Acemi ev hanımlarına pratik bilgiler...

memluk

Hatim Sorumlusu
merhaba canlarım biliyorum siz acemi değilsiniz benim sözümde zaten size değil acemilere:) yeni gelinlere:D

• Mutfakta ustaca keşifler yapacak kadar iyi değilseniz ilk defa deneyeceğiniz bir yemekle misafirlerinizin önüne çıkmayın.

• Evi temizleme işini misafirlerinizin geleceği güne bırakmayın. Bu işi ve hatta yiyecek hazırlıklarınızdan mümkün olanları (zeytinyağlılar gibi) bir gün önceden halledin.

• Deterjanları birbirine karıştırmayın. Özellikle çamaşır suyunu diğer kimyasallarla beraber kullanmaktan kaçının.

• Tuz ruhu kullanmadan önce bir kez daha düşünün. Derz aralarını beyazlatayım derken tüm dolguyu kaybedebilirsiniz.

• Süpürmeden silmeyin. Bu, yerdeki kirleri bir yerden diğer yere taşımak gibi bir şeydir. Aynı zamanda işinizi zorlaştırır.

• Patates ve soğanları güneşten koruyun. Fazla aydınlık yeşillenmelerine sebep olur.
• Yumurtaları buzdolabına koymadan önce yıkamayın. Daha temiz olsunlar diye yaptığınız bu işlem yumurtanın üzerindeki gözenekleri açar ve daha çabuk bozulmalarına sebep olur.
Bunun yerine yumurtaları kendi karton kutularında ve çiğ yenecek yiyeceklerden uzakta muhafaza edin.

• İyi çekmeyen elektrikli süpürgenizi hemen tamirciye götürmeyin. Emiş gücündeki azalma büyük ihtimalle toz torbasının ya da metal aksamlarının kirle dolmasından kaynaklanıyordur.
Yazar:
ailem

ebrar172

Well-known member
• Yumurtaları buzdolabına koymadan önce yıkamayın. Daha temiz olsunlar diye yaptığınız bu işlem yumurtanın üzerindeki gözenekleri açar ve daha çabuk bozulmalarına sebep olur.
Bunun yerine yumurtaları kendi karton kutularında ve çiğ yenecek yiyeceklerden uzakta muhafaza edin.

evet en çok yapılan hatadır fakat acemilikle ilgisi yoktur genelde titizlik hastası hanımlar vardır ki; bin defa söylesenizde inatla yıkarlar yumurtaları :D

ebrar172

Well-known member
evet memluk can herşeyin fazlası zarar :)

bir de gelmişken acemi hanımlar konusu ya bu birşey eklemeden gitmeyeyim :005:
acemi ev hanımının yemeği genellikle ekşimsi bir tatda olur bilmem dikkat ettiniz mi?
bunun sebebi yemeğin içerisine konan salçanın yeteri miktarda pişirilmeden yani kavrulmadan diğer malzemelerin yemeğe eklenmesidir. Domates, salça gibi lezzetlendiriciler iyice pişmeden malzeme eklenmemeli tencereye velhasıl
acemi ev hanımlarını seviyoruz :001: