Ramazanda Mekke’de olmak…

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
.

Ramazanda Mekke’de olmak…
Umre yapmak Efendimizle hac yapar gibi,
Kur’an okumak kana kana,
Yorulunca Kabe’yi seyretmek doya doya,
Namaz kılmak Beytullah’a baka baka.
Hiç tanımadığım insanların ellerinden uzanan birkaç hurma ile açmak orucumu,
Susayınca bir yudum zemzemle serinlemek,
Yalvarmak Allah’a usulca,
Yakarmak, af dilemek, tövbe etmek,
Ramazanda Mekke’de olabilmek.
İftardan sonra apar topar toplanır sofralar, hızlıca temizlenir Harem-i Şerif.
Mis gibi kokar her köşesi.
Namaz içindir bu acele ve hazırdır Beytullah ibadete.
Akşam namazının hemen ardından teravih için bir koşuşturma başlar bu kez.
Ne tatlı bir telaştır o.
Kalabalık bir cemaat Beytullah’a akın eder bu mübarek ramazan gecesinde.
Namaz vaktine kadar haremin her bir kapısından insanlar süzülür içeriye doğru.
Yer bulan duruverir namaza, bulamayan için her yer seccadedir aslında.
Mekke’nin sokakları serilir Allah misafirlerinin önüne.
Alnını secdeye vardıracak kadar yer bulan “Allahu ekber”der hemen.
Ramazanda Mekke’de olmak çok güzeldir elbette en az Medine’de olmak kadar. Kıyaslanamaz tabi ki; biri Allah’ın evi, diğeri Habibibin.
Mekke ve Medine.
Yüreğim ikiye bölündü bu sene, bir yarısı Mekke’de, diğeri de Medine’de…
Ramazanda Medine’de olmak,
Medine’nin sofralarında iftar yapmak,
Sıcacık taşlarında secdeye varmak,
Gürül gürül ezanını dinlemek semaya bakarak,
Medine imamının duvarlarda çınlayan sesiyle miraca çıkmak,
Gökyüzüne ulaşan aminlerin içine aminimi katmak,
Her an gül kokusunu çekmek içime,
Fahr-i Kainat Efendimizin mescidinde bir ramazan gecesi teravih kılmak…
Birde gece namazları olur nurlu Medine’de.
Gerçekten de nur saçar Nebi bütün şehre.
Tam iki saat sürer gece namazı aslında ama iki dakika gibi gelir lezzetine varana.
Doyulur mu Resulullah’ın yanında namaza,oruca.
Doyulur mu gül kokulu Medine’de ramazana.
Ah Efendim ah!
Bu sene varamadım yanına.
Medine’de olamadım.
Benim soframa otur diyen ümmetinin elinden bir hurma ile orucumu açamadım.
Ravzayı Mutahharana varıp iki rekat namaz kılamadım bu kez,
Yeşil kubbenin önünde durup selamlayamadım seni,
Medine’nin sıcağında yanamadım.
Canım Efendim,
Hasretin daha fazla yakarmış meğer,
İçimde yanan hasret ateşin bile güzelmiş meğer,
Hasret lezzet verirmiş insana sana duyulunca,
Hasretinle yananları daha iyi anladım ben de yanınca.
Ey Nebi,
Bu kez mübarek topraklardan ayrı geçiriyorum ramazanı,
Bu kez huzurunda diyemediklerimi yazıyorum sana,
Uzaklardan yazdığım bu mektupta…

Ayşenur KAHVECİ

teblið

Vefasýz
Allah (c.c) ne muradın versin Hacıı abim;

Ramazanın başından beri uğramadım foruma;Bu gece hatim ekleyeyim çıkayım dedim;Ama gözüm bu yazıya takıldı;sanki içimden birşeyler koptu;

Şimdilerde sadece hayaliyle yaşadığım yoluna canlar kurban Mekke ;

Evet şimdi Mekke'de olmak vardı demi abim;Ne kadar gıpta ediyorum oradaki müslümanlara bir bilseniz;

Mühürlü ağızlarla Kabe-i Atikte olmak ;oturup yeşil direğin orada nazenin Kabeyi izleyebilmek ne büyük bir lütuf
Rüknü Yemani köşesinden Tam bir teslimiyetle Tavafa niyet edip başlamak ;Aheste aheste Hacerül esvede yaklaşabilmek ve edeple istilam (selamlamak) etmek,hayalin en büyüğü;

Yürürken tavafta Hicri İbrahimin yanından gözün kalır Halilullahın makamında asırlar öncesine dalar yüreğin ,ve duyarsın manen o uhrevi daveti ( Ey insanlar hacca gelin bu yüce Allah 'ın emri )

Ve devam edersin tavafa az ilerde Hatim duvarına takılır gözyaşları içinde gözleriniz ;Alır içine seni Miraç mucizesi ;Salarsın kararmış ruhunu miraçtan bir nebze nasiplenmek adına;Yalvarırsın içten içe (Allah'ım al benide sevdiklerinin arasına al Yarrab)

Bu duygu seliyle 7 yedi şavt tamamlanır ;Kılarsın tenha bir yerde Tavaf namazını ;ve kuruyan bedenin Zemzem kuyularına doğru yol alır;cennat suyundan içersin kana kana ....................

Bitti dersin oradaki ibadet hayır elbetteki;Her anın ,her salisen bire yüzbin olan nurlu mekan ;o simsiyah inciyi izlemekte ibadettendir;Alır seni içine baktıkç bakasın gelir onurdan inciye;

Yanlız senmi hayran hayran izlersin hayır;sağın solun melekler le doludur;duyarsın bu ferhlığı en içten...Semalardaki her varlıkta sana eşlik eder,bu nazenin seyre!!!!

Ne yazsak ne desek azdır;diller yürekler orayı layıkıyla anlatmaktan acizliğin en dorğunu yaşar;

Rabbimden niyazım bu mubarek günlerin hatırına ölüm kapıma gelmeden son bir kez daha gidebilmek o kutlu beldeye ....

memluk

Hatim Sorumlusu
maşallah barekallah ne güzel duygular ,coşmuş yine yürekler, niyetine girdik inş ailece ramazan umresi yapmanın bu sene kısmet olmadı bazı dunyalık sebeler girdi araya herhalde kalb hazır değildiki rabbim nasıb etmedi:( dua edin bu acize ...

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
:019:
maşallah barekallah ne güzel duygular ,coşmuş yine yürekler, niyetine girdik inş ailece ramazan umresi yapmanın bu sene kısmet olmadı bazı dunyalık sebeler girdi araya herhalde kalb hazır değildiki rabbim nasıb etmedi:( dua edin bu acize ...

Niyet edip manen gidemesekde Kalben ve Ruhen Medine Resullahin misafiri olarak bir Ramazan yasiyormus gibi oruclarimizi tutup ibadetlerimizi yapanlardan olursak..insallah Kisi sevdigiyle beraberdir hadisi serifinin sirrina nail olanlaradn oluruz..
Rabbim cümle ümmeti Muhamede o mubarek beldeleri ziyaret edip hacc ve umre yapmak nasip eylesin...Amin..