Hocaefendiye oy verebilrisiniz..

Tarihci

Marmara Tarih
tam da bu manada konuşmuştuk zaten,
suyun yumuşak olmasıyla insan vasıflarını birleştirip,
aynı bağlamda değerlendirme yaptı, daha sonra da bu cümleyi söyledi, çok da hoşuma gitti
kıvrıl ama kırılma insanlar tarafından yanlış anlaşılacaksa değiştireyim,
sorun değil

değiştirdiğin için teşekkürler ama yanlış anlama değiştirmen mecburi değildi, ben yalnızca tavsiye ettim.

Tarihci

Marmara Tarih
benim aklıma siyaset gelmedi bir kere..
su gibi ol kıvrıl..hayat yani kader bazen sizin düşünmediğiniz nice olaylar durumlar getirir karşınıza..o an derseniz ben bu duruma uyamam kıvrılmam, gün gelir siz olmaz desenizde kırılırsınız..

misalen...bir insan kıyafetleriyle karşılanır ama fikirleriyle uğurlanır..diyelim bir yaşlı insan var karşınızda ve biliyorsunuzki haksız olduğu bir mesele var ona eger dümdüz anlatırsanız mevzuyu yani kıvrılmaz onun görüş alanına girmezseniz..siz kıvrılmazsınız belki ama karşınızdaki kırılır..peki sizin kıvrılmamanız o kalbi kırılanı ilgilendirecekmidir...bazen birşey olur bütün varlığınızı kaybedersiniz dümdüz akan su sizin ummadığınız başka kollara sürükler sizi eger ben burda nasıl yol alırım burası bana layıkmı ben okyanusların adamıyım derseniz yıllar yılı kaos içinde yaşar ve geçip gidersiniz...

su gibi ol kıvrıl..hayatın aktığı yere ak kırılmadan tertemiz...

işte bu anlattığın misale yukarda değindim:

hoşgörü iyi huylu olma tatlı dilli olma kötülere bile iyilikle mualeme etme de bu söz mevlana felsefesiyle bağdaşır.. kırıcı olmamak, sert çıkışlar yapmamak yani kırılmamak keskin dönüşler çıkışlar yapmamak demektir bu manada söylenmiştir.

bir konu konuşulduktan sonra o konunun üzerine söylenmiş bir laf olarak o konu ile alakalı çok doğru ancak genel itibarıyla düşünüldüğünde dışardan bi bakışla yanlış tarafa çekilebilecek bir söz.

özellikle de "kıvırmak" kelimesi, yalan söyleyen lafından dönen insanlara sözünde durmayan ve bahane uyduran insanlara "hadi hadi kıvırma" demez miyiz? işte dışardan bakan biri su gibi ol kırılma kıvrıl sözünden bunu anlayabilir, bu sözün mevlananın kalp kırmamak için yumuşak ol ve kıvrıl demek istediğini bilmeyen biri bu şekilde büyük ihtimalle yanlış anlayabilir.

huve

Well-known member
benim aklıma siyaset gelmedi bir kere..
su gibi ol kıvrıl..hayat yani kader bazen sizin düşünmediğiniz nice olaylar durumlar getirir karşınıza..o an derseniz ben bu duruma uyamam kıvrılmam, gün gelir siz olmaz desenizde kırılırsınız..

misalen...bir insan kıyafetleriyle karşılanır ama fikirleriyle uğurlanır..diyelim bir yaşlı insan var karşınızda ve biliyorsunuzki haksız olduğu bir mesele var ona eger dümdüz anlatırsanız mevzuyu yani kıvrılmaz onun görüş alanına girmezseniz..siz kıvrılmazsınız belki ama karşınızdaki kırılır..peki sizin kıvrılmamanız o kalbi kırılanı ilgilendirecekmidir...bazen birşey olur bütün varlığınızı kaybedersiniz dümdüz akan su sizin ummadığınız başka kollara sürükler sizi eger ben burda nasıl yol alırım burası bana layıkmı ben okyanusların adamıyım derseniz yıllar yılı kaos içinde yaşar ve geçip gidersiniz...

su gibi ol kıvrıl..hayatın aktığı yere ak kırılmadan tertemiz...

aminn
bu da farklı bakış açısı, ben de buna yakın düşünmüştüm,
suyun, insanın yumuşak olmasıyla bağlantılı bir metafor olarak kullanıldığını düşündüm..
her neyse güzel yani :)