ve affedilmiş, diğer bir rivayete göre ise Bişr ibni Berâ’ya (r.a.) karşılık, kısas uygulanarak öldürülmüştür.