''Zaruret haramı helal derecesine getirir''

Sergerdan

Well-known member
İşte şu kaide ise, küllî değil.

-Bu kaide her zaman geçerli,mutlak bir şey degil.

Zaruret eğer haram yoluyla olmamış ise, haramı helâl etmeye sebebiyet verir.

-Zaruret eger haram yoluyla o noktaya gelmemişse zaruret eder o durumu.

Yoksa sû'-i ihtiyarıyla, gayr-ı meşru sebeblerle zaruret olmuş ise,

-İnsana verilen seçimin,ihtiyarın su-i istimalinden dogmaması gerekir.

haramı helâl edemez, ruhsatlı ahkâmlara medâr olamaz, özür teşkil edemez.

-Özür olmaz,helal olmaz,ruhsat saglamaz tersine kusur olur.Çok güzel bir örnek verilmiş:

wwwsunnainfo459wu7.jpg

Meselâ: Bir adam sû'-i ihtiyarıyla, haram bir tarzda kendini sarhoş etse; tasarrufatı, ülemâ-i Şeriatça aleyhinde câridir, mâzur sayılmaz. Tatlîk etse, talâkı vâki olur. Bir cinâyet etse, ceza görür. Fakat sû'-i ihtiyarıyla olmazsa, talâk vâki olmaz, ceza da görmez. Hem meselâ, bir içki mübtelâsı zaruret derecesinde mübtelâ olsa da, diyemez ki: "Zarurettir, bana helâldir."

-Birisi kendini sarhoş etse o sırada işledigi suçun cezasını yüklenir,ihtiyarı dışında olmuşsa sonuç dogurmaz.Hem tiryaki bir içkici diyemez ki zarurettir bana helal olmuştur artık.

wwwsunnainfo474la9.jpg

Bu konu benim için şu açıdan önemli.Aynı hataya düşüyor muyum diye sorarım kendime.Yanlış bir şey söylememek için en azından şu söylenebilir diye düşünüyorum.Bizler de zarurettir,ihtiyaçtır diye ''mekruh'' bir durumda bulunuyor olabiliriz.Yukarıdaki konu net ama ben gündelik hayata uyarlamak,teşbih etmek istedim.

Bir derdin dermanı hadden,gerekli olandan geçse başka derde dert olurmuş onun gibi bizim de bir ihtiyaçtan,arzudan dogmuş hareketlerimiz hadden geçmiş olabilir mi?

Televizyon izlemek,müzik dinlemek,süslenmek ve güzel görünmek,gezmek tozmak,arkadaşlarla sohbet etmek,siyaset konuşmak....hayatımızda belirgin durumda olan herhangi birşey mübtela veya onu andırır bir duruma gelmiş olabilir mi?

yorumlarınız,gözlemleriniz var mı dermandan geçen helallerimize dair?

SaYa

Well-known member
Televi zyon izleme k,müzik dinlem ek,süslenmek ve güzel görünmek,gezmek tozmak,arkadaşlarla sohbet etmek,siyaset konuşmak.... bunları çok daha önemli işler varken hayatımızın tamamını kaplamasına izin vermiş durumdayız . neredeyse zamanımızın tamamını bunlarla geçiriyoruz . bunları zaruri durumlarında değil hayat tarzı olarak almaya başaldık. hani araçtan çok amaç edindik . ne yazık ki.......... halbuki tek amacımız olmalı ve her şeyide bu amaç uğrunda araç olarak kullanmalıyız............_________________________________________________Bu konu benim için şu açıdan önemli.Aynı hataya düşüyor muyum diye sorarım kendim e.Yanl ış bir şey söylememek için en azından şu söylenebilir diye düşünüyorum.Bizler de zarure ttir,ihtiyaçtır diye ''mekruh'' bir durumd a bulunu yor olabil iriz.Y ukarıdaki konu net ama ben gündelik hayata uyarla mak,teşbih etmek istedi m.
evet gerçekten de çok net bir şekilde açıklanmış. bende düşünüyorum bir şey haram kılınmışsa hiç bir zaruret onu helalleştiremez. yani Rabbimiz ( haşa) bilmiyor muki yasakladığı bir şeye bizim ihtiyacımız olabileceğini. böyle bir şey olabilirmi.

Sergerdan

Well-known member
Tarihci ' Alıntı:
zaten fıtrat islam üzeredir... söz konusu fetva istisnalar içindir..

