Ağız kokusu, karaciğer hastalığının habercisi olabilir

HaberRss

Haber Robotu
agiz.jpg
Ağız ve diş bakımının periyodik olarak yapılmaması halinde çürüklerle birlikte dişeti hastalıkları ve ağız kokusu gibi problemler oluşuyor.Şifa Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Hüseyin Yılmaz, ağız kokusunun boşanmaya kadar götüren bir hastalık olduğunu söylüyor. Ağız kokusunun yüzde 90 diş fırçalamamayla ilgili olduğunu belirten Yılmaz, “Yüzde 10’u da burun, sinüsler, mide, karaciğer ve akciğerler gibi bölgelere bakıyor. Ağız kokusunun bu açıdan çeşitli sebepleri var. Bu durumlar ise sosyal problemlere de yol açabiliyor. Boşanmaya kadar giden bir konu.” diyor. Yılmaz, Peygamberimiz Hz. Muhammed (sas)’in her gün 8-10 defa dişlerini misvakla temizlediğini hatırlatıyor ve diş temizleme konusundaki tavsiyelerine dikkat çekiyor: “Efendimiz (sas)’in eve her geldiğinde dişlerini fırçaladığını görüyoruz. Yağlı gıdalar yediğinde, mesela bir süt içtiğinde ağzını çalkalamış. Bir hadis-i şerifte de şöyle buyurmuş: Dişlerinizi misvaklayın, çünkü misvak hem ağız için temizlik sebebi hem de Allah’ın rızasına vesiledir. Cibril, her gelişinde bana misvakı tavsiye etti. Öyle ki bana ve ümmetime farz kılacağından korktum. Ümmetime zorluk veririm diye endişe etmeseydim, bunu onlara emrederdim.”

Devami...