Öğrencilere örnek olmak için sigarayı bırakıyorlar

HaberRss

Haber Robotu
302201.jpg
Sigara ve madde bağımlılığı, ilkokul seviyesine kadar düştü. Uzmanlar aileleri örnek olmaları konusunda uyarırken, bir güzel örnek de Kadıköy Atatürk Fen Lisesi eğitimcilerinden geldi. Öğrencilere ‘Sigara içmeyin!’ diyen öğretmen ve okul yönetimi, sigarayı bıraktı.Sigara kullanımını azaltmak için yapılan yasal düzenlemeler ve yayınlanan kamu spotlarına karşın, araştırmalar sigara ve madde bağımlılığı yaşının ilkokul seviyesine indiğini gösteriyor. Öğrencilerine sigara içmenin zararlarını anlatan Kadıköy Atatürk Fen Lisesi’nin öğretmenleri, ‘sigara içmeyin’ derken; model olabilmek için kendileri de sigarayı bırakıyor. Gelenek haline gelmiş bu tutumu ilk sergileyen ise Okul Müdürü Akif Başak. “Kendimiz zararlı bir şey yaparken, bunu öğrenciye yapma demek tesirli olmuyor.” diyen Başak, yalnızca öğretmenlerin değil, birçok öğrencinin ve okul çevresinde oturan vatandaşların da sigarayı bırakmasına vesile olduğunu söylüyor.Matematik öğretmeni Akif Başak, 11 yıldır idareciliğini yaptığı Kadıköy Fen Lisesi’ne 1988 yılında atanmış. Amerika’da sigarayı bırakma kampanyasının olduğunu duyan Başak, “Neden biz de bırakmıyoruz?” diyerek, 22 yıl boyunca çevresindeki öğretmen ve öğrencilerden başlayarak birçok kişiyi bu zararlı alışkanlıktan vazgeçiriyor. Kararlı tavrını gören okul öğretmenleri de Başak’a katılıyor. Zamanla okuldaki bütün öğretmenler grup olarak sigarayı bırakıyor. Okulda bu gelenek devam ediyor. 59 yaşındaki Akif Başak, kendisinin de lise yıllarında başladığı sigarayı öğrencilerden uzak tutmanın en etkili yolunun onlara örnek olmak olduğunu belirtiyor. Yasakçı değil eğitici yöntemlerle öğrenciye yaklaşmak gerektiğini anlatan Başak, “Çocukları boş bırakırsanız, orayı kötü bir şey mutlaka doldurur. Sigara da bu kötü alışkanlıkların başında geliyor. Öğrencilere verilebilecek en etkili eğitim yöntemi iyi örnek olmaktan geçiyor.” diyor. Öğrencilerin sigarayı bırakma hikayelerinden birini şöyle anlatıyor: “Okulda yatılı kalan üç öğrencim ihtiyaçları olduğunu belirterek izin isteyip dışarı çıkmışlardı. Ben de onlardan sonra bir işim için dışarı çıkmıştım. Aynı öğrencileri sigara içerken gördüm. Ancak onlar beni görmedi. Okula döndüklerinde yanıma çağırdım ve birer kağıt vererek sigaranın bildikleri yarar ve zararlarını anlatmalarını istedim. Çocuklar öyle korkmuşlar ki uzun süre olayı çözememişler. Faydaları kısmına da bir şey yazamamışlar. Sonra üçü de sigarayı bıraktı.”ÖRNEK OLMAYINCA NASİHATLER TESİR ETMİYOROkul öğretmenlerinden Hamdi Akbaba, “Rol model olma eğitimde de, dinimizde de yeri olan önemli bir uygulama. Yapılmadığında ise ne yazık ki tüm öğütler kuru bir tavsiye olarak kalıyor.” diyor. Okul öğrencilerinden Zeynep Öztürk ise “Hocalarımız bize yapmayın dedikleri davranışları kendileri yapınca söylediklerinde samimi olmuyorlar.” diyerek öğretmenlerinin tutumuna olan memnuniyetini dile getiriyor. Okul çevresiyle de iyi ilişkiler kuran Akif Başak, mahallelinin okulun ihtiyaçlarını karşılamaya gönüllü yardım ettiğini belirtiyor. “Bazen okulun boyanmasına yardım ediyorlar, bazen kapıda nöbetçilik yapıyorlar.” diyen okul müdürü, aynı zamanda okul çevresindeki kişileri de sigarayı bırakma konusunda ikna ediyor. Bu şekilde 25 yıldır içtiği sigarayı bırakan çevre sakinlerinden Hilmi Ekinci (58) “Ben Akif hocama minnettarım. Günde 2 paket içiyordum. Sayesinde sağlığımı yeniden kazandım.” diye konuşuyor.

Devami...