Evet bu kısım zaten 27.söz içtihad risalesinde geçiyor.İnsanlar adına karar verme durumunda olanları,alimleri,hocaları ve belki ehl-i siyaseti ikaz ediyor.Zaman degişmiş,insanlar fıtrattan uzaklaşmıştır,eskide büyüklerin nazarı semavi idi,vahye bakardı şimdi ise hayat yaralanmıştır,insanlar dünyevileşmiştir ve fikirleri,kararları isabetsizdir,bidattır,islama zarar verir durumdadır.

Çok güzel ve doyurucu bir risale İçtihad Risalesi,herkese okumasını tavsiye ederim :angel: :)

T

Tarihci19

Misafir
Sergerdan ' Alıntı:
Evet bu kısım zaten 27.söz içtihad risalesinde geçiyor.İnsanlar adına karar verme durumunda olanları,alimleri,hocaları ve belki ehl-i siyaseti ikaz ediyor.Zaman degişmiş,insanlar fıtrattan uzaklaşmıştır,eskide büyüklerin nazarı semavi idi,vahye bakardı şimdi ise hayat yaralanmıştır,insanlar dünyevileşmiştir ve fikirleri,kararları isabetsizdir,bidattır,islama zarar verir durumdadır.

Çok güzel ve doyurucu bir risale İçtihad Risalesi,herkese okumasını tavsiye ederim :angel: :)

aynen ben de :)

lafzadi

Active member
saya ' Alıntı:
Televi zyon izleme k,müzik dinlem ek,süslenmek ve güzel görünmek,gezmek tozmak,arkadaşlarla sohbet etmek,siyaset konuşmak.... bunları çok daha önemli işler varken hayatımızın tamamını kaplamasına izin vermiş durumdayız . neredeyse zamanımızın tamamını bunlarla geçiriyoruz . bunları zaruri durumlarında değil hayat tarzı olarak almaya başaldık. hani araçtan çok amaç edindik . ne yazık ki.......... halbuki tek amacımız olmalı ve her şeyide bu amaç uğrunda araç olarak kullanmalıyız............_________________________________________________Bu konu benim için şu açıdan önemli.Aynı hataya düşüyor muyum diye sorarım kendim e.Yanl ış bir şey söylememek için en azından şu söylenebilir diye düşünüyorum.Bizler de zarure ttir,ihtiyaçtır diye ''mekruh'' bir durumd a bulunu yor olabil iriz.Y ukarıdaki konu net ama ben gündelik hayata uyarla mak,teşbih etmek istedi m.
evet gerçekten de çok net bir şekilde açıklanmış. bende düşünüyorum bir şey haram kılınmışsa hiç bir zaruret onu helalleştiremez. yani Rabbimiz ( haşa) bilmiyor muki yasakladığı bir şeye bizim ihtiyacımız olabileceğini. böyle bir şey olabilirmi.
,

SAYA KARDEŞİM BUNLAR HAYATIMIZA OKADAR GİRMİŞKİ ARTIK ULFET OLMUŞ...

YANİ ALIŞKANLIK HALİNE GELMİŞ

HAERKESE NORMAL GELİYOR..

TV İZLEMEYN BİRİSİ ANORMAL

TV İZLEYEN BİRİSİ NORMAL ADL EDİLİYOR YAŞADIĞIMIZ ZAMANDA

NE DİYEYİMKİİİ

RABBİM AT GÖZLÜKLARİNİ ÇIKARTSIN İNŞ.. GÖZÜMÜZDEN AMİNNNN

SaYa

Well-known member
lafzadi ' Alıntı:
,

SAYA KARDEŞİM BUNLAR HAYATIMIZA OKADAR GİRMİŞKİ ARTIK ULFET OLMUŞ...

YANİ ALIŞKANLIK HALİNE GELMİŞ

HAERKESE NORMAL GELİYOR..

TV İZLEMEYN BİRİSİ ANORMAL

TV İZLEYEN BİRİSİ NORMAL ADL EDİLİYOR YAŞADIĞIMIZ ZAMANDA

NE DİYEYİMKİİİ

RABBİM AT GÖZLÜKLARİNİ ÇIKARTSIN İNŞ.. GÖZÜMÜZDEN AMİNNNN

aminnnnnnnnnnnnnnnn

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Ama sergerdan buradaki hususu söle dile getirirsek daha manalı olur : Mesela ölüm tehdidi anında yaşamak için ve sadece yaşayacak kadar haram olan dan yemek helaldir.Ve buradaki zarruriyet ölüm tehdidi ve yasayacak kadarıdır, fazlası yine harama girer..

Sergerdan

Well-known member
Lemalar ' Alıntı:
Ama sergerdan buradaki hususu söle dile getirirsek daha manalı olur : Mesela ölüm tehdidi anında yaşamak için ve sadece yaşayacak kadar haram olan dan yemek helaldir.Ve buradaki zarruriyet ölüm tehdidi ve yasayacak kadarıdır, fazlası yine harama girer..

Evet abi zaruret konusu dediginiz örneklerdeki gibi,ama ben zaten üstadın içtihad edilmemeli hususunun arkasında duran insanların ihtiyarlarıyla o noktaya gelmeleri ve getirmeleri üzerinden acaba bunu yapan şeyden bizde de var mıdır demek istedim.Yani biz haramı helal yapmayız belki ama,benzer bir nefsin kusuru ile helali mekruh yapabiliriz demek istedim.Böyle bir benzerlik var mıdır sizce de diye reyinize sundum.

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Sergerdan ' Alıntı:
Evet abi zaruret konusu dediginiz örneklerdeki gibi,ama ben zaten üstadın içtihad edilmemeli hususunun arkasında duran insanların ihtiyarlarıyla o noktaya gelmeleri ve getirmeleri üzerinden acaba bunu yapan şeyden bizde de var mıdır demek istedim.Yani biz haramı helal yapmayız belki ama,benzer bir nefsin kusuru ile helali mekruh yapabiliriz demek istedim.Böyle bir benzerlik var mıdır sizce de diye reyinize sundum.

Evet bu noktada Ustadın bu sözünü değerlendirrisek sorumuza tam cevap almıs oluruz. Mesela sigara icenlerin bir kısmı gunah kısmından muaf olmak için bunun arkasına sığınabilmekde veyahut göz zinası , icki , kumar , şans oyunları gibi haramları kendi ictihad bilgileri ile kendilerince gunahından muaf olmak için cevaz verebilmekdeler.

Mesela zaruret ve zaruriyet ve zaruri farklı kavramlardır ustad bediüzzaman burada ickiy örnek vermiş ickide zaruret hasıl olur mu bilemem ama mesela beyaz zehir ve ürünleri zaruret derecesinde bağımlılık yapar yani artık icmezse krizler gecirebilmekdeler buradaki kullanmanında zaruret olmasına rağmen haram olduğunu sölemekde . Haram olmıyacağı husus ise kendi iradesi dışında vuku bulmus mesela ac kalma veyahut esaret altında tutularak ac bırakılma eğer böle bir durumda haram olan bir şeyi tuketirse ve bunda da sadece yasayacağı kadarını tuketirse haram olmaz.Fazlası haram olur. Bu kısmı tek kelime ile sölicek olursak ameller niyetlere göredir hadisi şerifi bize rehber olabilir. Eğer niyetinde alkol almak varsa bunun azıda coğuda haramdır. Ama niyetin halis ise ve sırf yaşamak için ise yaşayacağın kadarını almak haram olmıyabilir...Dahada özetler isek sergerdan arkadasımızında sölemek istediği noktaya dönersek hayatımızda yapmıs olduğumuz ameller hallerin hukmunu kendi lehimizde değil kuran ve sünnet yolu ile hukumlendirmemiz gerekir.Yani zaaflarımızın esiri olmamalıyız nefsimize teslim olmamalıyız ; onlara hukmeden olmalıyız. Bu ise Kuran ve Sünnet ile Risale-i Nurlara sımsıkı sarılmak ile olur.Yoksa mazallah...

su*fi

New member
@lemalar çok güzel açıklamışsınız Allah razı olsun.

Konuyu bütünüyle anlamak hasıl oldu çok şükür.

İnşallah öyle bir zaruri halle karşılaşmayız.

kuran ve sünnet yolu ile hukuml endirm emiz gereki r.Yani zaafla rımızın esiri olmama lıyız nefsim ize teslim olmama lıyız ; onlara hukmed en olmalıyız.

Amin ecmain inşallah.